Rozporządzenie 1208/81 ustalające wspólnotową skalę klasyfikacji tusz dorosłego bydła

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 1208/81
z dnia 28 kwietnia 1981 r.
ustalające wspólnotową skalę klasyfikacji tusz dorosłego bydła

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 805/68 z dnia 27 czerwca 1968 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku wołowiny i cielęciny(1), zmienione Aktem Przystąpienia z 1979 r.,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 1358/80 z dnia 5 czerwca 1980 r. ustalające cenę orientacyjną i cenę interwencyjną dorosłego bydła na rok gospodarczy 1980/81 i wprowadzające wspólnotową skalę klasyfikacji tusz dorosłego bydła(2), w szczególności jego art. 4 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie (EWG) nr 1358/80 przewiduje, że wspólnotowa skala klasyfikacji tusz dorosłego bydła powinna być stosowana po cenach notowanych i interwencyjnych w sektorze wołowiny i cielęciny;

klasyfikacja musi być dokonana na podstawie pokroju oraz okrywy tłuszczowej; kombinacje tych dwóch kryteriów umożliwiają podział tusz dorosłego bydła na klasy; tak sklasyfikowane tusze muszą być zidentyfikowane;

w celu zapewnienia jednolitego stosowania tego rozporządzenia we Wspólnocie należy określić przepisy w sprawie kontroli na miejscu dokonywanych przez wspólnotowy komitet kontrolny;

biorąc pod uwagę problemy praktyczne, które wynikają z wprowadzenia wspólnotowej skali klasyfikacji w Państwach Członkowskich, konieczne jest jej stopniowe zastosowanie,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie ustanawia wspólnotową skalę klasyfikacji tusz dorosłego bydła.

Artykuł  2
1.
Do celów niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie następujące definicje:

a) 1 tusza: tułów ubitego zwierzęcia po wykrwawieniu, wypatroszeniu, zdjęciu skóry, przedstawiona:

– bez głowy i nóg, głowa jest oddzielona od tuszy w stawie szczytowo-potylicznym, a nogi są zerwane w stawie nadgarstkowo-śródręcznym lub stępowo-śródstopowym,

– bez narządów mieszczących się w klatce piersiowej i jamie brzusznej, także z nerkami, tłuszczem okołonerkowym i tłuszczem miednicznym,

– bez narządów rozrodczych i przylegających mięśni oraz, w przypadku samic, bez tłuszczu wymienia lub sutka;

b) półtusza: produkt otrzymany poprzez podzielenie tuszy określonej w lit. a) symetrycznie poprzez środek każdego kręgu karkowego, grzbietowego, lędźwiowego i krzyżowego oraz przez środek mostka i spojenie kulszowo-łonowe.

2.
Ponadto, w celu ustalenia cen rynkowych, tusza jest przedstawiona bez usunięcia tłuszczu zewnętrznego:

– bez nerek, tłuszczu okołonerkowego lub tłuszczu miednicznego,

– bez przepony,

– bez ogona,

– bez rdzenia kręgowego,

– bez tłuszczu mosznowego,

– bez tłuszczu na zrazowej wewnętrznej,

– bez żył szyjnych i przyległego tłuszczu,

szyja odcięta zgodnie z wymaganiami weterynaryjnymi.

Jednakże Państwa Członkowskie są uprawnione do akceptowania różnych prezentacji, kiedy ta prezentacja wzorcowa nie jest stosowana.

W takich wypadkach dostosowania konieczne w celu przejścia od tych prezentacji do prezentacji wzorcowej są określane zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 27 rozporządzenia (EWG) nr 805/68.

Artykuł  3 2
1.
Tusze wołowe dzielą się na następujące kategorie:

A. tusze niewykastrowanych młodych samców do lat 2;

B. tusze innych niewykastrowanych samców;

C. tusze wykastrowanych samców;

D. tusze samic, które się cieliły;

E. tusze innych samic.

Bez uszczerbku dla obowiązujących przepisów interwencyjnych, do oznaczenia tusz od dnia 1 stycznia 1992 r. stosuje się litery A, B, C, D i E.

Ustanawia się kryteria, aby rozróżniać kategorie tusz, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 27 rozporządzenia (EWG) nr 805/68.

2.
Tusze wołowe są klasyfikowane przez oszacowanie odpowiednio:

a) budowy;

b) okrywy tłuszczowej;

jak ustalono odpowiednio w załącznikach I i II.

Klasa budowy oznaczona w załączniku I literą S może być stosowana w Państwach Członkowskich w celu uwzględnienia, poprzez fakultatywne wprowadzenie klasy budowy wyższej od klas istniejących (tusze o podwójnym umięśnieniu), właściwości lub oczekiwanego rozwoju określonych form produkcji.

Państwa Członkowskie, które zamierzają skorzystać z tej możliwości, powiadomią odpowiednio Komisję i inne Państwa Członkowskie.

3.
Państwa Członkowskie są uprawnione do dokonania dalszego podziału każdej z klas przedstawionych w załącznikach I i II na maksymalnie trzy podklasy.
Artykuł  4
1.
Tusze lub półtusze są klasyfikowane tak szybko, jak to możliwe po uboju, i taka klasyfikacja jest przeprowadzana w samej rzeźni.
2.
Sklasyfikowane tusze lub półtusze są identyfikowane.
3.
Przed identyfikacją poprzez znakowanie Państwa Członkowskie są uprawnione do usunięcia zewnętrznego tłuszczu z tuszy lub półtuszy, jeśli jest to uzasadnione okrywą tłuszczową.

Warunki, w których usunięcie zewnętrznego tłuszczu jest stosowane, są określane zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 27 rozporządzenia (EWG) nr 805/68.

Artykuł  5

Wspólnotowy komitet kontrolny, składający się z ekspertów Komisji i ekspertów wyznaczonych przez Państwa Członkowskie, przeprowadza kontrolę na miejscu. Komitet przedkłada Komisji raport o przeprowadzonych kontrolach.

Komisja, w odpowiednim przypadku, podejmuje środki konieczne do zapewnienia, że klasyfikacja została przeprowadzona w sposób jednolity.

Kontrole te są przeprowadzane w imieniu Wspólnoty, która ponosi wynikające stąd koszty.

Szczegółowe zasady stosowania tego artykułu są przyjęte zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 27 rozporządzenia (EWG) nr 805/68.

Artykuł  6

Dodatkowe przepisy określające definicję klas pokroju i okrywy tłuszczowej są przyjęte zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 27 rozporządzenia (EWG) nr 805/68 przed 30 czerwca 1981 r.

Komisja, przed 31 grudnia 1981 r., przedkłada Radzie raport dotyczący problemów powstających podczas wprowadzania w różnych Państwach Członkowskich wspólnotowej skali, szczególnie dotyczącej zastosowania przepisów art. 3 ust. 2 akapit drugi.

Rada, stanowiąc na wniosek Komisji, w świetle przedstawionego raportu, przed 31 marca 1982 r., podejmuje decyzję o dniu, od którego ustanowienie cen rynkowych i zastosowanie środków interwencji są przeprowadzane na podstawie wspólnotowej skali.

Do dnia zastosowania ustalonych cen rynkowych tabele cen są formułowane na analogicznej podstawie; po pierwsze, zgodnie z bieżąco stosowanymi przepisami wspólnotowymi i krajowymi, i po drugie, na podstawie metod administracyjnych, które są stopniowo formułowane zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie na początku roku gospodarczego 1981/82.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 28 kwietnia 1981 r.

W imieniu Rady
J. de KONING
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 148 z 28.6.1968, str. 24.

(2) Dz.U. L 140 z 5.6.1980, str. 4.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 3

BUDOWA

Stopień rozwoju profilu tuszy, w szczególności jej istotnych części (udziec, grzbiet, łopatka)
Klasa budowy Wyszczególnienie
S Wszystkie kształty zupełnie wypukłe, doskonale
ekstra rozwinięte mięśnie (typ tuszy o podwójnym umięśnieniu)
E Wszystkie kształty wypukłe do zupełnie wypukłych;
doskonała doskonale rozwinięte mięśnie
U Kształty wypukłe na całej długości; bardzo dobrze
bardzo dobra wykształcone mięśnie
R Kształty proste na całej długości; dobrze rozwinięte
dobra mięśnie
O Kształty proste do zapadniętych; przeciętnie
dość dobra wykształcone mięśnie
P Wszystkie kształty zapadnięte do silnie zapadniętych;
słaba słabo wykształcone mięśnie

ZAŁĄCZNIK  II

STOPIEŃ WYKSZTAŁCENIA OKRYWY TŁUSZCZOWEJ

Ilość tłuszczu na tuszy oraz w jamie piersiowej
Klasa pokrycia tłuszczem Wyszczególnienie
1

niska

Od braku pokrycia do słabego pokrycia tłuszczem
2

mała

Małe pokrycie tłuszczem, mięso widoczne prawie wszędzie
3

średnia

Mięso, z wyjątkiem udźca i łopatki, prawie wszędzie pokryte tłuszczem, małe ilości tłuszczu w jamie piersiowej
4

wysoka

Mięso pokryte tłuszczem, ale na udźcu lub łopatce ciągle częściowo widoczne, trochę wyraźnych ilości tłuszczu w jamie piersiowej
5

bardzo wysoka

Cała tusza pokryta tłuszczem, duże ilości tłuszczu w jamie piersiowej
1 Art. 2 ust. 1 lit. a) zmieniona przez sprostowanie z dnia 7 maja 1981 r. (Dz.U.UE.L.81.123.3/1).
2 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1026/91 z dnia 22 kwietnia 1991 r. (Dz.U.UE.L.91.106.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 kwietnia 1991 r.
3 Załącznik I zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1026/91 z dnia 22 kwietnia 1991 r. (Dz.U.UE.L.91.106.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 kwietnia 1991 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1981.123.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1208/81 ustalające wspólnotową skalę klasyfikacji tusz dorosłego bydła
Data aktu: 28/04/1981
Data ogłoszenia: 07/05/1981
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 06/04/1981