Bezpłatne badanie Czy Twoja organizacja podlega regulacjom UKSC? Sprawdź w kilka minut, wypełniając kwestionariusz samoidentyfikacji
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Sprawa C-545/26: Skarga wniesiona w dniu 23 maja 2026 r. - Komisja Europejska/Republika Bułgarii

Skarga wniesiona w dniu 23 maja 2026 r. - Komisja Europejska/Republika Bułgarii
(Sprawa C-545/26)

(C/2026/3517)

Język postępowania: bułgarski

Strony

Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: I. Zalogin i H. Leupold, pełnomocnicy)

Strona pozwana: Republika Bułgarii

Żądania strony skarżącej

- stwierdzenie, że Republika Bułgarii uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/48/UE z dnia 22 października 2013 r. w sprawie prawa dostępu do adwokata w postępowaniu karnym i w postępowaniu dotyczącym europejskiego nakazu aresztowania oraz w sprawie prawa do poinformowania osoby trzeciej o pozbawieniu wolności i prawa do porozumiewania się z osobami trzecimi i organami konsularnymi w czasie pozbawienia wolności (1) , nie dokonując prawidłowej transpozycji następujących przepisów tej dyrektywy:

- art. 2 ust. 1: zakres stosowania;

- art. 3 ust. 3 lit. b): skuteczny udział adwokata w przesłuchaniu;

- art. 3 ust. 6 lit. b) (w związku z art. 3 ust. 3): odstępstwa od prawa dostępu do adwokata w postępowaniu karnym;

- obciążenie Republiki Bułgarii kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Z naruszeniem art. 2 ust. 1 dyrektywy 2013/48/WE prawo bułgarskie nie uznaje statusu podejrzanego i uzależnia prawo dostępu do adwokata od czynności formalnej (formalnego przedstawienia zarzutów) lub od aresztowania, podczas gdy dyrektywa ma zastosowanie do każdego podejrzanego lub oskarżonego najpóźniej od chwili jego poinformowania, niezależnie od tego, czy jest on czy nie jest pozbawiony wolności.

Z naruszeniem art. 3 ust. 3 lit. b) dyrektywy 2013/48/UE prawo bułgarskie nie gwarantuje skutecznego udziału adwokata w przesłuchaniu na etapie dochodzenia prowadzonego przez służby ministerstwa spraw wewnętrznych, organy celne, żandarmerię wojskową i państwową agencję "bezpieczeństwa narodowego" (DANS); art. 122 ust. 2 Nakazatelno protsesualen kodeks (kodeksu postępowania karnego) reguluje jedynie obecność, a nie prawo adwokata do skutecznego udziału w przesłuchaniu, w szczególności prawo do zadawania pytań i przedstawiania uwag; nie jest także uregulowane protokołowanie tego udziału.

Z naruszeniem art. 3 ust. 6 lit. b) (w związku z art. 3 ust. 3) dyrektywy 2013/48/UE prawo bułgarskie, w szczególności art. 219 ust. 7 i art. 122 ust. 2 zdanie trzecie kodeksu postępowania karnego, zezwala na przeprowadzenie przesłuchania bez udziału adwokata w przypadkach wykraczających poza wyjątki przewidziane wyczerpująco w dyrektywie i w których nie dochodzi do dobrowolnego i jednoznacznego zrzeczenia się prawa dostępu do adwokata w rozumieniu art. 9 dyrektywy.

(1) 1) Dz.U. 2013, L 294, s. 1.
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2026.3517

Rodzaj:ogłoszenie
Tytuł:Sprawa C-545/26: Skarga wniesiona w dniu 23 maja 2026 r. - Komisja Europejska/Republika Bułgarii
Data aktu:2026-07-13
Data ogłoszenia:2026-07-13