Decyzja 2012/698/WPZiB w sprawie powstania magazynu na potrzeby cywilnych misji zarządzania kryzysowego

DECYZJA RADY 2012/698/WPZiB
z dnia 13 listopada 2012 r.
w sprawie powstania magazynu na potrzeby cywilnych misji zarządzania kryzysowego

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 26, art. 42 ust. 4 i art. 43 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W grudniu 2004 r. Rada zatwierdziła cywilny cel podstawowy 2008, w którym stwierdza się, że Unia powinna być w stanie podjąć decyzję o rozpoczęciu misji w ciągu 5 dni od zatwierdzenia koncepcji zarządzania kryzysowego przez Radę oraz że powinna istnieć możliwość rozmieszczenia konkretnych cywilnych zdolności Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony ("EPBiO") w ciągu 30 dni od decyzji o rozpoczęciu misji.

(2) Po zatwierdzeniu cywilnego celu podstawowego 2008 dalszego politycznego impulsu do zajęcia się kwestią szybkiego rozmieszczania zdolności cywilnych dostarczyło przyjęcie przez Radę w listopadzie 2007 r. cywilnego celu podstawowego 2010 oraz złożenie przez nią Oświadczenia w sprawie wzmocnienia zdolności, zatwierdzonego przez Radę Europejską w grudniu 2008 r.

(3) Aby zapewnić możliwość szybkiego rozmieszczania w sposób zrównoważony i racjonalny pod względem kosztów, powinien powstać magazyn na potrzeby cywilnych misji zarządzania kryzysowego. Analiza potwierdziła, że magazyn taki może być skutecznym narządzeniem do stworzenia możliwości szybkiego rozmieszczania aktywów rzeczowych wymaganych dla cywilnych misji zarządzania kryzysowego.

(4) W styczniu 2010 r. tymczasowym rozwiązaniem w związku z potrzebą przechowywania aktywów wymaganych dla cywilnych misji zarządzania kryzysowego było składowanie nadwyżki sprzętu w siedzibie misji policyjnej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie. Obecnie aktywa, które umożliwiają zaangażowanie w nową misję 200 pracowników, są również składowane w tym magazynie. Niemniej jednak ze względu na tymczasowość takiego uzgodnienia należy znaleźć rozwiązanie bardziej długoterminowe.

(5) W myśl struktury dowodzenia w cywilnych misjach zarządzania kryzysowego cywilny dowódca operacji musi, we współpracy z Komisją, być w stanie zadbać o to, by zaspokojone zostały potrzeby w zakresie szybkiego rozmieszczania oraz wymogi operacyjne cywilnych misji zarządzania kryzysowego.

(6) W tym celu Rada podkreśliła w swoich konkluzjach w sprawie EPBiO z dnia 17 listopada 2009 r., że stała zdolność do przechowywania nowych i istniejących materiałów strategicznych jest niezbędnym środkiem, by zagwarantować szybkie rozmieszczenie sprzętu nowych i obecnych misji, jak również zapewnienie należytego zarządzania finansami. Taki magazyn powinien powstać w ramach postępowania o udzielenie zamówienia, w wyniku którego zawarta zostanie umowa między Komisją a podmiotem obsługującym magazyn. Na potrzeby postępowania o udzielenie zamówienia Komisja przygotowała we współpracy z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych ("ESDZ") stosowny zakres wymagań,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Cele

1.
Aby zapewnić szybkie rozmieszczanie sprzętu na potrzeby obecnych i przyszłych cywilnych misji zarządzania kryzysowego, Unia wzmacnia swoje zdolności, w szczególności dążąc do zapewnienia szybkiego i nieprzerwanego dostępu do kluczowych aktywów.
2.
W tym celu Unia podejmuje stosowne środki, by poprawić rozmieszczanie i funkcjonowanie obecnych i przyszłych cywilnych misji zarządzania kryzysowego dzięki powstaniu magazynu, w którym można będzie składować nowy i używany sprzęt na potrzeby takich misji.
Artykuł  2

Powstanie magazynu

1.
Do celów określonych w art. 1 powstaje magazyn. Mieści się w jednym z państw członkowskich i działa zgodnie z umową i zakresem wymagań, o którym mowa w ust. 2.
2.
Komisja zawiera umowę zawierającą zakres wymagań z podmiotem obsługującym magazyn, który zostanie wybrany zgodnie ze stosownymi procedurami w zakresie udzielania zamówień i w ścisłym porozumieniu z ESDZ.
Artykuł  3

Wykonanie

1.
Za wykonanie niniejszej decyzji odpowiada Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa ("Wysoki Przedstawiciel").
2.
Szczegółowych ustaleń dotyczących wykonania niniejszej decyzji, w tym uzgodnienia zakresu wymagań dotyczącego magazynu, dokonują wspólnie Komisja i cywilny dowódca operacji. Uzgodnienia takie nie wpływają na role, jakie w cywilnych misjach zarządzania kryzysowego odgrywają odpowiednio Komisja i cywilny dowódca operacji. W szczególności cywilnemu dowódcy operacji przysługuje dostęp do magazynu w celu sprawowania nadzoru technicznego i operacyjnego, który ma zapewnić zdolność do rozmieszczenia i właściwe funkcjonowanie cywilnych misji zarządzania kryzysowego. Cywilny dowódca operacji ocenia również, czy używane aktywa pod względem technicznym nadają się do składowania i wykorzystania w przyszłości, i informuje o potrzebie odświeżenia i uzupełnienia składowanych aktywów.
Artykuł  4

Uzgodnienia finansowe

1.
Finansowa kwota odniesienia na realizację niniejszej decyzji w okresie obowiązywania umowy, o której mowa w art. 2 ust. 2, wynosi 4.312.234 EUR.
2.
Zarządzanie wydatkami finansowanymi z kwoty, o której mowa w ust. 1, prowadzone jest zgodnie procedurami i przepisami mającymi zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, w tym zgodnie z zasadą należytego zarządzania finansami.
Artykuł  5

Sprawozdanie

1.
Wysoki Przedstawiciel składa Radzie sprawozdanie z wykonania niniejszej decyzji dwa razy w roku.
2.
Komisja przekazuje Radzie informacje na temat finansowych aspektów działania magazynu.
Artykuł  6

Przegląd

Niniejsza decyzja zostanie poddana przeglądowi przed końcem 2014 r. Przegląd ten ma na celu ocenę użyteczności, skuteczności i opłacalności magazynu w kontekście innych mechanizmów zarządzania aktywami na potrzeby cywilnych operacji zarządzania kryzysowego.

Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 listopada 2012 r.

W imieniu Rady

V. SHIARLY

Przewodniczący

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024