Rozporządzenie 1936/2001 ustanawiające środki kontroli stosowane do połowów niektórych zasobów ryb masowo migrujących

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1936/2001
z dnia 27 września 2001 r.
ustanawiające środki kontroli stosowane do połowów niektórych zasobów ryb masowo migrujących

RADA WSPÓLNOTY EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji 1 ,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wspólnota, począwszy od dnia 14 listopada 1997 r., stała się Umawiającą się Stroną Międzynarodowej Konwencji Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego 3  (zwanej dalej Konwencją ICCAT).

(2) Konwencja ICCAT zapewnia ramy współpracy regionalnej dotyczącej zachowania i zarządzania zasobami tuńczyka i ryb tuńczykopodobnych w Oceanie Atlantyckim oraz morzach przylegających z ramienia Międzynarodowej Komisji Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (zwanej dalej Konwencją ICCAT) oraz ramy umożliwiających przyjęcie zaleceń dotyczących zachowania i zarządzania na obszarach Konwencji, które stały się obowiązujące dla Umawiających się Stron.

(3) ICCAT przyjęła szereg zaleceń tworzących zobowiązania kontroli i przeglądu, szczególnie w kwestii ustalenia i przekazywania statystyk, inspekcji portów, nadzoru statków przez satelity, obserwacji statków i przeładunków oraz kontroli statków stron niebędących Umawiającymi się Stronami i statków bezpaństwowych. Zalecenia te stały się obowiązujące dla Wspólnoty i powinny dlatego zostać wdrożone.

(4) Niektóre zobowiązania zostały przeniesione przez rozporządzenie Rady (WE) nr 1351/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. ustanawiające niektóre środki kontroli w celu zapewnienia zgodności ze środkami przyjętymi przez ICCAT 4  oraz środkami zawartymi w art. 22 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) 2742/1999 z dnia 17 grudnia 1999 r. ustalające możliwości połowowe na 2000 r. oraz związane z nimi warunki dla pewnych zasobów rybnych i grup zasobów rybnych mające zastosowanie na wodach Wspólnoty oraz dla statków Wspólnoty w wodach, gdzie wymagane są ograniczenia połowów oraz rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 66/98 5 . Dla jasności, środki te powinny zostać zawarte w pojedynczym rozporządzeniu, uchylającym i zastępującym poprzednie rozporządzenia.

(5) Do celów naukowych kapitanowie statków Wspólnoty powinni postępować zgodnie z instrukcjami "Podręcznika operacyjnego do statystyki i pobierania próbek tuńczyka i ryb tuńczykopodobnych w oceanie Atlantyckim" opublikowanego przez ICCAT.

(6) Wspólnota przyjęła Porozumienie o ustanowieniu Komisji ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim 6  (zwanej dalej IOTC). Dzięki stworzeniu IOTC porozumienie dostarcza przydatnych ram do wzmocnienia współpracy międzynarodowej do celów zachowania i racjonalnego wykorzystywania tuńczyka i gatunków pokrewnych w Oceanie Indyjskim oraz przyjęcia zaleceń dotyczących zachowania i zarządzania na obszarze obowiązywania IOTC, które stają się obowiązujące dla Umawiających się Strony. Wspólnota powinna przyjąć środki kontroli przyjęte przez IOTC.

(7) IOTC przyjęła zalecenia dotyczące gromadzenia i wymiany informacji o tuńczyku tropikalnym. Obowiązują one również Wspólnotę, która dlatego powinna je wdrożyć.

(8) Wspólnota prowadzi działalność rybacką na wschodnim Pacyfiku i zapoczątkowała procedurę przystąpienia do Interamerykańskiej Komisji ds. Tuńczyka Tropikalnego (w dalszej kolejności określanej jako IATCC). Podczas przystępowania oraz w ramach wymagań współpracy wynikających z Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Prawa Morskiego powinny zostać zastosowane środki kontrolne przyjęte przez IATTC.

(9) Wspólnota, która podpisała Porozumienie ds. międzynarodowego programu ochrony delfinów 7 , podjęła decyzję na mocy decyzji 1999/386/WE 8  o tymczasowym przyjęciu programu i dlatego powinna stosować środki kontrolne tego porozumienia.

(10) W celu zapewnienia respektowania obowiązujących środków kontrolnych IOTC, IATT i Porozumienia ds. międzynarodowego programu ochrony delfinów, Państwa Członkowskie powinny podjąć niezbędne działania.

(11) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2847/93 z dnia 12 października 1993 r., ustanawiające system kontroli mający zastosowanie do wspólnej polityki 9  rybołówstwa, ma zastosowanie do wszelkich rodzajów działalności połowowych i wszystkich związanych z nimi działań wykonywanych na terytorium i na wodach morskich będących pod władzą lub jurysdykcją Państw Członkowskich, jak również ma zastosowanie do działalności statków rybackich Wspólnoty, które prowadzą działalność na wodach państw trzecich lub na pełnym morzu, bez uszczerbku dla przepisów umów dotyczących rybołówstwa zawartych między Wspólnotą a państwami trzecimi, a także międzynarodowych konwencji, których Wspólnota jest stroną.

(12) Środki niezbędne do wykonania niniejszego rozporządzenia powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiające procedury wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji 10 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Cel

Niniejsze rozporządzenie ustanawia środki kontroli i inspekcji dotyczące połowów zasobów gatunków ryb masowo migrujących wyszczególnionych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia i stosuje się do statków pływających pod banderą Państw Członkowskich i zarejestrowanych we Wspólnocie (zwanych dalej statkami Wspólnoty) działających w jednej ze stref wyszczególnionych w art. 2.

Artykuł  2

Strefy

Do celów niniejszego rozporządzenia wyszczególnione zostają następujące strefy morskie:

a)
strefa 1:

Wszystkie wody Oceanu Atlantyckiego oraz mórz przylegających zawarte w obszarze konwencji ICCAT wyszczególnionym w art. I tej Konwencji.

b) 11
 (uchylona).
c)
strefa 3:

Wszystkie wody wschodniego Oceanu Spokojnego w tym obszary wyszczególnione w art. III Porozumienia ds. Międzynarodowego Programu Ochrony Delfina.

Artykuł  3

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia zastosowane zostaną następujące definicje:

a)
"zaokrętowanie": zaokrętowanie na statku rybackim jednego lub więcej z upoważnionych inspektorów w celu dokonania inspekcji w obszarze kompetencji organizacji;
b)
"przeładunek": wyładowanie jakiejkolwiek ilości ryb masowo migrujących i/lub produktów z takich ryb ze statku do innego statku zarówno w porcie, jak i na morzu, bez zapisu w porcie państwowym przy rozładunku;
c)
"rozładunek": rozładunek wyładowanie jakiejkolwiek ilości ryb masowo migrujących i/lub produktów z takich ryb z pokładu statku poławiającego do portu lub na ląd;
d)
"naruszenie": jakikolwiek domniemany czyn popełniony lub zaniechany przez statek poławiający, który został odnotowany w sprawozdaniu z inspekcji i stanowi podłoże do poważnego zarzutu złamania przepisów niniejszego rozporządzenia lub jakiegokolwiek innego rozporządzenia nakładającego zalecenia przyjęte przez regionalną organizację w jednej ze stref wymienionych w art. 2;
e)
"statek niebędący Umawiającą się Stroną": statek zaobserwowany i zidentyfikowany jako biorący udział w działalności połowowej w jednej ze stref określonych w art. 2, który pływa pod banderą państwa niebędącego Umawiającą się Stroną odpowiedniego porozumienia regionalnego;
f)
"statek bezpaństwowy": statek, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie, że nie należy do żadnego z państw.
g) 12
 (uchylona);
h) 13
 (uchylona);
i) 14
 (uchylona);
j) 15
 (uchylona);

Rozdział  I

ŚRODKI KONTROLI I INSPEKCJI STOSOWANE W STREFIE 1

CZĘŚĆ  1

Środki kontroli

Artykuł  4  16  

(uchylony)

Artykuł  4a 17

Działalność statków biorących udział w operacjach dotyczących tuczenia tuńczyka błękitnopłetwego

1. 
Każdy kapitan statku wspólnotowego przekazujący do statku transportowego tuńczyka błękitnopłetwego w celu tuczenia, wprowadzi w swoim dzienniku pokładowym:
ilość przekazanego tuńczyka błękitnopłetwego i liczbę ryb,
strefę połowową,
datę i pozycję przekazania tuńczyka błękitnopłetwego,
nazwę statku transportowego, jego przynależność państwową, numer rejestrowy i międzynarodowy radiowy sygnał wywoławczy,
nazwę lub nazwy farm tuczących, do których tuńczyk błękitnopłetwy jest przekazywany.
2. 
Każdy kapitan statku transportowego, do którego tuńczyk błękitnopłetwy został przekazany wprowadzi:
a)
ilość tuńczyka błękitnopłetwego przekazanego na statek rybacki oraz liczbę ryb;
b)
nazwę statku, który złowił ilość, o której mowa w lit. a), jego przynależność państwową, numer rejestrowy i międzynarodowy radiowy sygnał wywoławczy;
c)
datę i pozycję przekazania tuńczyka błękitnopłetwego;
d)
nazwę lub nazwy farm tuczących, do których tuńczyk błękitnopłetwy jest przewożony.
3. 
Kapitan zostaje wyłączony z obowiązku określonego w ust. 2, jeśli wpis jest zastąpiony kopią deklaracji przeładunkowej przewidzianej w art. 11 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93 lub kopią dokumentu T2M określonego w art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, wskazującego informacje określone w ust. 2 lit. c) tego artykułu.
4. 
Państwa Członkowskie zapewnią, aby wszystkie tuńczyki błękitnopłetwe umieszczane w klatkach przez statki pływające pod ich banderą były zarejestrowane przez ich właściwe władze. Państwa Członkowskie powiadomią Komisję, zgodnie z art. 5, o ilościach złowionego tuńczyka błękitnopłetwego i umieszczonego w klatkach przez statki pływające pod ich banderami (zadanie I, jak zostało to określone przez ICCAT).

W przypadku wywozu i przywozu tuńczyka błękitnopłetwego, przeznaczonego na tuczenie, Państwa Członkowskie prześlą Komisji numery i daty zatwierdzonych przez nie dokumentów statystycznych wskazanych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1984/2003 wprowadzającym system w odniesieniu do statystycznego monitorowania handlu tuńczykiem błękitnopłetwym, włócznikiem i opastunem wewnątrz Wspólnoty 18  oraz wskażą państwo trzecie zadeklarowanego przeznaczenia.

5.  19
 (skreślony).
6.  20
 (skreślony).
Artykuł  4b 21

Działalność farm tuczących tuńczyka błękitnopłetwego

1. 
Państwa Członkowskie podejmą działania mające na celu zapewnienie, aby farmy tuczące tuńczyka błękitnopłetwego, znajdujące się pod ich jurysdykcją, dostarczyły deklarację umieszczania w klatkach, o której mowa w załączniku 1a, do ich właściwych władz, w przeciągu 72 godzin po zakończeniu każdej operacji umieszczenia w klatkach przez statek rybacki lub transportowy. Farmy tuczące uznane przez państwo są odpowiedzialne za dostarczanie takich deklaracji, zawierających wszystkie informacje wymagane na podstawie niniejszego artykułu.
2. 
Państwa Członkowskie podejmą działania mające na celu zapewnienie, aby farmy tuczące dostarczały im do dnia 1 lipca każdego roku deklarację handlową dotyczącą tuczonego tuńczyka błękitnopłetwego, jak określono w ust. 1.
3. 
Deklaracja handlowa dotycząca tuczenia tuńczyka błękitnopłetwego, określona w ust. 2, musi zawierać następujące informacje:
nazwę farmy,
adres,
właściciela,
ilość tuńczyka błękitnopłetwego (w tonach) wprowadzonego na rynek w poprzednim roku,
miejsce przeznaczenia tuńczyka (imię i nazwisko lub nazwa kupującego, państwo, data sprzedaży),
w przypadku wywozu i przywozu, numery i daty zatwierdzenia dokumentów statystycznych wskazanych w rozporządzeniu (WE) nr 1984/2003,
w przypadku gdy jest to możliwe, okres tuczenia tuńczyka wprowadzanego na rynek (w miesiącach),
przeciętną wielkość wprowadzanego na rynek tuńczyka.
4. 
Państwa Członkowskie, na podstawie deklaracji dostarczanych zgodnie z ust. 1 i 3, powiadomią Komisję w drodze elektronicznej, do dnia 1 sierpnia każdego roku, o:
ilościach tuńczyka błękitnopłetwego umieszczonego w klatkach w poprzednim roku,
ilościach tuńczyka błękitnopłetwego wprowadzonego na rynek w poprzednim roku.
Artykuł  4c 22

Rejestrowanie farm tuczących tuńczyka błękitnopłetwego

1. 
Przed dniem 30 kwietnia 2004 r. każde Państwo Członkowskie prześle Komisji w drodze elektronicznej, listę farm tuczących, znajdujących się pod ich jurysdykcją, które upoważnia do prowadzenia operacji tuczenia tuńczyka błękitnopłetwego, złowionego w obszarze obowiązywania Konwencji.
2. 
Lista określona w ust. 1 będzie zawierała następujące informacje:
nazwę farmy, jej krajowy numer rejestracyjny,
lokalizację farmy,
pojemność farmy (w tonach).
3. 
Przed dniem 31 sierpnia 2004 r. Komisja prześle te informacje do Sekretariatu Wykonawczego ICCAT, w celu wprowadzenia danej farmy tuczącej do rejestru ICCAT farm upoważnionych do prowadzenia operacji tuczenia tuńczyka błękitnopłetwego, złowionego w obszarze obowiązywania Konwencji ICCAT.
4. 
Jakiekolwiek zmiany mające zostać wprowadzone w liście wskazanej w ust. 1 będą przekazywane Komisji w celu przesłania ich do Sekretariatu Wykonawczego ICCAT, przy zastosowaniu tych samych przepisów, na co najmniej 10 dni roboczych przed rozpoczęciem działalności farmy tuczącej w obszarze obowiązywania Konwencji ICCAT.
5. 
Farmy tuczące znajdujące się pod jurysdykcją Państwa Członkowskiego, nie znajdujące się na liście wskazanej w ust. 1 nie mogą prowadzić działalności tuczenia tuńczyka błękitnopłetwego złowionego w obszarze obowiązywania Konwencji ICCAT.
Artykuł  5  23  

(uchylony)

Artykuł  6  24  

(uchylony)

Artykuł  6a 25

(uchylony)

Artykuł  7  26  

(uchylony)

Artykuł  8 27

(uchylony)

Artykuł  8a  28  

(uchylony)

Artykuł  8b  29  

(uchylony)

Artykuł  8c  30  

(uchylony)

Artykuł  9  31  

(uchylony)

Artykuł  9a 32

(uchylony)

CZĘŚĆ  2

Procedury inspekcyjne w portach

Artykuł  10  33  

(uchylony)

Artykuł  11  34  

(uchylony)

Artykuł  12  35  

(uchylony)

Artykuł  13  36  

(uchylony)

Artykuł  14  37  

(uchylony)

Artykuł  15  38  

(uchylony)

Artykuł  16  39  

(uchylony)

CZĘŚĆ  3

Statki bezpaństwowe oraz statki stron niebędących Umawiającymi się Stronami

Artykuł  17

(uchylony)

Artykuł  18

(uchylony)

Artykuł  19

(uchylony)

Artykuł  19a 40

(uchylony)

Artykuł  19b 41

(uchylony)

Artykuł  19c 42

(uchylony)

ROZDZIAŁ  II 43

ŚRODKI KONTROLI I NADZORU PODEJMOWANE W STREFIE 2

CZĘŚĆ  1

Środki kontroli

Artykuł  20  44  

(uchylony)

Artykuł  20a 45

(uchylony)

Artykuł  20b 46

(uchylony)

Artykuł  20c 47

(uchylony)

Artykuł  20d 48

(uchylony)

CZĘŚĆ  2

Procedury inspekcji portowej

Artykuł  20e 49

(uchylony)

CZĘŚĆ  3

Statki bezpaństwowe oraz statki stron niebędących Umawiającymi się Stronami

Artykuł  21 50

(uchylony)

Artykuł  21a 51

(uchylony)

Artykuł  21b 52

(uchylony)

Artykuł  21c 53

(uchylony)

Rozdział  III

ŚRODKI KONTROLI I NADZORU PODEJMOWANE W STREFIE 3

Artykuł  22

Przepisy ogólne

Każde Państwo Członkowskie podejmie działania niezbędne w celu zapewnienia, aby statki pływające pod ich banderą respektowały środki IATTC transponowane do prawa Wspólnoty oraz obowiązujące w tej strefie Porozumienie ds. międzynarodowego programu ochrony delfinów.

Rozdział  IV

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  23

Środki niezbędne do wykonania art. 4 ust. 2, art. 5 ust. 3, art. 6 ust. 2, art. 8 ust. 6 i art. 9 ust. 2 zostają przyjęte zgodnie z procedurą zarządzania opisaną w art. 24 ust. 2.

Artykuł  24
1. 
Komisja jest wspomagana przez Komitet ustanowiony na podstawie art. 17 rozporządzenia (WE) nr 3760/92.
2. 
W przypadku dokonania odniesienia do niniejszego ustępu zastosowanie mają art. 4 i 7 decyzji 1999/468/WE. Okres ustanowiony w art. 4 ust. 3 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.
3. 
Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny.
Artykuł  25
1. 
Rozporządzenie (WE) nr 1351/1999 zostaje niniejszym uchylone.
2. 
W rozporządzeniu (EWG) nr 2742/1999 skreśla się art. 22
3. 
Odniesienia do uchylonego rozporządzenia (WE) nr 1351/1999 są interpretowane jako odniesienia do niniejszego rozporządzenia i odczytywane zgodnie z tabelą korelacji w załączniku III.
Artykuł  26

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 27 września 2001 r.
W imieniu Rady
R. LANDUYT
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  54  

WYKAZ GATUNKÓW OBJĘTYCH W NINIEJSZYM ROZPORZĄDZENIU

Tuńczyk biały: Thunnus alalunga
(uchylony)
Opastun: Thunnus obesus
Bonito: Katsuwonus pelamis
Pelamida: Sarda sarda
Tuńczyk żółtopłetwy: Thunnus albacares
Tuńczyk atlantycki: Thunnus atlanticus
Bonito: Euthynnus spp.
Tuńczyk południowy: Thunnus maccoyii
Tuńczyk fregatowy: Auxis spp.
Prażmowate: Bramidae
Marlin: Tetrapturus spp., Makaira spp.
Żaglica: Istiophorus spp.
Włócznik: Xiphias gladius
Saury: Scomberesox spp; Cololabis spp
Delfinowate: Coryphaena hippurus, Coryphaena equiselis
Rekiny: Hexanchus griseus, Cetorhinus maximus, Alopiidae, Rhincodon typus, Carcharhinidae, Sphyrnidae, Isuridae, Lamnidae,
Walenie (wieloryby i morświny): Physeteridae, Belaenopteridae, Balenidae, Eschrichtiidae, Monodontidae, Ziphiidae, Delphinidae.

ZAŁĄCZNIK  I

55

ZAŁĄCZNIK  II  56  

WYKAZ GATUNKÓW OBJĘTYCH OBOWIĄZKIEM POWIADOMIENIA ICCAT

Nazwa łacińska Nazwa polska
(uchylony)
Thunnus maccoyii Tuńczyk południowy
Thunnus albacares Tuńczyk żółtopłetwy
Thunnus alalunga Tuńczyk biały
Thunnus obesus Opastun
Thunnus atlanticus Tuńczyk atlantycki
Euthynnus alletteratus Bonito pasiasty
Katsuwonus pelamis Bonito
Sarda sarda Pelamida
Auxis thazard Tuńczyk fregatowy
Orcynopsis unicolor Orcyn
Acanthocybium solandri Solandra
Scomberomorus maculatus Makrela kolias
Scomberomorus cavalla Makrela królewska
Isthiophorus albicans Żaglica biała
Makaira indica Marlin czarny
Makaira nigricans Marlin błękitny
Tetrapturus albidus Marlin biały
Xiphias gladius Włócznik
Tetrapturus pfluegeri Marlin długonosy
Scomberomorus tritor Makrela zachodnioafrykańska
Scomberomorus regalis Certa
Auxis rochei Tazar maron
Scomberomorus brasiliensis Makrela brazylijska

ZAŁĄCZNIK  III

TABELA KORELACJI

Rozporządzenie (WE) nr 1351/1999 Niniejsze rozporządzenie
Artykuł 1, 2, 3

Artykuł 4

Artykuł 5

Artykuł 8

Artykuł 18

Artykuł 17

ZAŁĄCZNIK  IV  57

WZÓR FORMULARZA DLA

ROCZNEJ DEKLARACJI STOSOWANIA STANDARDÓW ZARZĄDZANIA ICCAT PRZEZ DUŻE STATKI POŁAWIAJĄCE PRZY UŻYCIU SZNURÓW HACZYKOWYCH
a. Zarządzanie na łowiskach
Przyjęcie na statek obserwatorów naukowych Satelitarny system monitorowania statków rybackich Dzienne lub okresowe raportowanie połowów Meldunek przypłynięcia/wypłynięcia
TAK/NIE
Uwaga: % % lub liczba statków metoda metoda
b. Zarządzanie przeładunkami (z łowisk do portu wyładunku)
Raporty przeładunkowe Inspekcja portowa Program dokumentu statystycznego
TAK/NIE
Uwaga: Metoda metoda
c. Zarządznie w porcie wyładunku
Inspekcja wyładunku Raport wyładunkowy Współpraca z innymi stronami
TAK/NIE
Uwaga: Metoda metoda

ZAŁĄCZNIK  V  58

Dane dotyczące połowu i nakładu

Połowy powierzchniowe: dane połowowe podane w wadze nominalnych połowów i dane dotyczące nakładu podane w dniach połowowych (sejner, statek z przynętą, węda holowana, sieci dryfujące) powinny zostać dostarczone IOTC odnośnie do obszaru o wielkości kwadratu 1° i w odstępach miesięcznych. Dane dotyczące rybołówstwa dla sejnerów powinny być rozbite na rodzaj ławic. Najlepiej, aby wyżej wymienione dane były ekstrapolowane do krajowych nominalnych połowów dla każdego narzędzia połowowego. Użyte wzrastające współczynniki, odpowiadające zapisom dokonanym w dzienniku pokładowym, powinny być przekazywane w ustalonym trybie do IOTC.

Połowy przeprowadzane przy użyciu sznurów haczykowych: dane połowowe i dane dotyczące nakładu w zakresie połowów przeprowadzanych przy użyciu sznurów haczykowych powinny zostać dostarczone do IOTC, odnośnie do obszaru o wielkości kwadratu 5° i w odstępach miesięcznych, najlepiej podane w liczbach i w wadze. Nakład połowowy powinien obejmować liczbę haczyków. Najlepiej, aby wyżej wymienione dane były ekstrapolowane do krajowych nominalnych połowów. Użyte wzrastające współczynniki, odpowiadające zapisom dokonanym w dzienniku pokładowym, powinny być przekazywane w ustalonym trybie do IOTC.

Dane dotyczące połowów, nakładów i rozmiarów rybołówstwa prowadzonego na małą skalę i sportowego powinny być dostarczane również co miesiąc, lecz odnośnie do najlepszych obszarów geograficznych wykorzystywanych do zbierania i przetwarzania tych danych.

Dane dotyczące wymiarów

Biorąc pod uwagę, że dane dotyczące wymiarów mają kluczowe znaczenie dla większości ocen stad tuńczyka, dane dotyczące długości, w tym łączna liczba mierzonych ryb, powinny być przekazywane w ustalonym trybie do IOTC, odnośnie do obszaru o wielkości kwadratu 5° i w odstępach miesięcznych, przy uwzględnieniu rodzaju narzędzi połowowych i sposobu połowu (np. rozproszone/zbite ławice dla sejnerów). Dane dotyczące wymiarów powinny być dostarczane dla wszystkich narzędzi połowowych i dla wszystkich gatunków objętych przez IOTC. Przeprowadzanie prób w zakresie zbierania danych dotyczących wymiarów powinno być dokonywane na podstawie ściśle określonych i dobrze opisanych wyrywkowych schematów pobierania próbek, które są niezbędne do dostarczania niezależnych danych dla rozmiaru wziętego. Dokładny zalecany poziom pobierania próbek może być różny dla różnych gatunków (jako funkcja różnych parametrów), lecz szczególny poziom zalecanego trybu pobierania próbek powinien być określony przez grupę roboczą do spraw statystyki. Bardziej szczegółowe dane dotyczące na przykład wymiaru poszczególnych próbek, powinny być udostępnione IOTC, na jej wniosek, przez określone grupy robocze, na zasadzie poufności.

Połowy tuńczyka przy wykorzystaniu obiektów pływających, w tym urządzeń powodujących koncentrację ryb (FAD)

W celu lepszego zrozumienia przez IOTC zmieniających się modeli efektywnego nakładu połowowego floty działającej na obszarze swojej kompetencji, IOTC musi otrzymać więcej informacji. Ponieważ działalność statków dostawczych oraz wykorzystanie urządzeń powodujących koncentrację ryb (FAD) stanowi integralną część nakładu połowowego floty sejnerów, powinny być przekazywane w ustalonym trybie do IOTC następujące informacje:

Liczba i cechy charakterystyczne statków dostawczych: i) działających pod ich banderą, ii) sejnery asystujące statkom działających pod ich banderą, lub iii) upoważnionych do działania w ich wyłącznej strefie ekonomicznej, oraz które były obecne w obszarze kompetencji IOTC.

Poziomy działalności statków dostawczych: w tym liczba dni spędzonych na morzu, odnośnie do obszaru o wielkości kwadratu 1° i w odstępach miesięcznych.

Dodatkowo, Umawiające się Strony oraz współpracujące strony, niebędące Umawiającymi się Stronami, zrobią wszystko, aby dostarczyć dane dotyczące liczby i rodzaju urządzeń powodujących koncentrację ryb (FAD) wykorzystywanych przez flotę, odnośnie do obszaru o wielkości kwadratu 5° i w odstępach miesięcznych.

Ramy czasowe przekazywania danych do IOTC

Niezbędne jest, aby wszystkie dane dotyczące rybołówstwa były dostępne dla Sekretariatu IOTC we właściwym czasie, tak, aby umożliwić monitorowanie zasobów rybnych oraz analizę danych. Zatem rekomenduje się, aby następujące zasady były stosowane jako standardowe obowiązki:

Flota dokonująca połowów powierzchniowych oraz pozostała flota działająca w strefach przybrzeżnych (w tym statki dostawcze) muszą dostarczać swoje dane dotyczące rybołówstwa najszybciej jak to możliwie, nie później jednak niż do dnia 30 czerwca każdego roku (dane z poprzedniego roku).

Flota poławiająca przy użyciu sznurów haczykowych, działająca na pełnym morzu, musi dostarczać tymczasowych danych dotyczących rybołówstwa, najszybciej jak to możliwie, nie później jednak niż do dnia 30 czerwca (dane z poprzedniego roku). Musi ona dostarczać ostatecznych szacunków, w zakresie swoich danych dotyczących rybołówstwa, przed dniem 30 grudnia każdego roku (dane z poprzedniego roku).

Ramy czasowe obecnie pozwalające na dostarczanie danych statystycznych mogą zostać w przyszłości ograniczone w przypadku gdy technologie dotyczące komunikacji i przetwarzania danych staną się szybsze, ograniczając w ten sposób opóźnienia w przetwarzaniu obecnych danych.

1 Dz.U. 62 E z 27.2.2001, str. 79.
2 Opinia dostarczona dnia 28 lutego 2001 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
3 Dz.U. 162 z 18.6.1986, str. 34.
4 Dz.U. 162 z 26.6.1999, str. 6.
5 Dz.U. 341 z 31.12.1999, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2765/2000 (Dz.U. 321 z 19.12.2000, str. 5).
6 Dz.U. 236 z 5.10.1995, str. 24.
7 Dz.U. 132 z 27.5.1999, str. 1.
8 Dz.U. 147 z 12.6.1999, str. 23.
9 Dz.U. 261 z 20.10.1993, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2846/98 (Dz.U. 358 z 31.12.1998, str. 5).
10 Dz.U. 184 z 17.7.1999, str. 23.
11 Art. 2 lit. b) uchylona przez art. 56 ust. 1 rozporządzenia nr 2022/2343 z dnia 23 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2022 r.
12 Art. 3 lit. g) uchylona przez art. 69 lit. a rozporządzenia nr 2023/2053 z dnia 13 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.238.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 października 2023 r.
13 Art. 3 lit. h) uchylona przez art. 69 lit. a rozporządzenia nr 2023/2053 z dnia 13 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.238.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 października 2023 r.
14 Art. 3 lit. i) uchylona przez art. 69 lit. a rozporządzenia nr 2023/2053 z dnia 13 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.238.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 października 2023 r.
15 Art. 3 lit. j) uchylona przez art. 69 lit. a rozporządzenia nr 2023/2053 z dnia 13 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.238.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 października 2023 r.
16 Art. 4 uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
17 Art. 4a dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 869/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.162.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 2004 r.
18 Dz.U. L 295 z 13.11.2003, str. 1.
19 Art. 4a ust. 5 skreślony przez art. 40 ust. 2 rozporządzenia nr 302/2009 z dnia 6 kwietnia 2009 r. dotyczącego wieloletniego planu odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 43/2009 i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1559/2007 (Dz.U.UE.L.09.96.1) z dniem 18 kwietnia 2009 r.
20 Art. 4a ust. 6 skreślony przez art. 40 ust. 2 rozporządzenia nr 302/2009 z dnia 6 kwietnia 2009 r. dotyczącego wieloletniego planu odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 43/2009 i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1559/2007 (Dz.U.UE.L.09.96.1) z dniem 18 kwietnia 2009 r.
21 Art. 4b dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 869/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.162.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 2004 r.
22 Art. 4c dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 869/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.162.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 2004 r.
23 Art. 5 uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
24 Art. 6 uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
25 Art. 6a uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
26 Art. 7 uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
27 Art. 8 uchylony przez art. 56 rozporządzenia nr 1005/2008 z dnia 29 września 2008 r. ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania, zmieniającego rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1936/2001 i (WE) nr 601/2004 oraz uchylającego rozporządzenia (WE) nr 1093/94 i (WE) nr 1447/1999 (Dz.U.UE.L.08.286.1) z dniem 1 stycznia 2010 r.
28 Art. 8a uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
29 Art. 8b uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
30 Art. 8c uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
31 Art. 9 uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
32 Art. 9a uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
33 Art. 10 uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
34 Art. 11 uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
35 Art. 12 uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
36 Art. 13 uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
37 Art. 14 uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
38 Art. 15 uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
39 Art. 16 uchylony przez art. 76 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
40 Art. 19a uchylony przez art. 56 rozporządzenia nr 1005/2008 z dnia 29 września 2008 r. ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania, zmieniającego rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1936/2001 i (WE) nr 601/2004 oraz uchylającego rozporządzenia (WE) nr 1093/94 i (WE) nr 1447/1999 (Dz.U.UE.L.08.286.1) z dniem 1 stycznia 2010 r.
41 Art. 19b uchylony przez art. 56 rozporządzenia nr 1005/2008 z dnia 29 września 2008 r. ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania, zmieniającego rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1936/2001 i (WE) nr 601/2004 oraz uchylającego rozporządzenia (WE) nr 1093/94 i (WE) nr 1447/1999 (Dz.U.UE.L.08.286.1) z dniem 1 stycznia 2010 r.
42 Art. 19c uchylony przez art. 56 rozporządzenia nr 1005/2008 z dnia 29 września 2008 r. ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania, zmieniającego rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1936/2001 i (WE) nr 601/2004 oraz uchylającego rozporządzenia (WE) nr 1093/94 i (WE) nr 1447/1999 (Dz.U.UE.L.08.286.1) z dniem 1 stycznia 2010 r.
43 Rozdział II zmieniony przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia nr 869/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.162.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 2004 r.
44 Art. 20 uchylony przez art. 56 ust. 1 rozporządzenia nr 2022/2343 z dnia 23 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2022 r.
45 Art. 20a uchylony przez art. 56 ust. 1 rozporządzenia nr 2022/2343 z dnia 23 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2022 r.
46 Art. 20b uchylony przez art. 56 ust. 1 rozporządzenia nr 2022/2343 z dnia 23 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2022 r.
47 Art. 20c uchylony przez art. 56 ust. 1 rozporządzenia nr 2022/2343 z dnia 23 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2022 r.
48 Art. 20d uchylony przez art. 56 ust. 1 rozporządzenia nr 2022/2343 z dnia 23 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2022 r.
49 Art. 20e uchylony przez art. 56 ust. 1 rozporządzenia nr 2022/2343 z dnia 23 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2022 r.
50 Art. 21 uchylony przez art. 56 rozporządzenia nr 1005/2008 z dnia 29 września 2008 r. ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania, zmieniającego rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1936/2001 i (WE) nr 601/2004 oraz uchylającego rozporządzenia (WE) nr 1093/94 i (WE) nr 1447/1999 (Dz.U.UE.L.08.286.1) z dniem 1 stycznia 2010 r.
51 Art. 21a uchylony przez art. 56 ust. 1 rozporządzenia nr 2022/2343 z dnia 23 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2022 r.
52 Art. 21b uchylony przez art. 56 rozporządzenia nr 1005/2008 z dnia 29 września 2008 r. ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania, zmieniającego rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1936/2001 i (WE) nr 601/2004 oraz uchylającego rozporządzenia (WE) nr 1093/94 i (WE) nr 1447/1999 (Dz.U.UE.L.08.286.1) z dniem 1 stycznia 2010 r.
53 Art. 21c uchylony przez art. 56 rozporządzenia nr 1005/2008 z dnia 29 września 2008 r. ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania, zmieniającego rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1936/2001 i (WE) nr 601/2004 oraz uchylającego rozporządzenia (WE) nr 1093/94 i (WE) nr 1447/1999 (Dz.U.UE.L.08.286.1) z dniem 1 stycznia 2010 r.
54 Załącznik I zmieniony przez art. 69 lit. b rozporządzenia nr 2023/2053 z dnia 13 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.238.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 października 2023 r.
55 Załącznik Ia dodany przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 869/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.162.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 2004 r.
56 Załącznik II zmieniony przez art. 69 lit. c rozporządzenia nr 2023/2053 z dnia 13 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.238.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 października 2023 r.
57 Załącznik IV dodany przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia nr 869/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.162.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 2004 r.
58 Załącznik V dodany przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia nr 869/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.162.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 2004 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024