Decyzja 2004/288/WE przyznająca Australii i Nowej Zelandii tymczasowy dostęp do wspólnotowych rezerw antygenów wirusa pryszczycy

DECYZJA KOMISJI
z dnia 26 marca 2004 r.
przyznająca Australii i Nowej Zelandii tymczasowy dostęp do wspólnotowych rezerw antygenów wirusa pryszczycy

(notyfikowana jako dokument nr C(2004) 967)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/288/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 30 marca 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2003/85/WE z dnia 29 września 2003 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania pryszczycy, uchylającą dyrektywę 85/511/EWG i decyzję 89/531/EWG i 91/665/EWG i zmieniającą dyrektywę 92/46/EWG(1), w szczególności jej art. 83 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z decyzją Rady 91/666/EWG z dnia 11 grudnia 1991 r. ustanawiającą wspólnotowe rezerwy szczepionek przeciwko pryszczycy(2), ustanwiono zapasy antygenów do szybkiego opracowania szczepionki przeciwko pryszczycy.

(2) Do czasu zakończenia uzgodnień dotyczących rezerw antygenów wirusa pryszczycy, Australia i Nowa Zelandia zwróciły się do Wspólnoty z prośbą o tymczasową pomoc w przypadku wprowadzenia szczepienia interwencyjnego w celu zwalczania ewentualnego ogniska pryszczycy.

(3) Właściwe organy Australii i Nowej Zelandii dostarczyły informacje na temat oceny ryzyka i przewidywanych ilości i podtypów antygenów wymaganych w ramach planów interwencyjnych.

(4) Po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez władze Australii i Nowej Zelandii oraz uwzględniając zdolność i dostępność ilości i podtypów antygenów przechowywanych we wspólnotowych rezerwach antygenów, wydaje się, że można udzielić wnioskowanej pomocy bez niepotrzebnych odstępstw od wspólnotowych uzgodnień dotyczących planów interwencyjnych.

(5) Należy udzielić Australii i Nowej Zelandii tymczasowego dostępu do wspólnotowych rezerw antygenów z zastrzeżeniem niektórych warunków.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Udziela się Australii i Nowej Zelandii tymczasowego dostępu do wspólnotowych rezerw antygenów w celu opracowania szczepionek przeciwko pryszczycy z zastrzeżeniem następujących warunków:

1) 1 dostępu udziela się do dnia 31 grudnia 2005 r., na zasadzie praw ciągnienia dla dwóch zainteresoanych krajów maksymalnie do 500.000 odpowiedników dawek szczepionki dla bydła oraz w każdym razie dla obydwu krajów łącznie w wysokości nie większej niż 50 % istniejących zapasów każdego z antygenów we wspólnotowych rezerwach;

2) w zależności od specyfikacji podanej w pisemnym wniosku złożonym przez właściwe organy Australii i Noweja Zelandii, Komisja niezwłocznie podejmie działania w celu urgent lub natychmiastowego opracowania właściwych antygenów oraz produkcji, butelkowania, etykietowania oraz dostarczenia szczepionek zgodnie z wrunkami obowiązujących umów, które zawarła z producentami;

3) Komisja podejmie działania w celu zapewnienia, by w przypadku określonym w ust. 2 koszty następujących działań były właściwie rozłożone między właściwymi organami Australii lub Nowej Zelandii, bez względu na to kto wnioskował o wykorzystanie antygenów przechowywanych we wspólnotowych rezerwach do opracowania szczepionek:

a) przekazanie antygenów z miejsce magazynowania do siedziby producenta;

b) opracowanie i produkcja szczepionek, włcznie z dodatkowymi badaniami, które mogą okazać się konieczne;

c) butelkowanie i etykietowanie szczepionek oraz ich transport do wskazanego miejsca realizacji dostawy;

d) zastąpienie bezzwłocznie każdej wykorzystanej ilości antygenów antygenami co najmniej o tej samej jakości i tego samego pochodzenia.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 marca 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 306 z 22.11.2003, str. 1.

(2) Dz.U. L 368 z 31.12.1991, str. 21. Decyzja ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 807/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 36).

1 Art. 1 pkt. 1 zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2005/209/WE z dnia 11 marca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.68.42) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024