(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2014/88/UE)
(Dz.U.UE L z dnia 15 lutego 2014 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności 1 , w szczególności jego art. 53 ust. 1 lit. b) ppkt (i),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzeniem (WE) nr 178/2002 ustanowiono ogólne zasady dotyczące żywności, a w szczególności bezpieczeństwa żywności, na poziomie unijnym i krajowym. W rozporządzeniu tym przewidziano wprowadzenie środków nadzwyczajnych, które mają być zastosowane przez Komisję, w przypadku gdy istnieją dowody na to, że żywność przywożona z państwa trzeciego może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi.
(2) Od października 2011 r. w ramach systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach wydano 142 powiadomienia ze względu na obecność wielu chorobotwórczych szczepów salmonelli w środkach spożywczych zawierających liście pieprzu betelowego ("pieprzu żuwnego", powszechnie znanego jako "betel") lub składających się z nich, które pochodzą lub są wysyłane z Bangladeszu.
(3) Bangladesz poinformował Komisję, że w oczekiwaniu na wprowadzenie programu dotyczącego wywozu liści pieprzu betelowego wolnych od określonych czynników chorobotwórczych - od listopada 2012 r. obowiązuje zakaz wywozu wszystkich liści pieprzu betelowego.
(4) W dniach 30 stycznia - 7 lutego 2013 r. Biuro ds. Żywności i Weterynarii (FVO) Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji przeprowadziło audyt w Bangladeszu w celu oceny systemu kontroli urzędowych dotyczących wywozu roślin do Unii. Stwierdzono, że program dotyczący wywozu liści pieprzu betelowego wolnych od określonych czynników chorobotwórczych jest nadal w fazie opracowywania. W ramach audytu stwierdzono, że na wszystkich etapach systemu wywozu, w szczególności na etapie kontroli przed wywozem, występują niedociągnięcia. Kontrole przed wywozem są konieczne, aby zapewnić wywóz do Unii jedynie liści pieprzu betelowego spełniających wymogi tego programu.
(5) Mimo środków wprowadzonych przez Bangladesz i działań podejmowanych przez to państwo w stosunku do eksporterów, którzy nie spełniają warunków, liście pieprzu betelowego są nadal wywożone do Unii z Bangladeszu, a w ramach systemu wczesnego ostrzegania wciąż pojawia się duża liczba powiadomień.
(6) Ten wysoki poziom skażenia stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Należy zatem zawiesić przywóz z tego państwa trzeciego do Unii środków spożywczych zawierających liście pieprzu betelowego lub składających się z nich, do czasu otrzymania od tego państwa wystarczających gwarancji.
(7) Aby zapewnić czas niezbędny dla Bangladeszu na przedstawienie informacji zwrotnych oraz rozważenie właściwych środków zarządzania ryzykiem, tymczasowe zawieszenie przywozu liści pieprzu betelowego powinno obowiązywać co najmniej do dnia 31 lipca 2014 r.
(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
| W imieniu Komisji | |
| Tonio BORG | |
| Członek Komisji |
- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2014/510/UE z dnia 29 lipca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.228.33) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.
- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (UE) 2015/1028 z dnia 26 czerwca 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.163.53) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.
- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (UE) 2016/884 z dnia 1 czerwca 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.146.29) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.
- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (UE) 2018/935 z dnia 28 czerwca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.165.40) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.
Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.
12.01.2026W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.
12.01.2026Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.
09.01.2026Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.
08.01.2026Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.
08.01.2026Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.
08.01.2026| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2014.45.34 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja wykonawcza 2014/88/UE tymczasowo zawieszająca przywóz z Bangladeszu środków spożywczych zawierających liście pieprzu betelowego lub składających się z nich ("pieprz żuwny") |
| Data aktu: | 13/02/2014 |
| Data ogłoszenia: | 15/02/2014 |
| Data wejścia w życie: | 15/02/2014 |