Rozporządzenie 1517/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenie Rady (EWG) nr 2019/93 wprowadzającego szczególne środki dla mniejszych wysp Morza Egejskiego, w odniesieniu do upraw niektórych produktów rolnych, ziemniaków przeznaczonych do spożycia przez ludzi oraz sadzeniaków

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1517/2002
z dnia 23 sierpnia 2002 r.
ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenie Rady (EWG) nr 2019/93 wprowadzającego szczególne środki dla mniejszych wysp Morza Egejskiego, w odniesieniu do upraw niektórych produktów rolnych, ziemniaków przeznaczonych do spożycia przez ludzi oraz sadzeniaków

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2019/93 z dnia 19 lipca 1993 r. wprowadzające szczególne środki dla mniejszych wyspy Morza Egejskiego dotyczące niektórych produktów rolnych(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 442/2002(2), w szczególności jego art. 8 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 8 rozporządzenia (EWG) nr 2019/93 stanowi, że dotacja na hektar uprawy jest przyznawana na uprawy ziemniaków przeznaczonych do spożycia przez ludzi i sadzeniaki do maksymalnego obszaru uprawy i zbiorów wynoszącego 2200 hektarów rocznie. Zasady dotyczące stosowania niniejszych przepisów zostały ustalone przez rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3404/93(3) ustanawiające zasady dotyczące stosowania rozporządzenia (EWG) nr 2019/93. Do powyższych przepisów należy wprowadzić techniczne poprawki, zwłaszcza w odniesieniu do procedur kontroli oraz kar przewidzianych za naruszenie przepisów, o których mowa. W celu osiągnięcia jasności i wydajności administracyjnej należy dokonać całkowitej zmiany przepisów wykonawczych.

(2) Przed przyznaniem pomocy przewidzianej w art. 8 rozporządzenia (EWG) nr 2019/93 wniosek o pomoc musi zostać złożony przez zainteresowanego producenta. Ostateczny termin na złożenie wniosku powinien zostać ustalony tak, aby możliwe było przeprowadzenie miejscowej kontroli wymaganej w celu zagwarantowania właściwego zastosowania zasad, o których mowa. Należy uzależnić ten ostateczny termin od ekonomicznego celu uprawy ziemniaka. W związku z długością cyklu uprawy ziemniaków na złożenie wniosku o pomoc należy ustalić trzy różne terminy.

(3) W celu kontroli prawidłowego stosowania środków wprowadzających ustanowionych przez władze greckie należy wprowadzić odpowiedni system kontrolny. Władze greckie są zobowiązane do przedstawiania Komisji okresowych raportów.

(4) W związku z powyższym uchyla się rozporządzenie (EWG) nr 3404/93.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Chmielu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Pomoc przewidziana w art. 8 rozporządzenia (EWG) nr 2019/93 dla uprawy ziemniaków przeznaczonych do spożycia przez ludzi objętych kodem CN 0701 90 50 i 0701 90 90 oraz sadzeniaków objętych kodem CN 0701 10 00, będzie wypłacana na obszarach:

a) o wielkości co najmniej 0,1 hektara;

b) zasianych i uprawianych w normalny sposób; oraz

c) dla których złożono wniosek o pomoc zgodnie z art. 2 niniejszego rozporządzenia, wniosek stanowi deklarację obszaru upraw.

Kwota pomocy wynosi 603 EUR na hektar.

2.
Płatności przeznaczone na pomoc w uprawie sadzeniaków są uzależnione od certyfikacji zebranych ziemniaków zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 66/403/EWG(4). W przypadku nieuzyskania certyfikacji przyjmuje się, że wniosek o pomoc dotyczy uprawy ziemniaków przeznaczonych do spożycia przez ludzi.
3.
W przypadku gdy uprawy nie osiągną stopnia dojrzałości umożliwiającego ich zebranie, władze greckie mogą zezwolić na dalsze korzystanie z pomocy, gdy siła wyższa lub klęska żywiołowa w istotny sposób wpłyną na obszar upraw wnioskodawcy.

O przypadkach siły wyższej lub klęski żywiołowej będą powiadamiane właściwe władze greckie w terminie 10 dni roboczych od ich wystąpienia. Dowody dostarcza się w ciągu miesiąca od dnia powiadomienia.

Grecja niezwłocznie powiadomi Komisję o przypadkach, w których w wyniku działania siły wyższej lub klęski naturalnej zezwoliła na dalsze korzystanie z pomocy.

Artykuł  2
1.
Producenci chcący otrzymać pomoc składają wnioski do właściwych władz greckich.
2.
Wnioski należy składać w terminach ustalonych przez władze greckie, które kończą się:

a) 30 września każdego roku dla ziemniaków, które mają być zebrane między 1 listopada i 31 marca następnego roku;

b) 10 marca każdego roku dla ziemniaków, które mają być zebrane między dniem 1 kwietnia i dniem 31 marca następnego roku;

c) 15 maja każdego roku dla ziemniaków, które mają być zebrane między dniem 1 sierpnia i dniem 31 października następnego roku.

3.
Z wyjątkiem przypadków siły wyższej wnioski złożone z opóźnieniem skutkować będą obniżeniem pomocy o 20 %. Wnioski złożone później niż 20 dni po terminie nie będą rozpatrywane.
4.
Wnioski zawierają co najmniej następujące informacje:

a) nazwisko i imię wnioskodawcy oraz adres;

b) obszar upraw w hektarach i arach oraz oznaczenie działki lub inne oznaczenie uznawane przez właściwe organy odpowiedzialne za kontrolę danego obszaru;

c) datę sadzenia;

d) rodzaj roślin, w szczególności występowanie sadzeniaków lub ziemniaków przeznaczonych do spożycia przez ludzi;

e) zaplanowaną datę zbiorów.

5.
Jeżeli całkowity obszar objęty wnioskami o pomoc przekracza obszar maksymalny określony w art. 8 rozporządzenia (EWG) nr 2019/93, władze greckie określą jednolity współczynnik redukcji, który zostanie zastosowany do wszystkich wniosków.
Artykuł  3
1.
Grecja do dnia 30 października każdego roku powiadomi Komisję o szacunkach dotyczących wszystkich obszarów, do których stosowana będzie pomoc w ciągu następnego roku, z rozróżnieniem pomiędzy ziemniakami młodymi, konsumpcyjnymi i sadzeniakami.
2.
Grecja co roku, do dnia 30 sierpnia przekaże Komisji młodych ziemniaków, a do dnia 31 grudnia następujące informacje dotyczące ziemniaków konsumpcyjnych i sadzeniaków:

a) całkowity obszar dla którego złożono wnioski o pomoc;

b) zastosowany współczynnik redukcji, o ile to konieczne;

c) obszar poddany kontroli;

d) liczbę stwierdzonych nieprawidłowości i odpowiedni obszar w każdym Nomos.

Artykuł  4

Władze krajowe podejmą wszelkie czynności konieczne do zapewnienia zgodności przyznawania pomocy z warunkami przewidzianymi w art. 8 rozporządzenia (EWG) nr 2019/93.

Weryfikacja ma charakter kontroli administracyjnej oraz w formie kontroli na miejscu. Kontrola administracyjna jest całościowa i zawiera w sobie, o ile to właściwe, kontrole przekrojowe z danymi istniejącymi w zintegrowany system zarządzania i kontroli.

Na podstawie analizy ryzyka władze krajowe przeprowadzają kontrole na miejscu polegające na sprawdzaniu określonej liczby wniosków o pomoc, które reprezentują co najmniej 10 % beneficjentów w każdym Nomos.

Grecja ustali i powiadomi Komisję o kryteriach wyboru obszarów, gdzie ma być przeprowadzona kontrola.

Podczas kontroli na miejscu dokonany zostanie pomiar wszystkich obszarów objętych pomocą. W przypadku stwierdzenia istotnej liczby nieprawidłowości w Nomos właściwe władze dokonają dodatkowych kontroli w roku, o którym mowa, i podniosą odsetek liczby wniosków, które będą podlegać kontroli w tym Nomos w ciągu najbliższego roku.

Artykuł  5
1.
W przypadku gdy pomoc została wypłacona niezgodnie z prawem, właściwe organy podejmą czynności mające na celu odzyskanie kwoty pomocy, wraz z odsetkami naliczanymi od dnia płatności do dnia zapłaty przez beneficjenta.

W przypadku gdy nienależna pomoc została wypłacona w związku ze sfałszowaniem deklaracji, fałszywymi dokumentami lub istotnego niedbalstwa po stronie beneficjanta, zostanie nałożona kara w wysokości równej nienależnie wypłaconej kwocie pomocy. Stopa odsetkowa ustalana jest na podstawie stopy stosowanej poprzez Europejski Bank Centralny do głównych operacji refinansowych, publikowana w serii C Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich, obowiązującego w dniu nienależnej wpłaty i podniesiona o trzy punkty procentowe.

2.
Odzyskana kwota pomocy zostanie przekazana organom lub agencjom, które jej dokonały, a następnie potrącona przez nie z wydatków finansowanych przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej.
Artykuł  6

Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3404/93 niniejszym uchyla się.

Artykuł  7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 23 sierpnia 2002 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 184 z 27.7.1993, str. 1.

(2) Dz.U. L 68 z 12.3.2002, str. 4.

(3) Dz.U. L 310 z 14.12.1993, str. 7.

(4) Dz.U. 125 z 11.7.1966, str. 2320/66.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.228.12

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1517/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenie Rady (EWG) nr 2019/93 wprowadzającego szczególne środki dla mniejszych wysp Morza Egejskiego, w odniesieniu do upraw niektórych produktów rolnych, ziemniaków przeznaczonych do spożycia przez ludzi oraz sadzeniaków
Data aktu: 23/08/2002
Data ogłoszenia: 24/08/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 27/08/2002