uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 1078/77 z dnia 17 maja 1977 r. wprowadzające system premii z tytułu niewprowadzania do obrotu mleka i przetworów mlecznych oraz z tytułu konwersji stad mlecznych(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1270/79(2), w szczególności jego art. 7,
a także mając na uwadze, co następuje:
stosowanie systemu premii za niewprowadzanie do obrotu mleka i przetworów mlecznych oraz z tytułu konwersji stad mlecznych zostało przedłużone do końca roku mleczarskiego 1979/80; w świetle zdobytego doświadczenia należy dostosować niektóre przepisy rozporządzenia Komisji (EWG) nr 1391/78 z dnia 23 czerwca 1978 r. ustanawiające poprawione zasady stosowania systemu premii za niewprowadzanie do obrotu mleka i przetworów mlecznych i za konwersję stad mlecznych(3), zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 2962/78(4);
konieczne okazało się określenie w szczególności przepisów dotyczących przypadków siły wyższej i zapewnienie jedynie częściowego zwrotu premii z tytułu konwersji stad mlecznych w przypadkach, w których beneficjent nie hoduje już wymaganej liczby zwierząt na koniec okresu konwersji; z drugiej strony beneficjent, zaciągając zobowiązania związane z otrzymaniem takiej premii, powinien mieć później możliwość dokonania wyboru systemu premii za niewprowadzanie do obrotu, chociaż w takim wypadku kwoty premii i okres niewprowadzania do obrotu muszą być w odpowiedni sposób dostosowane;
w zakresie kart identyfikacyjnych wystawionych począwszy od dnia 24 czerwca 1978 r., art. 8 ust. 5 rozporządzenia (EWG) nr 1391/78 (dodany na mocy rozporządzenia (EWG) nr 2962/78) dopuszcza wystawianie duplikatu w przypadku utraty oryginału; stosowanie tego przepisu okazało się wskazane, na wniosek wszystkich zainteresowanych stron, w odniesieniu do kart identyfikacyjnych wystawionych przed powyższą datą;
środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Mleka i Przetworów Mlecznych,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli, dnia 13 sierpnia 1979 r.
| W imieniu Komisji | |
| Finn GUNDELACH | |
| Wiceprzewodniczący |
_________
(1) Dz.U. L 131 z 26.5.1977, str. 1.
(2) Dz.U. L 161 z 29.6.1979, str. 10.
(3) Dz.U. L 167 z 24.6.1978, str. 45.
(4) Dz.U. L 352 z 16.12.1978, str. 23.
Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.1979.206.12 |
| Rodzaj: | Rozporządzenie |
| Tytuł: | Rozporządzenie 1799/79 zmieniające rozporządzenia (EWG) nr 1391/78 i (EWG) nr 2962/78 dotyczące zasad stosowania systemu premii za niewprowadzanie do obrotu mleka i przetworów mlecznych i za konwersję stad mlecznych |
| Data aktu: | 13/08/1979 |
| Data ogłoszenia: | 14/08/1979 |
| Data wejścia w życie: | 17/08/1979, 01/05/2004 |