Decyzja 2000/234/WE dotycząca niewłączania monolinuronu do załącznika I do dyrektywy Rady 91/414/WE oraz cofnięcia zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające tę substancje czynną

DECYZJA KOMISJI
z dnia 9 marca 2000 r.
dotycząca niewłączania monolinuronu do załącznika I do dyrektywy Rady 91/414/WE oraz cofnięcia zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające tę substancje czynną

(notyfikowana jako dokument nr C(2000) 656)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2000/234/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 22 marca 2000 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/414/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. dotyczącą wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin(1),ostatnio zmienioną dyrektywą Komisji 97/73/WE(2),

uwzględniając rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3600/92 z dnia 11 grudnia 1992 r. ustanawiające szczegółowe zasady realizacji pierwszego etapu programu pracy, określonego w art. 8 ust. 2 dyrektywy Rady 91/414/EWG dotyczącej wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin(3), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1199/97(4), w szczególności jego art. 7 ust. 3a lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 933/94(5) ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2330/95(6) ustanowiło substancje czynne zawarte w środkach ochrony roślin, wyznaczyło Państwa Członkowskie pełniące funkcję sprawozdawców w celu wykonania rozporządzenia (EWG) nr 3600/92 i określiło powiadamiających w odniesieniu do każdej substancji czynnej.

(2) Monolinuron jest jedną z 90 substancji czynnych objętych pierwszym etapem programu przewidzianym w art. 8 ust. 2 dyrektywy 91/414/EWG.

(3) Zgodnie z art. 7 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 3600/92, Zjednoczone Królestwo, wyznaczone jako Państwo Członkowskie pełniące funkcję sprawozdawcy, przedłożyło Komisji w dniu 30 kwietnia 1996 r., sprawozdanie ze swojej oceny informacji przedłożonych przez jedynego powiadamiającego zgodnie z przepisami art. 6 ust. 1 niniejszego rozporządzenia.

(4) Przedstawione sprawozdanie zostało poddane przeglądowi przez Państwa Członkowskie i Komisję w ramach Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin. Przegląd ten zakończono w dniu 20 lipca 1999 r. w formie sprawozdania kontrolnego Komisji dotyczącego monolinuronu, zgodnie z przepisami art. 7. ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 3600/92.

(5) Po przeprowadzeniu ocen okazało się, że przedłożone informacje nie są wystarczające, do wykazania, że środki ochrony roślin zawierające daną substancję czynną spełniają wymogi określone w art. 5. ust. 1 lit. a) i art. 5 ust. 2 lit. b) dyrektywy 91/414/EWG.

(6) Jedyny powiadamiający poinformował Komisję i Państwo Członkowskie pełniące funkcję sprawozdawcy, że nie będzie dalej uczestniczyć w programie pracy dotyczącym tej substancji czynnej. W związku z tym nie zostaną złożone dalsze informacje wymagane w celu osiągnięcia pełnej zgodności z wymogami dyrektywy 91/414/EWG.

(7) W związku z tym nie jest możliwe włączenie tej substancji czynnej do załącznika I do dyrektywy 91/414/EWG.

(8) Należy przewidzieć okres karencji w odniesieniu do zbytu, składowania, wprowadzania do obrotu i wykorzystania istniejących zapasów, zgodnie z przepisami art. 4 ust. 6 dyrektywy 91/414/EWG.

(9) Niniejsza decyzja pozostaje bez uszczerbku dla jakichkolwiek działań, które Komisja może podjąć na późniejszym etapie w związku z tą substancją czynną w ramach dyrektywy Rady 79/117/EWG(7).

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJE:

Artykuł  1

Monolinuronu nie włącza się jako substancji czynnej do załącznika I do dyrektywy 91/414/EWG.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie zapewnią, aby:

1) zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające monolinuron zostały cofnięte w okresie sześciu miesięcy od dnia notyfikacji niniejszej decyzji;

2) od dnia notyfikacji niniejszej decyzji nie zostały przyznane lub odnowione żadne zezwolenie na środki ochrony roślin zawierające monolinuron w ramach odstępstwa przewidzianego w art. 8 ust. 2 dyrektywy 91/414/EWG.

Artykuł  3

Państwa Członkowskie przyznają okres karencji w odniesieniu do zbytu, składowania, wprowadzania do obrotu i wykorzystania istniejących zapasów zgodnie z przepisami art. 4 ust. 6 dyrektywy 91/414/EWG, który jest możliwie najkrótszy i nie dłuższy niż 18 miesięcy od dnia notyfikacji niniejszej decyzji.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 9 marca 2000 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 230 z 19.8.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 353 z 24.12.1997, str. 26.

(3) Dz.U. L 366 z 15.12.1992, str. 10.

(4) Dz.U. L 170 z 28.6.1997, str. 19.

(5) Dz.U. L 107 z 28.4.1994, str. 8.

(6) Dz.U. L 225 z 22.9.1995, str. 1.

(7) Dz.U. 33 z 8.2.1979, str. 36.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał ustawę o L4. Ekspert: Bez wyciągnięcia realnych konsekwencji nic się nie zmieni

Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.

Grażyna J. Leśniak 09.01.2026
Ważne przepisy dla obywateli Ukrainy i pracodawców bez konsultacji społecznych

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Reforma systemu orzeczniczego ZUS stała się faktem - prezydent podpisał ustawę

Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
RPO interweniuje w sprawie przepadku składek obywateli w ZUS. MRPiPS zapowiada zmianę prawa

Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Prezydent podpisał ustawę doprecyzowującą termin wypłaty ekwiwalentu za urlop

Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Od 7 stycznia mniej formalności budowlanych, więcej budowli bez zgłoszenia i bez pozwolenia

W dniu 7 stycznia wchodzi w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która ma przyspieszyć proces budowlany i uprościć go. W wielu przypadkach zamiast pozwolenia na budowę wystarczające będzie jedynie zgłoszenie robót. Nowe przepisy wprowadzają też ułatwienia dla rolników oraz impuls dla rozwoju energetyki rozproszonej. Zmiany przewidują także większą elastyczność w przypadku nieprawidłowości po stronie inwestora.

Agnieszka Matłacz 06.01.2026
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.73.18

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2000/234/WE dotycząca niewłączania monolinuronu do załącznika I do dyrektywy Rady 91/414/WE oraz cofnięcia zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające tę substancje czynną
Data aktu: 09/03/2000
Data ogłoszenia: 22/03/2000