Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Sprawa C-43/24, Shipova: Wyrok Trybunału (druga izba) z dnia 12 marca 2026 r. - K.M.H. v. Obshtina Stara Zagora

Wyrok Trybunału (druga izba) z dnia 12 marca 2026 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Varhoven kasatsionen sad - Bułgaria) - K.M.H./Obshtina Stara Zagora
(Sprawa C-43/24 1 , Shipova 2 )
(Odesłanie prejudycjalne - Obywatelstwo Unii - Artykuł 21 ust. 1 TFUE - Prawo do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich - Przeszkody - Wniosek o zmianę danych dotyczących płci w rejestrach stanu cywilnego - Dyrektywa 2004/38/WE - Artykuł 4 ust. 3 - Artykuł 7 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej - Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego - Obowiązek zastosowania się przez sąd państwa członkowskiego do orzecznictwa trybunału konstytucyjnego tego państwa - Wykładnia zgodna)

Język postępowania: bułgarski

(C/2026/2676)

(Dz.U.UE C z dnia 26 maja 2026 r.)

Sąd odsyłający

Varhoven kasatsionen sad (Bułgaria)

Strony w postępowaniu głównym

Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: K.M.H.

Druga strona postępowania: Obshtina Stara Zagora

Sentencja

1) Artykuł 21 TFUE i art. 4 ust. 3 dyrektywy 2004/38/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich, zmieniającej rozporządzenie (EWG) nr 1612/68 i uchylającej dyrektywy 64/221/EWG, 68/360/EWG, 72/194/EWG, 73/148/EWG, 75/34/EWG, 75/35/EWG, 90/364/EWG, 90/365/EWG i 93/96/EWG w związku z art. 7 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej

należy interpretować w ten sposób, że:

stoją one na przeszkodzie uregulowaniom państwa członkowskiego, które nie zezwalają na zmianę danych dotyczących płci, takich jak płeć, nazwisko, nazwisko patronimiczne, imię i osobisty numer identyfikacyjny, wpisanych w rejestrach stanu cywilnego tego państwa członkowskiego, w odniesieniu do obywatela wspomnianego państwa członkowskiego, który skorzystał z prawa do swobodnego przemieszczania się i pobytu w innym państwie członkowskim.

2) Prawo Unii należy interpretować w ten sposób, że stoi ono na przeszkodzie temu, by sąd państwa członkowskiego był związany wykładnią uregulowań krajowych dokonaną przez trybunał konstytucyjny tego państwa członkowskiego, która może stanowić przeszkodę prawną dla wpisania zmiany danych dotyczących płci w rejestrach stanu cywilnego wspomnianego państwa członkowskiego i która jest niezgodna z wykładnią prawa Unii dokonaną przez Trybunał.

1 Dz.U. C, C/2024/2729.
2 Niniejszej sprawie została nadana fikcyjna nazwa. Nie odpowiada ona rzeczywistej nazwie ani rzeczywistemu nazwisku żadnej ze stron postępowania.
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2026.2676

Rodzaj:wyrok
Tytuł:Sprawa C-43/24, Shipova: Wyrok Trybunału (druga izba) z dnia 12 marca 2026 r. - K.M.H. v. Obshtina Stara Zagora
Data aktu:2026-03-12
Data ogłoszenia:2026-05-26