Rozporządzenie 1126/2010 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1547/2007 w odniesieniu do wydłużenia okresu przejściowego na wycofanie Republiki Zielonego Przylądka z wykazu państw beneficjentów objętych szczególnymi ustaleniami dla krajów najsłabiej rozwiniętych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 1126/2010
z dnia 3 grudnia 2010 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1547/2007 w odniesieniu do wydłużenia okresu przejściowego na wycofanie Republiki Zielonego Przylądka z wykazu państw beneficjentów objętych szczególnymi ustaleniami dla krajów najsłabiej rozwiniętych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 732/2008 z dnia 22 lipca 2008 r. wprowadzające ogólny system preferencji taryfowych na okres od dnia 1 stycznia 2009 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. oraz zmieniające rozporządzenia (WE) nr 552/97, (WE) nr 1933/2006 oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 1100/2006 i (WE) nr 964/2007(1), w szczególności jego art. 11 ust. 8,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Republika Zielonego Przylądka (zwana dalej "Zielonym Przylądkiem") jest państwem beneficjentem objętym szczególnymi ustaleniami dla krajów najsłabiej rozwiniętych (znanym także jako program "Wszystko oprócz broni") w ramach ogólnego systemu preferencji taryfowych Unii.

(2) Artykuł 11 ust. 8 rozporządzenia (WE) nr 732/2008 przewiduje możliwość usunięcia państwa z wykazu krajów objętych szczególnymi ustaleniami dla krajów najsłabiej rozwiniętych, kiedy państwo to zostanie wykluczone z wykazu krajów najsłabiej rozwiniętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Artykuł ten przewiduje także ustanowienie co najmniej trzyletniego okresu przejściowego, zanim usunięcie stanie się skuteczne.

(3) Organizacja Narodów Zjednoczonych usunęła Zielony Przylądek z wykazu krajów najsłabiej rozwiniętych z dniem 1 stycznia 2008 r.(2).

(4) Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1547/2007(3) Zielony Przylądek został usunięty z wykazu państw beneficjentów objętych szczególnymi ustaleniami dla krajów najsłabiej rozwiniętych z dniem 1 stycznia 2011 r. po upływie trzyletniego okresu przejściowego.

(5) Okres przejściowy ustanowiony rozporządzeniem (WE) nr 1547/2007 przypadł na okres kryzysu gospodarczego i charakteryzował się mniejszym obrotem handlowym, który negatywnie wpłynął na podejmowane przez Zielony Przylądek wysiłki na rzecz dywersyfikacji gospodarczej. Okres przejściowy nie zapewnił zatem Zielonemu Przylądkowi czasu koniecznego dla likwidacji nadmiernego uzależnienia od jednego kluczowego sektora eksportu i złagodzenia potencjalnych negatywnych skutków wykluczenia z programu "Wszystko oprócz broni". W związku z tym należy wydłużyć ten okres do dnia 1 stycznia 2012 r.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Ogólnych Preferencji Taryfowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Artykuł 1 rozporządzenia (WE) nr 1547/2007 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 1

Republika Zielonego Przylądka zostaje z dniem 1 stycznia 2012 r. usunięta z wykazu państw beneficjentów objętych szczególnymi ustaleniami dla krajów najsłabiej rozwiniętych w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 732/2008."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 grudnia 2010 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 211 z 6.8.2008, s. 1.

(2) Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ A/Res/59/210 z dnia 20 grudnia 2004 r.

(3) Dz.U. L 337 z 21.12.2007, s. 70.

Zmiany w prawie

Ustawa doprecyzowująca termin wypłaty ekwiwalentu za urlop opublikowana

Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.

Grażyna J. Leśniak 12.01.2026
Powierzchnia użytkowa mieszkań już bez ścianek działowych

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.

Agnieszka Matłacz 12.01.2026
Prezydent podpisał ustawę o L4. Ekspert: Bez wyciągnięcia realnych konsekwencji nic się nie zmieni

Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.

Grażyna J. Leśniak 09.01.2026
Ważne przepisy dla obywateli Ukrainy i pracodawców bez konsultacji społecznych

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Reforma systemu orzeczniczego ZUS stała się faktem - prezydent podpisał ustawę

Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
RPO interweniuje w sprawie przepadku składek obywateli w ZUS. MRPiPS zapowiada zmianę prawa

Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.318.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1126/2010 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1547/2007 w odniesieniu do wydłużenia okresu przejściowego na wycofanie Republiki Zielonego Przylądka z wykazu państw beneficjentów objętych szczególnymi ustaleniami dla krajów najsłabiej rozwiniętych
Data aktu: 03/12/2010
Data ogłoszenia: 04/12/2010
Data wejścia w życie: 07/12/2010