Decyzja 2004/631/WE w sprawie wkładu finansowego Wspólnoty w zwalczanie klasycznego pomoru świń w Republice Słowackiej w 2004 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 13 sierpnia 2004 r.
w sprawie wkładu finansowego Wspólnoty w zwalczanie klasycznego pomoru świń w Republice Słowackiej w 2004 r.

(notyfikowana jako dokument nr K(2004) 3087)

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)

(2004/631/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 8 września 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Akt Przystąpienia z 2003 r. Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, w szczególności jego art. 32 ust. 1,

uwzględniając decyzję Rady 90/424/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii (1), w szczególności jej art. 3 ust. 3 oraz art. 5 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Ogniska klasycznego pomoru świń pojawiły się w Republice Słowackiej w 2004 r. Wystąpienie wymienionej choroby stanowi poważne zagrożenie dla wspólnotowej hodowli zwierząt.

(2) Aby udzielić pomocy w jak najszybszym zwalczeniu wymienionej choroby, Wspólnota może wnieść finansowy wkład w kwalifikowane koszty poniesione przez Państwo Członkowskie, jak przewidziano w decyzji 90/424/EWG.

(3) Zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1258/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej (2) środki weterynaryjne oraz środki w zakresie ochrony zdrowia roślin są finansowane zgodnie z Sekcją Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. Kontrole tych środków są przeprowadzane zgodnie z art. 8 i 9 wymienionego rozporządzenia.

(4) Wypłata wkładu finansowego Wspólnoty musi być uwarunkowana tym, iż planowane działania zostały wprowadzone w życie, a władze dostarczą wszystkich niezbędnych informacji w wyznaczonych terminach.

(5) W dniu 29 marca 2004 r. Republika Słowacka złożyła oficjalny wniosek dotyczący zwrotu wszystkich wydatków poniesionych na jej terytorium.

(6) Termin "szybkie i dostateczne odszkodowania dla hodowców" wykorzystany w art. 3 decyzji 90/424/EWG, "rozsądne wypłaty" i "uzasadnione wypłaty" oraz kategorie kwalifikowanych wydatków zawarte w pozycji "inne koszty" związane z obowiązkowym ubojem powinny zostać określone.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przyznanie wkładu finansowego Wspólnoty Republice Słowackiej

W celu zwalczania klasycznego pomoru świń w 2004 r. Republika Słowacka może skorzystać z wkładu finansowego Wspólnoty dotyczącego 50 % wydatków poniesionych w odniesieniu do:

a) szybkiego i dostatecznego odszkodowania dla hodowców zmuszonych do uboju zwierząt w ramach środków mających na celu zwalczanie ognisk klasycznego pomoru świń w 2004 r., zgodnie z przepisami art. 3 ust. 2 tiret pierwsze i siódme decyzji 90/424/EWG oraz zgodnie z niniejszą decyzją;

b) wydatków operacyjnych związanych z ubojem zwierząt, zniszczeniem tusz i produktów, oczyszczeniem i dezynfekcją pomieszczeń oraz oczyszczeniem i dezynfekcją lub zniszczeniem, jeżeli jest to konieczne, skażonego wyposażenia zgodnie z przepisami art. 3 ust. 2 tiret pierwsze, drugie i trzecie decyzji 90/424/EWG oraz zgodnie z niniejszą decyzją.

Artykuł 2

Definicje

W niniejszej decyzji mają zastosowanie następujące definicje:

a) "szybkie i dostateczne odszkodowanie" oznacza wypłatę, w terminie 90 dni od uboju zwierząt, jako odszkodowanie odpowiadające wartości rynkowej określonej w art. 3 ust. 1;

b) "rozsądne wypłaty" oznaczają wypłaty na zakup materiałów lub usług na poziomie proporcjonalnych cen w porównaniu z cenami rynkowymi przed wystąpieniem klasycznego pomoru świń;

c) "uzasadnione wypłaty" oznaczają wypłaty na zakup materiałów lub usług, których rodzaj i bezpośredni związek z obowiązkowym ubojem zwierząt, jak określono w art. 1 lit. a), jest udowodniony.

Artykuł  3

Kwalifikowane wydatki objęte wkładem finansowym Wspólnoty

1.
Maksymalna kwalifikowana kwota odszkodowania przypadająca na jedno zwierzę wypłacana właścicielowi zwierząt jest oparta na wartości rynkowej, którą posiadały zwierzęta przed zakażeniem lub ubojem.
2.
W przypadku gdy wypłaty odszkodowań dokonane przez Republikę Słowacką zgodnie z art. 1 lit. a) są realizowane po terminie ustanowionym w art. 2 lit. a) wynoszącym 90 dni, kwalifikowane kwoty dotyczące wydatków zrealizowanych po wymienionym terminie są zmniejszane w sposób następujący:

– 25 % w odniesieniu do wypłat dokonanych między 91 i 105 dniem po uboju zwierząt;

– 50 % w odniesieniu do wypłat dokonanych między 106 i 120 dniem po uboju zwierząt;

– 75 % w odniesieniu do wypłat dokonanych między 121 i 135 dniem po uboju zwierząt;

– 100 % w odniesieniu do wypłat dokonanych później niż 136 dni po uboju zwierząt.

Jednakże Komisja będzie stosować inne okresy i/oraz niższe redukcje lub ich całkowity brak, jeżeli napotkane zostaną wyjątkowe warunki dotyczące zarządzania niektórymi środkami lub jeżeli zostaną podane przez Republikę Słowacką inne należycie uzasadnione przyczyny.

3.
Koszty określone w art. 1 lit. b) kwalifikowane do wkładu finansowego obejmują wyłącznie koszty ustalone w załączniku III.
4.
Obliczanie wkładu finansowego Wspólnoty nie obejmuje:

a) podatku od wartości dodanej;

b) wynagrodzenia dla urzędników służby cywilnej;

c) wykorzystania materiałów publicznych innych niż towary konsumpcyjne.

Artykuł  4

Warunki dotyczące wypłaty i dokumentacja towarzysząca

1.
Wkład finansowy Wspólnoty jest ustalony zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 41 decyzji Rady 90/424/EWG na podstawie:

a) wniosku finansowego złożonego zgodnie z załącznikami I i II w terminach przewidzianych w ust. 2;

b) szczegółowych dokumentów potwierdzających dane liczbowe we wniosku finansowym, o którym mowa w lit. a);

c) wyników ewentualnych kontroli na miejscu przeprowadzonych przez Komisję, jak określono w art. 5.

Dokumenty wskazane w lit. b), jak również odpowiednie informacje handlowe są udostępniane podczas kontroli na miejscu przeprowadzanych przez Komisję.

2.
Wniosek finansowy określony w ust. 1 lit. a) jest sporządzany w formie elektronicznej zgodnie z załącznikiem I oraz załącznikiem II w terminie 60 dni kalendarzowych po notyfikacji niniejszej decyzji.

W przypadku gdy wymienione terminy nie są przestrzegane, wkład finansowy Wspólnoty jest zmniejszany o 25 % za każdy miesiąc opóźnienia.

Artykuł  5

Kontrole na miejscu przeprowadzane przez Komisję

Komisja może, we współpracy z właściwymi władzami krajowymi, przeprowadzić kontrole na miejscu w sprawie wprowadzenia w życie środków mających na celu zwalczanie klasycznego pomoru świń oraz związanych z nimi kosztów.

Artykuł 6

Odbiorcy

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Słowackiej.

Sporządzono w Brukseli, 13 sierpnia 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

__________

(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 19. Decyzja ostatnio zmieniona dyrektywą 2003/99/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 325 z 12.12.2003, str. 31).

(2) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 103.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wniosek dotyczący wkładu w odszkodowanie w odniesieniu do kosztów poniesionych w związku z obowiązkowym ubojem zwierząt

Ognisko nr Kontakt z ogniskiem nr Nr identyfikacyjny gospodarstwa Rolnik Położenie gospodarstwa Data uboju Sposób zniszczenia Waga w dniu uboju Liczba zwierząt w podziale na kategorie Kwota wypłacona w podziale na kategorię Inne koszty zwrócone rolnikowi (niezawierające VAT) Całkowite odszkodowanie (niezawierające VAT) Data wypłaty
Nazwisko Imię Zakład utylizacyjny Ubojnia Inne (proszę wyszczególnić) maciory knury prosięta świnie maciory knury prosięta świnie

ZAŁĄCZNIK  II

Wniosek finansowy określony w art. 4

"Inne koszty" poniesione w odniesieniu do (jeżeli ma zastosowanie) gospodarstwa nr ... lub wykazu (z wyłączeniem odszkodowań w odniesieniu do wartości zwierząt)
Pozycja Kwota bez VAT
Ubój
Zniszczenie tuszy (transport i przetwarzanie)
Oczyszczanie i dezynfekcja (wynagrodzenie i produkty)
Pasze (odszkodowanie i zniszczenie)
Wyposażenie (odszkodowanie i zniszczenie)
RAZEM

ZAŁĄCZNIK  III

Koszty kwalifikowane określone w art. 3 ust. 3

1. Koszty związane z ubojem zwierząt:

a) wynagrodzenie i honoraria osób specjalnie zatrudnionych odpowiedzialnych za ubój;

b) towary konsumpcyjne i specyficzne wyposażenie wykorzystane podczas uboju;

c) zamówienia na usługi lub wynajem wyposażenia wykorzystywanego w celu transportu zwierząt do miejsca uboju.

2. Koszty związane ze zniszczeniem tusz:

a) utylizacja: zamówienie na usługi lub wynajem wyposażenia wykorzystywanego w celu transportu tusz do składów oraz do zakładu utylizacyjnego, składowanie tusz, przetwarzanie tusz w zakładzie utylizacyjnym oraz zniszczenie mięsa;

b) zakopanie: wynagrodzenie i honoraria pracowników specjalnie zatrudnionych, zamówienie na usługi lub wynajem wyposażenia w celu transportu i zakopania tusz oraz produkty wykorzystywane do dezynfekcji miejsca zakopania;

c) spalenie: wynagrodzenie i honoraria pracowników specjalnie zatrudnionych, substancje palne lub inne wykorzystywane materiały, zamówienie na usługi lub wynajem wyposażenia w celu transportu tusz oraz produkty wykorzystywane do dezynfekcji miejsca spalania.

3. Koszty związane z oczyszczeniem i dezynfekcją gospodarstw:

a) produkty wykorzystywane do oczyszczania i dezynfekcji;

b) wynagrodzenie i honoraria pracowników specjalnie zatrudnionych.

4. Koszty związane ze zniszczeniem skażonej paszy:

a) odszkodowanie na poziomie ceny zakupu paszy;

b) zamówienie na usługi lub wynajem wyposażenia w celu transportu i zniszczenia paszy.

5. Koszty związane z odszkodowaniami za zniszczenie skażonego wyposażenia na poziomie ceny rynkowej takiego wyposażenia. Koszty odszkodowania za rekonstrukcję lub odnowienie budynków gospodarstwa rolnego oraz koszty infrastruktury nie są kwalifikowane.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024