uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1251/1999 z dnia 17 maja 1999 r. ustanawiające system wsparcia dla producentów niektórych roślin uprawnych(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1672/2000(2), w szczególności jego art. 9,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Sektor lnu i konopi został ostatnio poddany reformom. Rozporządzenie Rady (WE) nr 1673/2000 z dnia 27 lipca 2000 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków lnu i konopi uprawianych na włókno(3) przewiduje pomoc w odniesieniu do przetwarzania słomy z lnu i konopi. Te dwa produkty, przeznaczone do produkcji włókna, zostały również włączone do systemu wsparcia dla producentów niektórych roślin uprawnych i dlatego kwalifikują się do otrzymania pomocy obszarowej.
(2) Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2461/1999(4), zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 827/2000(5), produkcja siemienia lnianego i nasion konopi na gruntach odłogowanych jest możliwa pod warunkiem, że nasiona te nie są przeznaczone do wykorzystania innego niż do produkcji wyrobów włókienniczych. Art. 25 wymienionego rozporządzenia stanowi, że surowce wymienione w załączniku I nie kwalifikują się do otrzymania żadnego innego rodzaju pomocy, w szczególności w ramach systemów interwencji mających na celu stabilizację rynków rolnych. W przypadku konopi, odmiany wykorzystywane do produkcji włókna są takie same, jak te wykorzystywane do innych celów, co może stwarzać problemy w czasie kontroli mających na celu sprawdzanie zgodności z art. 25 rozporządzenia (WE) nr 2461/1999. Problem ten nie występuje w przypadku lnu, ponieważ odmiany różnią się. W tych okolicznościach nasiona konopi powinny zostać wykreślone z wykazu surowców, które mogą być uprawiane na gruntach odłogowanych.
(3) Ponadto nowy system w odniesieniu do lnu dotyczy lnu przeznaczonego do produkcji włókna, co jest pojęciem szerszym niż określenie "len do wykorzystania na cele włókiennicze", użyty dotychczas w rozporządzeniu (WE) nr 2461/1999. Dlatego należy dostosować nazewnictwo zastosowane w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 2461/1999.
(4) Artykuł 22 rozporządzenia (WE) nr 2461/1999 stanowi, że surowce wymienione w załączniku II mogą być uprawiane na gruntach odłogowanych pod warunkiem, że są przeznaczone do wytwarzania produktów końcowych umieszczonych w wykazie w załączniku III.
(5) Załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 2461/1999 przewiduje możliwość uprawy bylin takich jak Miscanthus sinensis na gruntach odłogowanych. Nowe informacje wskazują, że wymieniona roślina po rozdrobnieniu może być wykorzystana jako ściółka dla koni lub do suszenia czy czyszczenia roślin, co stanowi wykorzystanie do celów nieżywnościowych, odpowiadające celom rozporządzenia (WE) nr 2461/1999.
(6) Dlatego załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 2461/1999 powinien zostać zmieniony w celu wprowadzenia nowego wykorzystania Miscanthus sinensis.
(7) Komitet Zarządzający ds. Zbóż nie wydał opinii w terminie ustalonym przez jego przewodniczącego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli, dnia 20 listopada 2000 r.
| W imieniu Komisji | |
| Franz FISCHLER | |
| Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 1.
(2) Dz.U. L 193 z 29.7.2000, str. 13.
(3) Dz.U. L 193 z 29.7.2000, str. 16.
(4) Dz.U. L 299 z 20.11.1999, str. 16.
(5) Dz.U. L 101 z 26.4.2000, str. 21.
Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2000.292.18 |
| Rodzaj: | Rozporządzenie |
| Tytuł: | Rozporządzenie 2555/2000 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2461/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1251/1999 w zakresie użytkowania gruntów odłogowanych do produkcji surowców przeznaczonych do wytwarzania we Wspólnocie produktów nieprzeznaczonych pierwotnie do spożycia przez ludzi lub zwierzęta |
| Data aktu: | 20/11/2000 |
| Data ogłoszenia: | 21/11/2000 |
| Data wejścia w życie: | 01/05/2004, 11/12/2000 |