Wspólne działanie 2002/373/WPZiB dotyczące udziału Unii Europejskiej w zwiększaniu zdolności władz Gruzji we wspieraniu i ochronie misji obserwacyjnej organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na granicy Gruzji z Republikami Inguską i Czeczeńską Federacji Rosyjskiej

WSPÓLNE DZIAŁANIE RADY
z dnia 21 maja 2002 r.
dotyczące udziału Unii Europejskiej w zwiększaniu zdolności władz Gruzji we wspieraniu i ochronie misji obserwacyjnej organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na granicy Gruzji z Republikami Inguską i Czeczeńską Federacji Rosyjskiej

(2002/373/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 22 maja 2002 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 14,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) 20 lipca 2000 r. Rada przyjęła wspólne działanie 2000/456/WPZiB dotyczące udziału Unii Europejskiej w zwiększaniu zdolności władz Gruzji do wspierania i ochrony misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na granicy Gruzji z Republiką Czeczenii Federacji Rosyjskiej(1), które wygasło 31 grudnia 2000 r.

(2) 26 lipca 2001 r. Rada przyjęła wspólne działanie 2001/568/WPZiB(2) w celu zapewnienia dalszego wsparcia Unii Europejskiej dla działań na rzecz stabilizacji w regionie Kaukazu.

(3) W okresie od 28 maja do 1 czerwca 2001 r. generał Sir Garry Johnson, działając w charakterze eksperta Unii Europejskiej, wykonał misję oceniającą, w wyniku której stwierdził, że w przypadku rozszerzenia mandatu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w sektorze Inguszetii powstanie potrzeba dodatkowego wsparcia ze strony UE.

(4) 13 grudnia 2001 r. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podjęła decyzję o rozszerzeniu mandatu misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Gruzji celem obserwacji ruchu przez granicę między Gruzją a Inguską Republiką Federacji Rosyjskiej i składanie sprawozdań w tej sprawie,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1
1.
Unia Europejska zapewnia wsparcie w celu umocnienia zdolności władz Gruzji do zapewnienia, poprzez jej straż graniczną, wsparcia i ochrony misji obserwacyjnej OBWE na granicy Gruzji z Inguską Republiką Federacji Rosyjskiej, a także udziela stałej pomocy w odniesieniu do granicy Gruzji z Czeczeńską Republiką Federacji Rosyjskiej.
2.
W tym celu Unia Europejska udziela wsparcia finansowego misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Gruzji, w szczególności dla operacji monitorowania granicy, na pokrycie wydatków na niektóre urządzenia.
Artykuł  2
1.
Misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Gruzji jest odpowiedzialna za zakup i przekazanie urządzeń.
2.
Komisja zawrze z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie porozumienie finansowe dotyczące wykorzystania wsparcia finansowego udzielonego przez Unię Europejską w formie darowizny. Darowizna pokryje zakupy pozycji wybranych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zgodnie z potrzebami władz Gruzji na odcinkach gruzińskiej granicy z Inguszetią i Czeczenią.
3.
Komisja współpracuje, za pośrednictwem swego przedstawicielstwa w Tbilisi, z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w celu monitorowania i oceny faktycznej dostawy urządzeń gruzińskiej straży granicznej i dalszego wykorzystania tych urządzeń.
4.
Przy wykonywaniu swoich zadań Komisja będzie współpracować, stosownie do przypadku, z miejscowymi misjami dyplomatycznymi Państw Członkowskich.
5.
Komisja składa sprawozdania z wykonania niniejszego działania Radzie pod przewodnictwem Prezydencji, wspieranej przez sekretarza generalnego Rady, wysokiego przedstawiciela ds. WPZiB.
Artykuł  3
1.
Do celów określonych w art. 1 ustala się finansową kwotę referencyjną w wysokości 100.000 EUR.
2.
Zarządzanie wydatkami finansowanymi w ramach kwoty wymienionej w ust. 1 podlega wspólnotowym procedurom i zasadom mającym zastosowanie do budżetu.
Artykuł  4

Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia. Wygasa po upływie 12 miesięcy od zawarcia porozumienia finansowego między Komisją a Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Artykuł  5

Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 maja 2002 r.

W imieniu Rady
R. DE MIGUEL
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 183 z 22.7.2000, str. 3.

(2) Dz.U. L 202 z 27.7.2001, str. 2.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.134.1

Rodzaj: Wspólne działanie
Tytuł: Wspólne działanie 2002/373/WPZiB dotyczące udziału Unii Europejskiej w zwiększaniu zdolności władz Gruzji we wspieraniu i ochronie misji obserwacyjnej organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na granicy Gruzji z Republikami Inguską i Czeczeńską Federacji Rosyjskiej
Data aktu: 21/05/2002
Data ogłoszenia: 22/05/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 21/05/2002