Decyzja 2000/731/WE ustanawiająca regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zrewidowanego programu wspólnotowego oznakowania ekologicznego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 10 listopada 2000 r.
ustanawiająca regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zrewidowanego programu wspólnotowego oznakowania ekologicznego

(notyfikowana jako dokument nr C(2000) 3281)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2000/731/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 listopada 2000 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 175 ust. 1,

uwzględniając rozporządzenie (WE) Nr 1980/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. w sprawie zrewidowanego programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego(1), w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 13 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że Komisja tworzy Komitet Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego (zwany dalej EUEB), składający się z właściwych organów określonych w art. 14 oraz z forum konsultacyjnego określonego w art. 15.

(2) Artykuł 15 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że w odniesieniu do każdej grupy produktów Komisja zapewnia przestrzeganie przez EUEB w ramach swojej działalności zasady zrównoważonego uczestnictwa bezpośrednio zainteresowanych stron związanych z daną grupą produktów, takich jak: przedstawiciele przemysłu i dostawcy usług, włącznie z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, rzemieślnikami i ich związkami branżowymi, związkami zawodowymi, handlowcami hurtowymi i detalicznymi, importerami, organizacjami ochrony środowiska i organizacjami konsumenckimi.

(3) Artykuł 15 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że strony te spotykają się w ramach forum konsultacyjnego.

(4) Artykuł 15 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że Komisja ustala regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zgodnie z procedurą określoną w art. 17.

(5) Akapit 5 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że w celu uzyskania powszechnego poparcia dla programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego, niezbędne jest, aby organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony środowiska oraz organizacje konsumenckie odgrywały istotną rolę w opracowywaniu i ustalaniu kryteriów przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego.

(6) Załącznik IV ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że w ramach EUEB powstanie specjalna doraźna grupa robocza składająca się ze stron zainteresowanych określonych w art. 15 i z właściwych organów określonych w art. 14, której celem będzie opracowanie kryteriów przyznawania oznakowania ekologicznego w odniesieniu do każdej grupy produktów.

(7) Środki ustanowione w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zamieszczony w Załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszym traci moc decyzja Komisji z dnia 18 listopada 1992 r. ustanawiająca regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego(2).

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 listopada 2000 r.

W imieniu Komisji
Margot WALLSTRÖM
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 237 z 21.9.2000, str. 1.

(2) C(92) 2314 final z 18.11.1992.

ZAŁĄCZNIK

regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego

1. Niniejszym ustanawia się regulamin forum konsultacyjnego (dalej zwanego forum), o którym mowa w art. 15 rozporządzenia (WE) Nr 1980/2000. Forum funkcjonuje zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem.

2. Forum konsultacyjne i jego członkowie są członkami Komitetu Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego (dalej zwanego EUEB) oraz uczestniczą we wszystkich działaniach EUEB, w szczególności zaś w:

– składaniu wniosków do Komisji o zainicjowanie procedury ustalania kryteriów ekologicznych, jak również w ustalaniu związanych z nimi wymagań weryfikacyjnych dotyczących oceny i zgodności dla grup produktów,

– ustalaniu i dokonywaniu przeglądu kryteriów przyznawania oznakowania ekologicznego, jak również związanych z nimi wymagań weryfikacyjnych dotyczących oceny i zgodności dla grup produktów,

– świadczeniu Komisji usług konsultacyjnych w zakresie planu prac wspólnotowego oznakowania ekologicznego,

– popularyzowaniu i stosowaniu wspólnotowego oznakowania ekologicznego.

3. Członkami forum, a tym samym EUEB, są między innymi następujące organizacje reprezentujące strony zainteresowane określone w art. 15 wspomnianego rozporządzenia:

– Coface (konsumenci; organizacja reprezentuje również BEUC, Europcoop i AEC),

– EEB (ekologia),

– ETUC (związki zawodowe),

– UNICE (branże przemysłu),

– UEAPME (małe i średnie przedsiębiorstwa oraz cechy rzemieślnicze),

– Eurocommerce (handel).

Aby zagwarantować zrównoważone uczestnictwo wszystkich właściwych zainteresowanych stron, EUEB może, na wniosek Komisji lub z własnej inicjatywy, pod warunkiem zatwierdzenia przez Komisję i zgodnie z potrzebami, poszerzyć powyższy skład również o innych członków.

4. Każdy członek forum wyznacza osobę kontaktową.

5. Forum odbywa posiedzenia w ramach posiedzeń EUEB.

6. Oprócz przedstawicieli ogólnych, którzy powinni uczestniczyć w posiedzeniach EUEB, każdy członek forum wyznacza co najmniej jednego przedstawiciela technicznego dla każdej grupy produktów, który powinien uczestniczyć w pracach doraźnych grup roboczych tworzonych przez EUEB w odniesieniu do szczególnych grup produktów, jak również w posiedzeniach EUEB, podczas których kompleksowo omawiane są dane grupy produktów. Wspomniani przedstawiciele techniczni powinni w możliwie najszerszym zakresie posiadać profesjonalną wiedzę i doświadczenie w dziedzinie danej grupy produktów.

7. Członkowie forum oraz ich przedstawiciele ogólni i techniczni działają zgodnie z celami i założeniami ustanowionymi w art. 1 wspomnianego rozporządzenia, jak również zgodnie z zasadami proceduralnymi ustanowionymi w załączniku IV wspomnianego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024