Rozporządzenie 1842/81 ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1188/81 dotyczącego ogólnych zasad przyznawania refundacji dostosowywanych w przypadku zbóż wywożonych w postaci niektórych napojów alkoholowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 1842/81
z dnia 3 lipca 1981 r.
ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1188/81 dotyczącego ogólnych zasad przyznawania refundacji dostosowywanych w przypadku zbóż wywożonych w postaci niektórych napojów alkoholowych

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Tekst niniejszego aktu prawnego nie uwzględnia wszystkich zmian. Niektóre akty zmieniające nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - polskim wydaniu specjalnym, ponieważ instytucje UE uznały zmiany wynikające z nich za pochłonięte przez akty zmieniające opublikowane w kolejnych tomach tego wydawnictwa.

.................................................

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2727/75 z dnia 29 października 1975 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku zbóż(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1784/81(2), w szczególności jego art. 16 ust. 6 oraz art. 24,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 1188/81 z dnia 28 kwietnia 1981 r. ustanawiające ogólne zasady przyznawania refundacji dostosowanych w przypadku zbóż wywożonych w postaci niektórych napojów alkoholowych, a także kryteria ustalania wysokości takich refundacji oraz zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3035/80 dotyczące niektórych produktów nie objętych załącznikiem II do Traktatu(3), w szczególności jego art. 12,

a także mając na uwadze, co następuje:

zgodnie z art. 4 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 1188/81 stawką refundacji jest stawka, którą stosuje się w dniu poddania zboża kontroli; w związku z tym dniem, który należy uwzględnić, jest dzień przyjęcia przez władze celne deklaracji płatności sporządzonej przez zainteresowaną osobę, która wyraża w ten sposób zamiar przeprowadzenia destylacji i dokonania wywozu produktów oraz zakwalifikowania się do otrzymania refundacji; deklaracja ta powinna zawierać informacje niezbędne do obliczenia wysokości kwoty refundacji;

dla celów art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 1188/81, w szczególności wyznaczenia współczynnika, konieczne jest zdefiniowanie znaczenia "całkowitych ilości wywozu" oraz "całkowitych ilości wprowadzanych do obrotu";

w celu stosowania niniejszego rozporządzenia konieczne jest ustalenie, czy produkty opuściły Wspólnotę, a w niektórych przypadkach powinno być znane także miejsce ich przeznaczenia; z tego powodu należy odwołać się do definicji wywozu określonej w dyrektywie Rady 81/177/EWG(4) oraz do dowodów przewidzianych w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 2730/79 z dnia 29 listopada 1979 r. ustanawiającym wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu refundacji wywozowych do produktów rolnych(5), ostatnio zmienionym rozporządzeniem (EWG) nr 1663/81(6);

należy przewidzieć przepisy, że Państwa Członkowskie przekazują Komisji niezbędne informacje;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Otrzymanie refundacji wywozowej na zboża wywożone w postaci jednego z napojów alkoholowych objętych rozporządzeniem (EWG) nr 1188/81 podlega wymogowi złożenia u właściwych władz deklaracji, zwanej dalej "deklaracją płatności", w której podmiot wyraża swój zamiar przeprowadzenia destylacji zboża w celu wyprodukowania jednego z napojów alkoholowych objętych tym rozporządzeniem.
2.
Deklaracja płatności zawiera wszystkie dane szczegółowe niezbędne do wyznaczenia wysokości kwoty refundacji, w szczególności:

a) opis zboża lub słodu zgodnie z nazewnictwem stosowanym dla refundacji;

b) masę netto produktów.

c) 1 zawartość wilgoci.

3.  2 Dla celów niniejszego rozporządzenia waga zbóż, którą należy uwzględniać przy obliczaniu kwoty płatności, to waga netto, jeżeli zawartość wilgoci jest nie wyższa niż 16 %. Jeżeli zawartość wilgoci w użytych zbożach przekracza 16 %, ale nie jest wyższa niż 17 %, przy obliczaniu kwoty płatności należy uwzględnić wagę zboża netto minus 1 %. Jeżeli zawartość wilgoci w użytych zbożach przekracza 17 %, ale nie jest wyższa niż 18 %, obniżenie wagi wynosi 2 %. W przypadku zboża o współczynniku wilgotności powyżej 18 % obniżenie wagi wynosi dwa punkty procentowe dla każdego procenta wilgoci powyżej 16 %.

Dla celów niniejszego rozporządzenia waga słodu innego niż słód zielony określony w art. 10, którą należy uwzględniać przy obliczaniu kwoty płatności, to waga netto, jeżeli zawartość wilgoci jest nie wyższa niż 7 %. Jeżeli zawartość wilgoci przekracza 7 %, ale nie jest wyższa niż 8 %, przy obliczaniu kwoty płatności należy uwzględnić wagę netto słodu minus 1 %. Jeżeli zawartość wilgoci przekracza 8 %, obniżenie wagi wynosi dwa punkty procentowe dla każdego procenta wilgoci powyżej 7 %.

Wspólnotowa metoda odniesienia w celu określenia zawartości wilgoci w zbożach i słodzie przeznaczonych do produkcji napojów alkoholowych określonych w rozporządzeniu (EWG) nr 1188/81 jest przedstawiona w załączniku II do rozporządzenia (EWG) nr 2731/75.

Artykuł  2
1.
W momencie przyjęcia deklaracji płatności zboża lub słód są umieszczane pod kontrolą celną lub kontrolą administracyjną, określoną w art. 3 ust. 5 rozporządzenia (EWG) nr 1188/81, do czasu przeprowadzenia destylacji.
2.
Dzień przyjęcia deklaracji płatności określa wysokość stawki refundacji.
Artykuł  3
1.
Do określenia wysokości kwoty refundacji wykorzystuje się wyniki badania deklaracji płatności w połączeniu lub nie z wynikami badania zboża lub słodu.
2.
Ustęp 1 nie wyklucza późniejszej weryfikacji przez właściwe władze zainteresowanego Państwa Członkowskiego lub też wszelkich następstw takiej weryfikacji, które mogą wyniknąć ze stosowania obowiązujących przepisów.
Artykuł  4
1.
W odniesieniu do procedur kontroli procesu destylacji, łącznie z uzyskaną produkcją, zboża lub słód podlegają regułom, które stosuje się w odniesieniu do uszlachetniania czynnego.
2.
Produkty uboczne procesu przetwórczego są zwolnione z kontroli, jeśli ustalono, że nie przekraczają one ilości zwyczajnie uzyskiwanych produktów ubocznych.
3.
Nie przyznaje się żadnej refundacji, jeśli zboża lub słód nie mają solidnej i dobrej jakości handlowej.
Artykuł  5
1.
Refundację wypłaca się tylko po przedstawieniu deklaracji płatności, która powinna także zawierać potwierdzenie, że zboże lub słód zostały poddane destylacji. Potwierdzenie takie dostarczają właściwe władze.
2.
Refundację wypłaca Państwo Członkowskie, w którym przyjęto deklarację płatności.
3.
Zwrot wypłaca się wyłącznie na wniosek złożony na piśmie przez przedsiębiorcę. Państwa Członkowskie mogą nakazać zastosowanie w tym celu specjalnego formularza.
4.
Z wyjątkiem przypadków siły wyższej dokumenty wymagane w celu przyznania refundacji należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia, w którym właściwe władze przyjęły deklarację płatności, w przeciwnym wypadku prawo do uzyskania refundacji przepada.
Artykuł  6 3
1.
Dla celów art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 1188/81:

a) "łączne ilości wywozu" oznaczają ilości napojów alkoholowych spełniające warunki art. 9 ust. 2 Traktatu i wywożone do miejsc przeznaczenia, w odniesieniu do których stosuje się refundacje. Dowody, które należy przedstawić są wymienione w art. 12;

b) "łączne ilości wprowadzone do obrotu" oznaczają ilości napojów alkoholowych spełniające warunki art. 9 ust. 2 Traktatu, które zostały ostatecznie wysłane z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi z zakładu produkcyjnego bądź pomieszczeń i urządzeń do przechowywania.

2.
Jednakże, jeśli Państwa Członkowskie, dopuszczając przywóz zbóż objętych procedurą uszlachetniania czynnego:

– określą ilości zboża przedstawiane organom celnym, z zastosowaniem współczynnika określonego w art. 9, oraz

– zapewnią, że ilość zbóż, która w wyniku zastosowaniu współczynnika jest dopuszczona do swobodnego obrotu, może być użyta do wyrobu napojów alkoholowych określonych w art. 2 rozporządzenia (EWG) nr 1188/81.

"Łączne ilości wywozu" i "łączne ilości wprowadzone do obrotu" oznaczają ilości napojów alkoholowych, wymienione w ust. 1 i dodatkowo napojów alkoholowych, co do których uznaje się, że przeszły pełny proces przetwarzania w ramach procedury uszlachetniania czynnego.

3.
Ustęp 2 tiret pierwsze nie ma zastosowania, w przypadku gdy są spełnione warunki stosowania art. 3 ust. 2 tiret pierwsze lub art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 1188/81.
4.
Ustęp 2 nie ma wpływu na dostosowanie współczynnika w celu zapewnienia zapłaty przywozowych opłat wyrównawczych w odniesieniu do produktów ubocznych uzyskanych w ramach procedury uszlachetniania czynnego, ale nieprzeznaczonych na wywóz.
5.
W przypadku gdy ma zastosowanie ust. 2, zboże dopuszczone do swobodnego obrotu, określone w niniejszym ustępie tiret drugie, nie kwalifikuje się do refundacji wywozowej.
Artykuł  7

Jeśli na podstawie art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 1188/81 refundacja została zniesiona lub jeśli została ponownie wprowadzona, współczynnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1188/81, należy zmniejszyć lub zwiększyć, w miarę potrzeb, proporcjonalnie w stosunku ilości, które zostały wywiezione poprzedniego roku do miejsc przeznaczenia, w odniesieniu do których refundacja została zniesiona lub wprowadzona ponownie, do ilości całkowitych wywiezionych w danym roku. Ilości wywiezione można określić na podstawie istniejących danych.

Artykuł  8

Dla celów art. 6 lit. a) uznaje się, że wywóz napojów alkoholowych nastąpił w dniu zakończenia celnych formalności wywozowych.

Jednakże, jeżeli na podstawie art. 14 ust. 2 dowód wywozu zostanie przedstawiony zbyt późno, aby można było zaliczyć daną przesyłkę do wywozu dokonanego w tym samym roku kalendarzowym, daną przesyłkę należy zaliczyć do wywozu dokonanego w następnym roku kalendarzowym.

Artykuł  9 4

Współczynnik określony w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1188/81 jest ustalany przed dniem 1 lipca każdego roku.

Współczynnik stosuje się od tego dnia do dnia 30 czerwca następnego roku.

Współczynnik jest ustalany zgodnie z informacjami dostarczanymi przez Państwa Członkowskie za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok ustalenia współczynnika.

Artykuł  10 5

Współczynnik obliczania równoważnika słodu wyrażonego w jęczmieniu określony w art. 7 rozporządzenia (EWG) nr 1188/81 wynosi 1,33.

Jeżeli jednak kontroli poddany został słód zielony o zawartości wilgoci między 43 a 47 %, współczynnik obliczania równoważnika słodu zielonego wyrażonego w słodzie z zawartością wilgoci 7 % wynosi 0,57.

Artykuł  11
1.
Zaliczka, w wysokości równej dopłacie, z chwilą umieszczenia zboża lub słodu pod kontrolą podlega obowiązkowi złożenia zabezpieczenia w wysokości kwoty, jaka ma zostać wypłacona, zwiększonej o:

a) 5 %, jeśli przedsiębiorca podejmuje się dokonać destylacji zboża w ciągu 30 dni od dnia zaakceptowania deklaracji płatności;

b) 15 % w innych przypadkach.

2.
Z kwoty należnej refundacji potrąca się sumę wypłaconą tytułem zaliczki, z chwilą przedstawienia dowodu dokonania destylacji zbóż lub słodu oraz jeśli, stosując się do ust. 1 lit. a), destylację przeprowadzono w nakazanym okresie.
3.
Zwolnienie zabezpieczenia jest uwarunkowane przedstawieniem dowodu, że zboże lub słód zostały poddane destylacji, w miarę potrzeb, przed upływem nakazanego okresu. Na wniosek osoby zainteresowanej Państwa Członkowskie mogą zwalniać zabezpieczenie w ratach proporcjonalnie do ilości zboża lub słodu, w odniesieniu do których został przedstawiony dowód poddania destylacji.
Artykuł  12
1.
Dla celów art. 6 dowodem dokonania wywozu oraz, w przypadku gdy stosuje się art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 1188/81, dowodem przywozu do państwa nieczłonkowskiego, w odniesieniu do którego stosuje się refundację, są dowody przewidziane w rozporządzeniu (EWG) nr 2730/79.
2.
Dla celów niniejszego rozporządzenia pojęcie "wywóz" oznacza:

– wywóz według definicji zamieszczonej w dyrektywie 81/177/EWG, oraz

– dostawy do miejsc przeznaczenia objętych art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 2730/79.

3. 6
Produkty umieszczone w magazynie żywności zatwierdzone zgodnie z art. 26 rozporządzenia (EWG) nr 2730/79 także uznaje się za wywiezione.

Jeżeli produkty zostały umieszczone w takim magazynie, przepisy art. 26-29 wyżej wymienionego rozporządzenia, stosuje się mutatis mutandis.

Artykuł  13
1.
Dla celów niniejszego rozporządzenia deklaracje złożone z chwilą ukończenia celnych formalności wywozowych muszą zawierać:

a) opis właściwych napojów alkoholowych, zgodnie z nazewnictwem Wspólnej Taryfy Celnej;

b) ilości wywożonych napojów alkoholowych, wyrażone w litrach czystego alkoholu;

c) opis lub inną adnotację dotyczącą składu napojów alkoholowych, umożliwiającą określenie rodzaju użytego zboża;

d) Państwo Członkowskie miejsca produkcji.

2.
Dla celów ust. 1 lit. c) w przypadku gdy napój spirytusowy uzyskano z różnych rodzajów zbóż i jest on wynikiem powstałej mieszanki, wystarczy podać ten fakt w deklaracji.
Artykuł  14
1.
Aby dana ilość napoju alkoholowego została uznana za wywiezioną, dowody określone w art. 12 muszą być przedłożone wyznaczonym w tym celu władzom, w ciągu sześciu miesięcy od dnia zakończenia celnych formalności wywozowych.
2.
Jeżeli nie można przedstawić dowodów w wyznaczonym terminie, pomimo podjęcia przez eksportera wszystkich działań z należytą starannością w celu uzyskania dowodów w terminie, eksporter ten może uzyskać przedłużenie terminu. Okres przedłużenia nie może przekraczać sześciu miesięcy.
Artykuł  15
1.
W przypadku zbóż lub słodu poddanych kontroli władz krajowych w okresie od dnia 1 sierpnia 1973 r. do dnia 30 czerwca 1981 r. przedsiębiorcy zamierzający ubiegać się o przyznanie refundacji muszą złożyć u właściwego organu wnioski zawierające następujące dane szczegółowe:

– ilość i rodzaj użytych zbóż lub słodu, oraz

– datę poddania ich kontroli odpowiedniej władzy krajowej.

Właściwy organ w razie potrzeby sprawdza te informacje, wykorzystując wszelkie stosowne dokumenty.

2.
Zainteresowane Państwa Członkowskie przekazują Komisji tak szybko jak to możliwe informacje wyszczególnione w art. 16 ust. 2 lit. a), b), c) i d) odnoszące się do roku 1979.
3.
Zainteresowane Państwa Członkowskie przekazują Komisji przed dniem 16 lipca 1981 r. informacje określone w art. 16 ust. 2 lit. a), b), c) i d) odnoszące się do lat 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977 oraz 1978.
4.
Zainteresowane Państwa Członkowskie informują Komisję przed dniem 16 października 1981 r. o ilościach napojów alkoholowych znajdujących się w magazynach w dniu 31 grudnia w latach 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978 oraz 1979, a także o ilościach wyprodukowanych w tych latach.
Artykuł  16
1.
Państwa Członkowskie informują Komisję o nazwach i adresach właściwych organów.
2. 7
Państwa Członkowskie zgłaszają Komisji przed 16 czerwca każdego roku następujące informacje:

a) ilości zbóż i słodu spełniające warunki art. 9 ust. 2 Traktatu i umieszczone pod kontrolą w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia poprzedniego roku, podzielone zgodnie z klasyfikacją Wspólnej Taryfy Celnej;

b) ilości zbóż i słodu, podzielone zgodnie z klasyfikacją Wspólnej Taryfy Celnej, które były przedmiotem uszlachetniania czynnego w tym okresie;

c) ilości napojów alkoholowych objętych art. 2 rozporządzenia (EWG) nr 1188/81, podzielone według kategorii określonych w art. 17, łącznie z ilościami wywiezionymi i wprowadzonymi do obrotu w tym okresie;

d) ilości napojów alkoholowych wyprodukowanych w ramach uszlachetniania czynnego i wywiezionych do państw trzecich w tym okresie, podzielone według kategorii określonych w art. 17;

e) ilości napojów alkoholowych znajdujące się w magazynach 31 grudnia poprzedniego roku i ilości wyprodukowane w omawianym okresie.

3.
Państwa Członkowskie przekazują również Komisji informacje wymienione w lit. a), b), c) i d) dla każdego kwartału roku kalendarzowego przed 16 października, 16 stycznia oraz 16 kwietnia, w przypadku gdy takie informacje są dostępne.
4. 8
Państwa Członkowskie stosujące art. 6 ust. 2, wraz z informacjami wymienionymi w ust. 2 i 3, przekazują informacje dotyczące ilości zboża określone w art. 6 ust. 2 tiret drugie.
Artykuł  17 9

Dla celów art. 16:

a) "whisky zbożowa" oznacza whisky wyprodukowaną ze słodu i zbóż;

b) "whisky słodowa" oznacza whisky wyprodukowaną wyłącznie ze słodu;

c) "irlandzka whisky kategorii A" oznacza whisky wyprodukowaną wyłącznie ze słodu i zbóż, zawartość słodu wynosi mniej niż 30 %;

d) "irlandzka whisky kategorii B" oznacza whisky wyprodukowaną z jęczmienia i słodu, o co najmniej 30 % słodu;

e) procent zbóż różnych gatunków używanych do produkcji napojów alkoholowych określonych w art. 13 ust. 2 należy ustalić przy uwzględnieniu całkowitej ilości zbóż różnego gatunku używanych do produkcji napojów alkoholowych określonych w art. 2 rozporządzenia (EWG) nr 1188/81.

Artykuł  18

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 1981 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 3 lipca 1981 r.

W imieniu Komisji
Gaston THORN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 281 z 1.11.1975, str. 1.

(2) Dz.U. L 177 z 1.7.1981, str. 1.

(3) Dz.U. L 121 z 5.5.1981, str. 3.

(4) Dz.U. L 83 z 30.3.1981, str. 40.

(5) Dz.U. L 317 z 12.2.1979, str. 1.

(6) Dz.U. L 166 z 24.6.1981, str. 9.

1 Art. 1 ust. 2 lit. c) dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 897/82 z dnia 20 kwietnia 1982 r. (Dz.U.UE.L.82.106.7) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1982 r.
2 Art. 1 ust. 3:

- dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 897/82 z dnia 20 kwietnia 1982 r. (Dz.U.UE.L.82.106.7) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1982 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1981/83 z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.UE.L.83.195.37) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1983 r.

3 Art. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2938/82 z dnia 3 listopada 1982 r. (Dz.U.UE.L.82.308.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1982 r.
4 Art. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2187/86 z dnia 11 lipca 1986 r. (Dz.U.UE.L.86.190.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 1986 r.
5 Art. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1981/83 z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.UE.L.83.195.37) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1983 r.
6 Art. 12 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 3237/81 z dnia 12 listopada 1981 r. (Dz.U.UE.L.81.325.25) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 listopada 1981 r.
7 Art. 16 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2187/86 z dnia 11 lipca 1986 r. (Dz.U.UE.L.86.190.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 1986 r.
8 Art. 16 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2938/82 z dnia 3 listopada 1982 r. (Dz.U.UE.L.82.308.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1982 r.
9 Art. 17:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 3237/81 z dnia 12 listopada 1981 r. (Dz.U.UE.L.81.325.25) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1981 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1981/83 z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.UE.L.83.195.37) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1983 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1981.183.10

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1842/81 ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1188/81 dotyczącego ogólnych zasad przyznawania refundacji dostosowywanych w przypadku zbóż wywożonych w postaci niektórych napojów alkoholowych
Data aktu: 03/07/1981
Data ogłoszenia: 04/07/1981
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 07/07/1981, 01/07/1981