(Dz.U.UE L z dnia 23 lutego 2004 r.)
PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Porozumienie Międzyinstytucjonalne z dnia 6 maja 1999 r. między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej i poprawy procedury budżetowej(1), w szczególności jego pkt 24,
uwzględniając wniosek Komisji(2),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Po szczycie Rady Europejskiej mającym miejsce w dniach 19 i 20 czerwca 2003 r. w Salonikach, Komisja zaproponowała, aby udział Wspólnoty w europejskim wkładzie wyniósł 200 milionów EURO na okres 2003-2004, z 40 milionami EURO uruchomionymi w 2003 r. oraz 160 milionami EURO w 2004 r.
(2) Kwota przewidziana na 2004 r. nie została uwzględniona we wstępnym projekcie budżetu na 2004 r. Odpowiednio, Komisja zaproponowała wyasygnowanie kwoty 160 milionów EURO w ramach nowej linii budżetowej specjalnie utworzonej na mocy pisma korygującego nr 1 do wstępnego projektu budżetu na 2004 r. (artykuł 19 08 07). Podczas posiedzenia pojednawczego z dnia 24 listopada 2003 r. Parlament Europejski oraz Rada przyjęły to pismo korygujące na kwotę 160 milionów EURO w ramach linii utworzonej na "Pomoc na rzecz rehabilitacji i odbudowy Iraku" oraz uruchomiła instrument elastyczności na kwotę 95 milionów EURO,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Strasbourgu, dnia 18 grudnia 2003.
| W imieniu Parlamentu Europejskiego | W imieniu Rady |
| Pat COX | Gianluigi MAGRI |
| Przewodniczący | Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. C 172 z 18.6.1999, str. 1. Porozumienie zmienione decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/429/EC (Dz.U. L 147 z 14.6.2003, str. 25).
(2) Dotychczas nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym.
Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2004.54.1 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja 2004/155/WE dotycząca uruchomienia instrumentu elastyczności na rzecz rehabilitacji i odbudowy Iraku, zgodnie z punktem 24 Porozumienia Międzyinstytucjonalnego z dnia 6 maja 1999 r. |
| Data aktu: | 18/12/2003 |
| Data ogłoszenia: | 23/02/2004 |
| Data wejścia w życie: | 18/12/2003, 01/05/2004, 01/01/2004 |