uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2008/97 z dnia 9 października 1997 r. ustanawiające niektóre zasady w celu stosowania szczególnych ustaleń przy przywozie oliwy z oliwek i niektórych innych produktów rolnych pochodzących z Turcji(1), w szczególności jego art. 8,
a także mając na uwadze, co następuje:
decyzja nr 1/98 z dnia 25 lutego 1998 r. Rady Stowarzyszenia WE-Turcja(2) w sprawie zasad handlu w odniesieniu do produktów rolnych ustanawia między innymi preferencyjne ustalenia dotyczące przywozu oliwy z oliwek pochodzącej z Turcji, stosowane od dnia 1 stycznia 1998 r.;
rozporządzenie (WE) nr 2008/97 stanowi, że w przypadku zmiany ustanowionych w Układzie Stowarzyszeniowym warunków szczególnych ustaleń, w szczególności w odniesieniu do kwot, lub w przypadku zawarcia nowej umowy związane z tym dostosowania do niniejszego rozporządzenia mogą być przyjęte przez Komisję zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 38 rozporządzenia Rady nr 136/66/EWG(3), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1581/96(4);
szczególne ustalenia przy przywozie oliwy z oliwek z Turcji przewidziane w decyzji nr 1/98 Rady Stowarzyszenia WE-Turcja w szczególności dotyczą dostosowania obniżek cła stosowanego od dnia 1 stycznia 1998 r.; rozporządzenie (WE) nr 2008/97 należy odpowiednio dostosować, by w miejsce kwot przewidzianych na podstawie decyzji nr 1/77 Rady Stowarzyszenia WE-Turcja(5) zawierało ono powyższe obniżki;
warunki szczególnych ustaleń przy przywozie oliwy z oliwek z Turcji przewidziane w decyzji nr 1/98 Rady Stowarzyszenia WE-Turcja nie przewidują, aby obniżki cła były uzależnione od stosowania w Turcji jakiejkolwiek specjalnej opłaty wywozowej; rozporządzenie Komisji (WE) nr 151/98(6) powinno być w związku z tym uchylone;
środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Olejów i Tłuszczów,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli, dnia 22 kwietnia 1998 r.
| W imieniu Komisji | |
| Franz FISCHLER | |
| Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 284 z 16.10.1997, str. 17.
(2) Dz.U. L 86 z 20.3.1998, str. 1.
(3) Dz.U. 172 z 30.9.1966, str. 3025/66.
(4) Dz.U. L 206 z 16.8.1996, str. 11.
(5) Dz.U. L 278 z 29.10.1977, str. 13.
(6) Dz.U. L 18 z 23.1.1998, str. 6.
Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.
12.01.2026W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.
12.01.2026Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.
09.01.2026Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.
08.01.2026Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.
08.01.2026Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.
08.01.2026| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.1998.120.13 |
| Rodzaj: | Rozporządzenie |
| Tytuł: | Rozporządzenie 846/98 dostosowujące rozporządzenie Rady (WE) nr 2008/97 i uchylające rozporządzenie (WE) nr 151/98 |
| Data aktu: | 22/04/1998 |
| Data ogłoszenia: | 23/04/1998 |
| Data wejścia w życie: | 01/05/2004, 23/04/1998, 01/01/1998 |