Rozporządzenie wykonawcze 2015/806 określające specyfikacje dotyczące formy znaku zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/806
z dnia 22 maja 2015 r.
określające specyfikacje dotyczące formy znaku zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE 1 , w szczególności jego art. 23 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 910/2014 znak zaufania dla kwalifikowanych usług zaufania może być stosowany przez kwalifikowanych dostawców usług zaufania w celu zwiększenia zaufania i wygody użytkowników. Taki znak zaufania umożliwi wyraźne odróżnienie kwalifikowanych usług zaufania od innych usług zaufania, przyczyniając się tym samym do zwiększenia przejrzystości na rynku, zwiększając zaufanie do usług internetowych i wygodę korzystania z nich, co ma podstawowe znaczenie dla umożliwienia użytkownikom czerpania pełnych korzyści z usług elektronicznych i świadomego polegania na tych usługach.

(2) Komisja zorganizowała konkurs adresowany do studentów sztuk pięknych i wzornictwa w państwach członkowskich w celu zebrania propozycji nowego logo. Jury składające się z ekspertów wyłoniło trzy najlepsze propozycje w oparciu o kryteria określone w specyfikacjach technicznych i projektowych opublikowanych w ramach konkursu "e-Mark U Trust" (elektroniczny znak, któremu ufasz). W okresie od dnia 14 października do dnia 14 listopada 2014 r. przeprowadzono konsultacje internetowe. Projekt logo, na który głosowała większość odwiedzających stronę internetową w tym okresie, został zatwierdzony ostateczną decyzją jury i musi teraz zostać przyjęty jako nowy znak zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania.

(3) Aby umożliwić stosowanie logo od daty przewidzianej w tym zakresie w przepisach unijnych, a także aby zapewnić skuteczne funkcjonowanie rynku wewnętrznego, zagwarantować uczciwą konkurencję oraz chronić interesy konsumentów, nowy znak zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania został zarejestrowany w Urzędzie ds. Własności Intelektualnej (Intellectual Property Office) Zjednoczonego Królestwa jako znak wspólny. W związku z tym stosowne przepisy zaczęły obowiązywać, a znak jest chroniony i można go stosować. Logo zostanie również zarejestrowane w rejestrach unijnych i międzynarodowych.

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na podstawie art. 48 rozporządzenia (UE) nr 910/2014,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Znak zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania ma formę przedstawioną w załącznikach I i II, bez uszczerbku dla przepisów określonych w art. 2.

Artykuł  2
1.
Kolorami referencyjnymi znaku zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania są Pantone nr 654 i Pantone nr 116; lub kolor niebieski (100 % cyjanu + 78 % fuksyny + 25 % żółtego + 9 % czarnego) i żółty (19 % magenty + 95 % żółtego) w przypadku stosowania druku czterokolorowego; w przypadku stosowania kolorów RGB kolorami referencyjnymi są: niebieski (43 czerwony + 67 zielony + 117 niebieski) i żółty (243 czerwony + 202 zielony + 18 niebieski).
2.
Jeśli stosowanie kolorów jest niepraktyczne, znak zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania należy przedstawić w kolorze czarnobiałym, jak pokazano w załączniku II.
3.
Jeżeli znak zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania umieszczany jest na ciemnym tle, można zastosować go w negatywie z użyciem tego samego koloru tła, jak przedstawiono w załącznikach I i II.
4.
Jeżeli znak zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania stosowany jest w kolorze na kolorowym tle, co sprawia, że nie jest on dobrze widoczny, znak zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania można otoczyć zewnętrzną linią odgraniczającą, aby zwiększyć kontrast z kolorami tła.
Artykuł  3

Znak zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania może być pomniejszany tylko do rozmiaru, który zapewnia zachowanie cech wizualnych i kluczowych kształtów znaku, rozmiar ten nie może być jednak mniejszy niż 64 × 85 pikseli w rozdzielczości 150 dpi.

Artykuł  4

Znak zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania stosuje się w sposób umożliwiający jasne wskazanie kwalifikowanych usług zaufania, do których znak ten się odnosi. Znak zaufania może być powiązany z elementami graficznymi lub tekstowymi jasno wskazującymi kwalifikowane usługi zaufania, do których znak ten się odnosi, pod warunkiem że elementy te nie zmieniają charakterystyki znaku zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania ani linku do obowiązujących zaufanych list, o którym mowa w art. 23 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 910/2014.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 maja 2015 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Znak zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania, wzór w kolorze

ZAŁĄCZNIK  II

Znak zaufania UE dla kwalifikowanych usług zaufania, wzór czarnobiały

1 Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 73.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024