Rozporządzenie 2181/2003 dotyczące środków przejściowych przyjętych w związku z reformą regulaminu pracowniczego, w szczególności w odniesieniu do płac i emerytur

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE, EURATOM) NR 2181/2003
z dnia 8 grudnia 2003 r.
dotyczące środków przejściowych przyjętych w związku z reformą regulaminu pracowniczego, w szczególności w odniesieniu do płac i emerytur

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 283,

uwzględniając art. 13 Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich,

uwzględniając wniosek Komisji przedłożony po uzyskaniu opinii Komitetu ds. Regulaminu Pracowniczego,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając opinię Trybunału Sprawiedliwości(2),

uwzględniając opinię Trybunału Obrachunkowego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Generalny przegląd aktualnego regulaminu pracowniczego urzędników oraz warunków zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich, pierwotnie przyjętych w 1962 r., wykazał konieczność stopniowego wprowadzania pewnych zmian: coroczne dostosowanie tabeli płac w oparciu o aktualną metodę, nowa specjalna opłata wyrównawcza oraz nowa stawka składek emerytalnych wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2004 r., jako środki przejściowe, natomiast poprawione rozporządzenie zmieniające regulamin pracowniczy wejdzie w życie w dniu 1 maja 2004 r.

(2) W dniu 19 maja 2003 r. Rada przyjęła wytyczne i dnia 29 września 2003 r. przyjęła sprawozdanie Komitetu Konsultacyjnego ustanowionego decyzją Rady z dnia 23 czerwca 1981 r.

(3) Nowa specjalna opłata wyrównawcza zostaje wprowadzona w celu odzwierciedlenia kosztów polityki społecznej, poprawy warunków pracy i Szkół Europejskich.

(4) Artykuł 83 ust. 4 regulaminu pracowniczego przewiduje wprowadzenie nowej stawki składek, jeżeli ocena aktuarialna systemu emerytalnego wykaże, iż składki płacone przez urzędników są niewystarczające do sfinansowania jednej trzeciej świadczeń należnych w ramach tego systemu. Ocena taka wykazała, że obecne składki płacone przez urzędników nie wystarczają do sfinansowania jednej trzeciej należnych świadczeń.

(5) Na podstawie art. 65 regulaminu pracowniczego, Rada corocznie dokonuje przeglądu i, jeśli jest to właściwe, dostosowuje wynagrodzenie urzędników i innych pracowników Wspólnot. Zgodnie z wnioskiem przyjętym przez Radę tabela płac będzie dostosowywana w oparciu o aktualną metodę. W tym celu przedłuża się odpowiednio okres ważności załącznika XI do regulaminu pracowniczego, który przestał być stosowany w dniu 30 czerwca 2003 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Artykuł 66a ust. 1-5 regulaminu pracowniczego otrzymują brzmienie:

"1. W drodze odstępstwa od art. 3 ust. 1 rozporządzenia (EWG, Euratom, EWWiS) nr 260/68(*), od dnia 1 stycznia 2004 r. jest stosowany środek przejściowy dotyczący wynagrodzenia wypłacanego przez Wspólnoty personelowi w aktywnym zatrudnieniu, pod nazwą »specjalna opłata wyrównawcza«

2. Stawka specjalnej opłaty wyrównawczej, stosowanej w odniesieniu do podstawy określonej w ust. 3, wynosi 2,5 %.

3. a) Podstawą dla specjalnej opłaty wyrównawczej jest wynagrodzenie podstawowe dla danego szczebla i stopnia, stosowanych do obliczania wynagrodzenia, minus:

- składki zabezpieczenia społecznego i składki emerytalne oraz podatek, przed specjalną opłatą wyrównawczą, należny od urzędnika tego samego szczebla i stopnia, nieposiadającego osób na utrzymaniu w rozumieniu art. 2 załącznika VII, oraz

- suma równa wynagrodzeniu podstawowemu urzędnika szczebla D4, stopnia 1.

b) Części składowe stosowane do ustalania podstawy dla specjalnej opłaty wyrównawczej są wyrażone w euro i ważone według współczynnika 100.

4. Specjalna opłata wyrównawcza jest co miesiąc potrącana u źródła; wpływy są księgowane jako przychód w budżecie ogólnym Wspólnot Europejskich.

______

(*) Dz.U. L 56 z 4.3.1968, str. 8. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 1750/2002 (Dz.U. L 264 z 2.10.2002, str 15)."

Artykuł  2

Od dnia 1 stycznia 2004 r. stawkę składki ustanowionej w art. 83 ust. 2 regulaminu pracowniczego ustala się na 9,25 %. Maksymalną stawkę płatności na podstawie art. 42 warunków zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich ustala się na 18,5 %.

Artykuł  3
1.
W art. 15 ust. 1 załącznika XI do regulaminu pracowniczego datę "30 czerwca 2003 r." zastępuje się datą "30 czerwca 2004 r.".
2.
Odnośnie do roku 2003, dostosowanie wynagrodzenia przewidziane w art. 65 ust. 1 regulaminu pracowniczego obowiązuje, w drodze odstępstwa od art. 3 ust. 1 załącznika XI do regulaminu pracowniczego, od dnia 1 stycznia 2004 r.
3.
Zgodnie z czynnikami przewidzianymi w załączniku XI do regulaminu pracowniczego wartość tego dostosowania wynosi 3,4 %.
Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Rozporządzenie stosuje się od dnia 8 grudnia 2003 r. do czasu zastosowania rozporządzenia Rady zmieniającego Regulamin pracowniczy urzędników i Warunki zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich, zaproponowanego przez Komisję w dniu 18 listopada 2003 r., ale najpóźniej do dnia 30 czerwca 2004 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 grudnia 2003 r.

W imieniu Rady
F. FRATTINI
Przewodniczący

______

(1) Opinia wydana dnia 4 grudnia 2003 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Opinia wydana dnia 5 listopada 2003 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Opinia wydana dnia 27 listopada 2003 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024