Rozporządzenie 479/2013 w sprawie zwolnienia z wymogu przedstawiania przywozowych i wywozowych deklaracji skróconych dla towarów unijnych przewożonych korytarzem Neum

ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) NR 479/2013
z dnia 13 maja 2013 r.
w sprawie zwolnienia z wymogu przedstawiania przywozowych i wywozowych deklaracji skróconych dla towarów unijnych przewożonych korytarzem Neum

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając Traktat o przystąpieniu Chorwacji, w szczególności jego art. 3 ust. 4,

uwzględniając Akt dotyczący warunków przystąpienia Chorwacji, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 9 grudnia 2011 r. państwa członkowskie Unii i Chorwacja podpisały Traktat dotyczący przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej ("Traktat o przystąpieniu"). Na mocy art. 3 ust. 3 Traktatu o przystąpieniu wchodzi on w życie z dniem 1 lipca 2013 r., pod warunkiem że do tego dnia zostaną złożone do depozytu wszystkie dokumenty ratyfikacyjne.

(2) Zgodnie z art. 2 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej ("Akt dotyczący warunków przystąpienia") postanowienia Traktatów pierwotnych oraz przepisy aktów przyjętych przez instytucje przed przystąpieniem stają się wiążące dla Chorwacji od dnia przystąpienia, na warunkach określonych w tych Traktatach i w Akcie dotyczącym warunków przystąpienia.

(3) Terytorium Neum ("korytarz Neum") jest miejscem, w którym terytorium Bośni i Hercegowiny dochodzi do wybrzeża Adriatyku, oddzielając w ten sposób obszar Dubrownika od pozostałej części terytorium Chorwacji. Turystyka ma istotne znaczenie dla gospodarki lokalnej, a działalność w tej branży jest prowadzona przez małe i średnie przedsiębiorstwa zależne od dostaw z pozostałej części terytorium Chorwacji. Wartość takich dostaw zazwyczaj nie przekracza 10.000 EUR na przesyłkę, a 89 % tych towarów posiada status dopuszczonych do swobodnego obrotu na terytorium Chorwacji.

(4) Art. 43 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia przewiduje, że Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną na wniosek Komisji, określa warunki, na których można odstąpić od wymogu składania przywozowej lub wywozowej deklaracji skróconej w odniesieniu do towarów przewożonych korytarzem Neum.

(5) Zgodnie z art. 36a, 36b, 182a i 182b rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy kodeks celny(1) ("Wspólnotowy kodeks celny") towary wprowadzane lub opuszczające obszar celny Unii muszą być objęte złożoną z wyprzedzeniem drogą elektroniczną deklaracją skróconą zawierającą dane niezbędne do przeprowadzenia analizy ryzyka.

(6) Biorąc pod uwagę cechy szczególne gospodarki lokalnej, właściwe jest wprowadzenie zwolnienia z obowiązku składania przywozowych i wywozowych deklaracji skróconych w odniesieniu do towarów unijnych przewożonych korytarzem Neum.

(7) Organy celne powinny przeprowadzić analizę ryzyka oraz weryfikacje bezpieczeństwa celnego na podstawie danych znajdujących się na fakturze i w dokumentach przewozowych towarzyszących towarom.

(8) Obecne rozwiązania stanowią odstępstwo od zasady elektronicznego przesyłania - przed wywozem i przed przybyciem towarów - danych dotyczących bezpieczeństwa i ochrony określonych na podstawie Wspólnotowego kodeksu celnego. Aby zapewnić skuteczną i efektywną analizę ryzyka oraz kontrole do celów bezpieczeństwa i ochrony, Chorwacja powinna zapewnić, aby przejścia graniczne w korytarzu Neum dysponowały niezbędnymi zasobami ludzkimi, wyposażeniem i urządzeniami kontrolnymi.

(9) W przypadku stwierdzenia, że przesyłka nie spełnia wymogów niniejszego rozporządzenia, nie należy zezwalać na jej powrotne wprowadzenie na terytorium Chorwacji, chyba że dokonano oceny związanego z nią ryzyka i na podstawie analizy ryzyka przyjęte zostały skuteczne i ukierunkowane środki.

(10) Oprócz wymiany informacji do celów bezpieczeństwa i ochrony na podstawie art. 4g ust. 2 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy kodeks celny(2), Chorwacja powinna regularnie informować Komisję, zgodnie z procedurami wspólnego ramowego systemu zarządzania ryzykiem, o wszelkich stwierdzonych nieprawidłowościach i, w stosownych przypadkach, o przyjętych w rezultacie środkach w odniesieniu do przewozu towarów korytarzem Neum.

(11) Nie później niż dwa lata po dniu przystąpienia Chorwacji Komisja powinna dokonać oceny w celu weryfikacji właściwego stosowania niniejszego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres

Niniejsze rozporządzenie ustanawia zasady, zgodnie z którymi:

a)
odstąpuje się od wymogu wywozowej deklaracji skróconej w odniesieniu do towarów unijnych opuszczających terytorium Chorwacji, które mają być przewożone korytarzem Neum;
b)
odstąpuje się od wymogu przywozowej deklaracji skróconej w odniesieniu do towarów unijnych w przypadku ich powrotnego wprowadzenia na terytorium Chorwacji po przewozie korytarzem Neum.
Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1) 1
 "towary unijne«" oznaczają towary Unii określone w art. 5 pkt 23 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 2 ;
2)
"obszar Dubrownika" oznacza Dubrownik i otaczający go obszar na terytorium Chorwacji, który jest oddzielony od głównej części terytorium Chorwacji korytarzem Neum;
3)
"główna część terytorium Chorwacji" oznacza terytorium Chorwacji z wyłączeniem obszaru Dubrownika;
4)
"korytarz Neum" oznacza obszar będący częścią terytorium Bośni i Hercegowiny, który oddziela obszar Dubrownika od głównej części terytorium Chorwacji;
5)
"organy celne" oznaczają organy celne Chorwacji na przejściach granicznych wyprowadzenia i powrotnego wprowadzenia w korytarzu Neum;
6)
"wyprowadzenie" oznacza wyprowadzenie towarów z obszaru Dubrownika do głównej części terytorium Chorwacji przez korytarz Neum lub z głównej części terytorium Chorwacji na obszar Dubrownika przez korytarz Neum;
7)
"powrotne wprowadzenie" oznacza wprowadzenie towarów na obszar Dubrownika z głównej części terytorium Chorwacji przez korytarz Neum lub do głównej części terytorium Chorwacji z obszaru Dubrownika przez korytarz Neum.
Artykuł  3

Zwolnienie z wymogu składania wywozowej lub przywozowej deklaracji skróconej

1. 
Przy wyprowadzeniu towarów unijnych nie jest wymagana wywozowa deklaracja skrócona.
2. 
Przy powrotnym wprowadzeniu towarów unijnych nie jest wymagana przywozowa deklaracja skrócona.
Artykuł  4

Warunki stosowania zwolnienia

Art. 3. stosuje się, jeżeli spełnione są następujące warunki:

a) 3
 całkowita wartość każdej przesyłki towarów unijnych przewożonych korytarzem Neum nie przekracza 15.000 EUR lub równowartości tej kwoty w walucie krajowej;
b) 4
 towarom, o których mowa w lit. a) niniejszego artykułu, towarzyszą faktury lub dokumenty przewozowe, które:
(i)
zawierają co najmniej dane, o których mowa w art. 126 ust. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/2446 5 ;
(ii)
przy wyprowadzeniu zostają poświadczone przez organy celne za pomocą urzędowych oznakowań;
(iii)
przy powrotnym wprowadzeniu zostają przedstawione organom celnym do weryfikacji.
Artykuł  5

Kontrole celne

1. 
Organy celne mogą przeprowadzać analizę ryzyka związaną z kontrolami celnymi stosowanymi wobec towarów unijnych przewożonych korytarzem Neum za pomocą środków innych niż technologie automatycznego przetwarzania danych.
2. 
Chorwacja zapewnia, aby przejścia graniczne wyprowadzenia i powrotnego wprowadzenia na jej terytorium towarów przewożonych korytarzem Neum dysponowały wszelkimi niezbędnymi zasobami, wyposażeniem, urządzeniami kontrolnymi i zapleczem gwarantującymi stosowanie niniejszego rozporządzenia.
3. 
Przy wyprowadzeniu organy celne:
a)
określają maksymalny czas, w ramach którego trzeba zokończyć przewóz towarów unijnych korytarzem Neum;
b)
wskazują ten maksymalny czas wraz z datą poświadczenia faktury lub dokumentu przewozowego, o których mowa w art. 4 lit. b) ppkt (ii);
c)
jeżeli uznają to za konieczne, nakładają zamknięcia na przestrzeń ładunkową lub na każde opakowanie z towarami, które mają być przewożone korytarzem Neum.
4. 
Przy powrotnym wprowadzeniu organy celne:
a)
przeprowadzają analizę ryzyka przede wszystkim do celów bezpieczeństwa i ochrony;
b)
weryfikują faktury i dokumenty przewozowe towarzyszące towarom;
c)
sprawdzają zgodność z maksymalnym czasem, o którym mowa w ust. 3 lit. a) niniejszego artykułu;
d)
sprawdzają integralność zamknięć, jeżeli zostały nałożone zgodnie z ust. 3 lit. c) niniejszego artykułu;
e)
w razie potrzeby przeprowadzają fizyczną kontrolę towarów;
f)
w razie potrzeby zdejmują zamknięcia.
5. 
Jeżeli organy celne stwierdzą, że nie zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 4, zezwalają na powrotne wprowadzenie takiej przesyłki, jeżeli:
a)
przeprowadzono skuteczną analizę ryzyka;
b)
na podstawie wyników analizy ryzyka, o której mowa w lit. a), organy celne podjęły skuteczne środki specjalnie ukierunkowane na zapobieganie ryzyku związanemu z ochroną i bezpieczeństwem.
Artykuł  6

Informacje

W dowolnym momencie, lecz nie później niż dnia 1 marca 2014 r., Chorwacja informuje Komisję o wszelkich stwierdzonych nieprawidłowościach związanych ze stosowaniem niniejszego rozporządzenia, jak również o konkretnych środkach, jakie podjęła w celu wyeliminowania tych nieprawidłowości.

Artykuł  7

Sprawozdanie

Nie później niż dwa lata po przystąpieniu Chorwacji Komisja przedstawi Radzie sprawozdanie zawierające ocenę stosowania niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie pod warunkiem i z dniem wejścia w życie Traktatu o przystąpieniu.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 13 maja 2013 r.
W imieniu Rady
S. COVENEY
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.

(2) Dz.U. L 253 z 11.10.1993, s. 1.

1 Art. 2 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2017/762 z dnia 25 kwietnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.114.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 maja 2017 r.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1).
3 Art. 4 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2017/762 z dnia 25 kwietnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.114.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 maja 2017 r.
4 Art. 4 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2017/762 z dnia 25 kwietnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.114.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 maja 2017 r.
5 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego (Dz.U. L 343 z 29.12.2015, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.139.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 479/2013 w sprawie zwolnienia z wymogu przedstawiania przywozowych i wywozowych deklaracji skróconych dla towarów unijnych przewożonych korytarzem Neum
Data aktu: 13/05/2013
Data ogłoszenia: 25/05/2013
Data wejścia w życie: 01/07/2013