(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2011/745/UE)
(Dz.U.UE L z dnia 17 listopada 2011 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającą system handlu przydziałami do emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającą dyrektywę Rady 96/61/WE(1), w szczególności jej art. 10a ust. 1 i 13,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Decyzja Komisji 2010/2/UE(2) ustala, zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE, wykaz sektorów i podsektorów uważanych za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji.
(2) Decyzja Komisji 2011/278/UE(3) ustanawia przejściowe zasady dotyczące zharmonizowanego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji w całej Unii na mocy art. 10a dyrektywy 2003/87/WE.
(3) Zgodnie z art. 10a ust. 13 akapit drugi dyrektywy 2003/87/WE Komisja może każdego roku dodać sektor lub podsektor do wykazu sektorów i podsektorów uważanych za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji. Należy wykazać w sprawozdaniu analitycznym, że dany sektor lub podsektor spełnia kryteria ustanowione w art. 10a ust. 14-17 wymienionej dyrektywy na skutek zmiany, która ma znaczący wpływ na działalność w danym sektorze lub podsektorze.
(4) W celu określenia sektorów lub podsektorów uważanych za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji Komisja ocenia na poziomie Unii możliwości przeniesienia przez dany sektor lub podsektor, na odpowiednim poziomie podziału, kosztów bezpośrednich wymaganych uprawnień oraz kosztów pośrednich powodowanych wyższymi cenami energii elektrycznej wynikającymi z wprowadzenia w życie dyrektywy 2003/87/WE do cen produktów bez znaczącej utraty udziału rynkowego na korzyść instalacji poza Unią, które cechuje większa emisyjność CO2. Oceny te powinny opierać się na średniej cenie uprawnienia do emisji CO2, zgodnie z dokonaną przez Komisję oceną skutków dołączoną do pakietu środków wdrażających cele Unii w zakresie zmiany klimatu i energii ze źródeł odnawialnych do roku 2020 oraz, o ile są one dostępne, na danych dotyczących handlu, produkcji i wartości dodanej z trzech ostatnich lat dla każdego sektora lub podsektora.
(5) Niektóre sektory i podsektory, takie jak sektor produkcji cegieł i dachówek, które nie zostały poddane pełnej analizie ze względu na ograniczenia czasowe i w przypadku których jakość bądź dostępność danych były ograniczone, nie zostały dodane do wykazu opublikowanego w załączniku do decyzji 2010/2/UE.
(6) Sektor "produkcji cegieł, dachówek i materiałów budowlanych, z wypalanej gliny" (kod NACE 2640) został poddany ponownej ocenie w 2010 r. Ocena jakościowa wykazała skomplikowaną charakterystykę rynkową, taką jak rosnąca wymiana handlowa, w szczególności rosnący import z krajów, w których produkcja jest tania, wzrost presji konkurencji międzynarodowej, znaczący udział małych i średnich przedsiębiorstw w produkcji unijnej, oraz niewielkie w porównaniu do dodatkowych kosztów CO2 marże zysku w latach poddanych ocenie, co ogranicza zdolności instalacji do inwestycji i ograniczania emisji. Biorąc pod uwagę połączony wpływ tych czynników, sektor należy uznać za narażony na znaczące ryzyko ucieczki emisji.
(7) Wykazano także, że sektor "produkcji soli" (kod NACE 1440) spełnia wymogi ilościowe określone w art. 10a ust. 14-17 dyrektywy 2003/87/WE wskutek wskazania dodatkowych instalacji z sektora w niezależnym dzienniku transakcji Wspólnoty (CITL), który został wykorzystany jako główne źródło do obliczania bezpośrednich kosztów uprawnień. Sektor ten należy zatem dodać do wykazu sektorów lub podsektorów uważanych za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji. Wskazanie instalacji w CITL jako należących do sektora nie ma pływu na status pod kątem znaczącego ryzyka ucieczki emisji w odniesieniu do pozostałych sektorów i podsektorów.
(8) Niektóre sektory, których w decyzji 2010/2/UE nie uznano za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji na poziomie NACE-4, zostały podzielone, a następnie ocenie poddano szereg odpowiadających im podsektorów, w przypadku których pewne szczególnie charakterystyczne cechy wywoływały zasadniczo inne skutki niż pozostała część sektora. Jeżeli z oceny można wyciągnąć wniosek, że sektor lub podsektor można wyraźnie odróżnić od innych sektorów lub podsektorów na podstawie szczególnych cech charakterystycznych oraz że spełnia on ilościowe kryteria określone w art. 10a ust. 15 lub 16 dyrektywy 2003/87/WE, taki sektor lub podsektor można włączyć do wykazu produktów uważanych za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji. Należy zatem dodać do wykazu sektory "miazga kakaowa (z wyłączeniem zawierającej dodatek cukru lub innego środka słodzącego)", "masło, tłuszcz i olej, kakaowe" oraz "proszek kakaowy, niezawierający dodatku cukru lub innego środka słodzącego".
(9) Po dokonaniu dalszej analizy, o której mowa w art. 1 akapit drugi decyzji 2010/2/UE, akapit ten należy usunąć. Komisja nie znalazła dowodów, że istnieje konieczna intensywność wymiany handlowej, która uzasadniałaby ujęcie przedmiotowych sektorów w wykazie sektorów i podsektorów uważanych za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzje 2010/2/UE i 2011/278/UE.
(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Zmian Klimatu,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
(1) Dz.U. L 275 z 25.10.2003, s. 32.
(2) Dz.U. L 1 z 5.1.2010, s. 10.
(3) Dz.U. L 130 z 17.5.2011, s. 1.
Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.
12.01.2026W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.
12.01.2026Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.
09.01.2026Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.
08.01.2026Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.
08.01.2026Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.
08.01.2026| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2011.299.9 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja 2011/745/UE zmieniająca decyzje 2010/2/UE i 2011/278/UE w odniesieniu do sektorów i podsektorów uważanych za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji |
| Data aktu: | 11/11/2011 |
| Data ogłoszenia: | 17/11/2011 |
| Data wejścia w życie: | 17/11/2011 |