Rozporządzenie 1298/2000 zmieniające po raz piąty rozporządzenie (WE) nr 850/98 w sprawie zachowania zasobów połowowych poprzez środki techniczne dla ochrony niedojrzałych organizmów morskich

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1298/2000
z dnia 8 czerwca 2000 r.
zmieniające po raz piąty rozporządzenie (WE) nr 850/98 w sprawie zachowania zasobów połowowych poprzez środki techniczne dla ochrony niedojrzałych organizmów morskich

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Sytuacja geograficzna oraz sezonowa sprawia, że Państwa Członkowskie powinny ustanowić dla statków rybackich pływających pod ich banderami oraz zarejestrowanych we Wspólnocie, szczegółowe zasady dotyczące włoków separacyjnych oraz sieci wyposażonych w siatkę sortującą, które mają być stosowane do połowów krewetek. W związku z tym należy zmienić art. 25 rozporządzenia (WE) nr 850/98(4).

(2) Ostatnie opinie naukowe wskazują na to, że ilości dobijaka na obszarze u północno-wschodnich wybrzeży Anglii oraz wschodnich wybrzeży Szkocji są obecnie niewystarczające do podtrzymania połowów dobijaka oraz wymagań różnych gatunków, dla których dobijak stanowi główny składnik ich diety. W związku z tym wymagane jest zamknięcie połowów dobijaka na tym obszarze.

(3) Artykuł 46 rozporządzenia (WE) nr 850/98 powinien zostać przeformułowany w celu zapewnienia większej przejrzystości w zakresie jego stosowania.

(4) Należy dokonać przeglądu oraz wprowadzić minimalne wymiary dla licznych skorupiaków oraz małży.

(5) W związku z powyższym należy zmienić rozporządzenie (WE) nr 850/98,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 850/98 wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 25 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Najpóźniej do dnia 1 lipca 2002 r. powinien być stosowany włok separacyjny bądź włok zaopatrzony w siatkę sortującą, do połowu krewetki pospolitej oraz krewetki Ezopa, zgodnie ze szczegółowymi zasadami, które powinny zostać ustanowione przez Państwa Członkowskie stosownie do art. 46. Takie zasady mogą być stosowane tylko do sieci ciągnionych przez statki rybackie."

2) Po art. 29 dodaje się art. 29a w brzmieniu:

"Artykuł 29a

Ograniczenia dotyczące połowów dobijaka

1. W latach 2000, 2001 oraz 2002 zakazuje się wyładowywania lub zatrzymywania na pokładzie dobijaka złowionego na obszarze geograficznym ograniczonym przez wschodnie wybrzeże Anglii oraz Szkocji oraz linię łączącą kolejno następujące współrzędne:

- wschodnie wybrzeże Anglii na 55o 30’ szerokości geograficznej północnej,

- 55o 30’ szerokości geograficznej północnej, 1o 00’ długości geograficznej zachodniej,

- 58o 00’ szerokości geograficznej północnej, 1o 00’ długości geograficznej zachodniej,

- 58o 00’ szerokości geograficznej północnej, 2o 00’ długości geograficznej zachodniej,

- wschodnie wybrzeże Szkocji na 2o 00’ długości geograficznej zachodniej.

2. Do dnia 1 marca 2001 r. oraz ponownie do dnia 1 marca 2002 r. Komisja złoży Radzie sprawozdanie na temat wyników stosowania przepisu zawartego w ust. 1. Na podstawie wspomnianych sprawozdań Komisja może zaproponować odpowiednie zmiany do warunków określonych w ust. 1."

3) W art. 46 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Państwa Członkowskie mogą podjąć środki mające na celu ochronę i zarządzanie zasobami:

a) w przypadku typowo lokalnych zasobów będących przedmiotem zainteresowania wyłącznie danego Państwa Członkowskiego; lub

b) w formie warunków lub szczegółowych ustaleń skonstruowanych w celu ograniczenia połowów za pomocą środków technicznych:

i) uzupełniających środki ustanowione w prawodawstwie wspólnotowym dotyczącym rybołówstwa; lub

ii) wykraczających poza minimalne wymagania ustalone we wspomnianym powyżej prawodawstwie;

pod warunkiem że takie środki stosują się wyłącznie do statków rybackich pływających pod banderą danego Państwa Członkowskiego oraz zarejestrowanych we Wspólnocie, bądź w przypadku działań połowowych nieprowadzonych przez statek rybacki, do osób prowadzących działalność połowową w danym Państwie Członkowskim."

4) W załączniku XII wprowadza się następujące zmiany:

a) wyrazy "Rospoka (Venerupis pullastra) 40 mm" zastępuje się wyrazami "Rospoka (Venerupis pullastra) 38 mm";

b) wyrazy "Wenus brunatna (Callista chione) 5 cm" zastępuje się wyrazami "Wenus brunatna (Callista chione) 6 cm";

c) wyrazy "Okładniczki (Ensis spp., Pharus legumen) 10 cm" zastępuje się wyrazami "Okładniczki (Ensis spp.) 10 cm";

d) przed wyrazami "Trąbik zwyczajny (Buccinum undatum)" dodaje się wyrazy "Okładniczki (Pharus legumen) 65 mm",

e) po wyrazach "Langusta (Palinurus spp.)" dodaje się wyrazy "Krewetka głębokowodna (Parapenaeus longirostris) 22 mm (długość pancerza)".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 8 czerwca 2000 r.

W imieniu Rady
G. OLIVEIRA MARTINS
Przewodniczący

_______

(1) Dz.U. C 89 E z 28.3.2000

(2) Opinia wydana dnia 19 maja 2000 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. C 75 z 15.3.2000, str. 34.

(4) Dz.U. L 125 z 27.4.1998, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2723/1999 (Dz.U. L 328 z 22.12.1999, str. 9).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.148.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1298/2000 zmieniające po raz piąty rozporządzenie (WE) nr 850/98 w sprawie zachowania zasobów połowowych poprzez środki techniczne dla ochrony niedojrzałych organizmów morskich
Data aktu: 08/06/2000
Data ogłoszenia: 22/06/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 12/07/2000