Decyzja 2045/2002/WE zmieniająca decyzję 1720/1999/WE przyjmującą szereg działań i środków w celu zapewnienia interoperacyjności i dostępu do transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA)

DECYZJA 2045/2002/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 21 października 2002 r.
zmieniająca decyzję 1720/1999/WE przyjmującą szereg działań i środków w celu zapewnienia interoperacyjności i dostępu do transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 156,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

po konsultacji z Komitetem Regionów,

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Celem decyzji nr 1720/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(4) jest uzyskanie we Wspólnocie wysokiego stopnia interoperacyjności między transeuropejskimi sieciami telematycznymi ustanowionymi między Państwami Członkowskimi i instytucjami wspólnotowymi w celu wsparcia ustanowienia unii gospodarczej i walutowej, jak również wykonania polityk wspólnotowych oraz osiągnięcia znaczących korzyści dla administracji Państw Członkowskich i Wspólnoty poprzez usprawnienie działań i przyspieszenie wdrażania nowych sieci i ulepszeń.

(2) Korzyści z transeuropejskich sieci telematycznych dla administracji powinny zostać rozciągnięte na obywateli i przedsiębiorstwa Wspólnoty, przede wszystkim w tych dziedzinach, gdzie wnoszą wkład w inicjatywę e-Europy i związany z nią plan działań, w szczególności obszar administracji on-line.

(3) Należy odpowiednio uwzględnić zalecenia zawarte w deklaracji wydanej na Konferencji Ministerialnej e-Government "Od polityki do praktyki", która odbyła się w Brukseli w dniach 29 i 30 listopada 2001 r., jak również wnioski z Konferencji "e-Government w służbie europejskich obywateli i przedsiębiorstw - czego wymaga się na poziomie europejskim", zorganizowanej wspólnie przez prezydencję Rady i Komisję (IDA) w Sztokholmie/Sandhamn w dniach 13 i 14 czerwca 2001 r.

(4) Uwzględniając rozpowszechnianie dobrej praktyki, powinno się organizować konferencje, warsztaty i inne rodzaje wydarzeń w celu podniesienia ogólnej świadomości na temat osiągnięć i korzyści z działań i projektów IDA, zachęcając do szerokiej dyskusji na temat przyszłych kierunków i priorytetów programu IDA.

(5) W celu realizacji wspólnotowych działań określonych w art. 3-10 decyzji nr 1720/1999/WE należy wyjaśnić, że wszelkie propozycje podwyżek budżetowych w kwocie powyżej 250.000 EUR na linię projektową w terminie roku mają podlegać procedurze określonej w tej decyzji.

(6) W związku z zainteresowaniem wyrażonym przez Maltę i Turcję program IDA może być otwarty dla uczestnictwa tych państw w działaniach horyzontalnych i środkach w ramach decyzji nr 1720/1999/WE. Zanim program IDA zostanie otwarty dla pełnego uczestnictwa dla wszystkich krajów kandydujących, powinna być ułatwiona możliwość użycia przez te kraje na własny koszt ogólnych usług IDA, w celu wykonania polityki wspólnotowej. Możliwość taka powinna być również udostępniona innym państwom trzecim na tych samych warunkach.

(7) W celu uzyskania większej elastyczności w alokacji budżetu rocznego należy wprowadzić finansową kwotę referencyjną dla wykonania wspólnotowego działania w ramach decyzji nr 1720/1999/WE na okres 2002-2004 r. z kwotami rocznych środków zatwierdzonymi przez władzę budżetową w granicach perspektywy finansowej.

(8) Środki niezbędne do wykonania niniejszej decyzji muszą być przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji(5).

(9) Decyzja nr 1720/1999/WE powinna zostać odpowiednio zmieniona,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji nr 1720/1999/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 1 ust. 1:

a) litera d) otrzymuje brzmienie:

"d) rozszerzenie korzyści takich sieci, wymienionych w lit. c) dla przemysłu wspólnotowego i obywateli Unii Europejskiej, przede wszystkim w tych obszarach, gdzie wnoszą wkład w realizację celów inicjatywy e-Europa i związanego z nią planu działań, w szczególności obszar administracji on-line;"

b) dodaje się lit. f) w brzmieniu:

"f) tam gdzie właściwe, identyfikacja i rozwinięcie paneuropejskich usług elektronicznych administracji dla obywateli i przedsiębiorstw oraz innych odpowiednich usług elektronicznych administracji wykorzystywanych stosownie do priorytetów ustanowionych w art. 4 decyzji nr 1719/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 lipca 1999 r. w sprawie szeregu wytycznych, w tym identyfikacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, dotyczących transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA)(*).

______

(*) Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 1."

2) W art. 3 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Tam gdzie właściwe, w celu umożliwienia identyfikacji działań horyzontalnych i środków, które należy podjąć, Wspólnota ustanawia opis infrastruktury, który służy jako platforma dla rozwijania projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, jak również dla pozostałych sieci sektorowych, określonych w decyzji nr 1719/1999/WE.

Opisana infrastruktura obejmuje ramy współdziałania dla sieci, usług, bezpieczeństwa, zastosowań, zawartości i innych odpowiednich elementów. Może również obejmować takie aspekty, jak niezbędne zarządzanie, organizacja, odpowiedzialność i podział kosztów. Opis obejmuje także strategię do wykorzystania dla rozwoju i wdrażania infrastruktury. Przeglądu opisu dokonuje się w okresach rocznych."

3) W art. 10 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Wspólnota organizuje konferencje, warsztaty i inne rodzaje wydarzeń w celu zapewnienia ogólnej świadomości osiągnięć i korzyści wynikających z działań i projektów IDA oraz zachęcenia do szerokiej dyskusji na temat przyszłych kierunków i priorytetów programu IDA."

4) W art. 11 ust. 2-4 otrzymują brzmienie:

"2. Sekcja programu pracy IDA, dotycząca wykonania niniejszej decyzji, którą Komisja opracowuje na cały okres i której przeglądu dokonuje się co najmniej dwa razy w roku, wymaga zatwierdzenia na podstawie zgodności z odpowiednimi przepisami art. 3-10, zgodnie z procedurą określoną w art. 12 ust. 2.

3. Wspólne zasady i procedury dla wprowadzania współdziałania technicznego i administracyjnego przyjmuje się zgodnie z procedurą określoną w art. 12 ust. 2.

4. Procedurę określoną w art. 12 ust. 2 stosuje się również do zatwierdzania rozdziału rocznych wydatków budżetowych na mocy niniejszej decyzji. Propozycje wszelkiego zwiększania wydatków budżetowych o kwotę powyżej 250.000 EUR na linię projektową w okresie rocznym podlegają również wymienionej procedurze."

5) Artykuł 12 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 12

Komitet

1. Komisja jest wspomagana przez komitet zwany Komitetem Telematyki między Administracjami (TAC), składający się z przedstawicieli Państw Członkowskich, pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji.

2. W przypadku odwołań do niniejszego ustępu stosuje się art. 4 i 7 decyzji Rady 1999/468/WE(*), z uwzględnieniem jej art. 8.

Okres ustanowiony w art. 4 ust. 3 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

3. TAC przyjmuje swój regulamin.

4. Komisja składa TAC coroczne sprawozdanie z wykonania niniejszej decyzji.

______

(*) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23."

6) Artykuł 14 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 14

Rozszerzenie na EOG i kraje stowarzyszone

1. Program IDA może być otwarty, w ramach odpowiednich porozumień ze Wspólnotą Europejską, dla uczestnictwa tych krajów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i państw stowarzyszonych Europy Środkowej i Wschodniej, Cypru, Malty i Turcji w środkach i działaniach horyzontalnych w ramach niniejszej decyzji.

2. W trakcie wykonywania niniejszej decyzji wspierana jest współpraca między państwami trzecimi i organami lub organizacjami międzynarodowymi, tam gdzie jest to właściwe.

3. Zanim program IDA zostanie otwarty dla ich pełnego uczestnictwa, państwa stowarzyszone Europy Środkowej i Wschodniej, Cypr, Malta i Turcja mogą, na własny koszt, użytkować usługi ogólne IDA, w celu wykonania polityki wspólnotowej.

4. Pozostałe państwa trzecie mogą również, na własny koszt, użytkować usługi podstawowe IDA w celu wykonania polityki wspólnotowej."

7) Artykuł 15 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 15

Finansowa kwota referencyjna

1. Finansowa kwota referencyjna na wykonanie wspólnotowych działań w ramach niniejszej decyzji na okres 2002-2004 wynosi 34,2 mln EUR.

2. Wartość rocznych przyznawanych środków zatwierdzana jest przez władze budżetowe w granicach perspektywy finansowej."

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 października 2002 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
P. COX P. S. MØLLER
Przewodniczący Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 332 E z 27.11.2001, str. 290.

(2) Dz.U. C 80 z 3.4.2002, str. 21.

(3) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 11 czerwca 2002 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 23 września 2002 r.

(4) Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 9.

(5) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.316.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2045/2002/WE zmieniająca decyzję 1720/1999/WE przyjmującą szereg działań i środków w celu zapewnienia interoperacyjności i dostępu do transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA)
Data aktu: 21/10/2002
Data ogłoszenia: 20/11/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 20/11/2002