Zawiadomienie do wiadomości Hamidah Nabagala, której nazwisko zostało dodane do wykazu, o którym mowa w art. 2, 3 i 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 881/2002 wprowadzającego niektóre szczególne środki ograniczające skierowane przeciwko niektórym osobom i podmiotom związanym z organizacjami ISIL (Daisz) i Al-Kaida, rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2026/830
Zawiadomienie do wiadomości Hamidah Nabagala, której nazwisko zostało dodane do wykazu, o którym mowa w art. 2, 3 i 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 881/2002 wprowadzającego niektóre szczególne środki ograniczające skierowane przeciwko niektórym osobom i podmiotom związanym z organizacjami ISIL (Daisz) i Al-Kaida, rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2026/830(C/2026/2131)
Wykaz sporządzony przez ten komitet ONZ obejmuje:
- ISIL (Daisz) i Al-Kaidę;
- osoby fizyczne lub prawne, podmioty, organy i grupy związane z ISIL (Daisz) i Al-Kaidą; oraz
- osoby prawne, podmioty i organy będące własnością lub pozostające pod kontrolą którejkolwiek z tych związanych osób, podmiotów, organów lub grup, względnie w jakikolwiek inny sposób je wspierające.
Działania lub czynności wskazujące na to, że dana osoba, dana grupa, dane przedsiębiorstwo lub dany podmiot są "związane z" ISIL (Daisz) i Al-Kaidą, obejmują:
a) udział w finansowaniu, planowaniu, ułatwianiu, przygotowywaniu lub wykonywaniu działań lub czynności przez ISIL (Daisz) i Al-Kaidę bądź jakąkolwiek ich komórkę, oddział, odłam lub grupę pochodną czy też dokonywanie tego wspólnie z nimi, pod ich nazwą, w ich imieniu lub w celu udzielenia im wsparcia;
b) dostarczanie, sprzedaż lub przekazywanie którejkolwiek z nich broni i powiązanych materiałów;
c) prowadzenie rekrutacji na rzecz którejkolwiek z nich; lub
d) wspieranie działań lub czynności którejkolwiek z nich w inny sposób.
2. W dniu 30 marca 2026 r. Komitet ds. Sankcji uchwalił dodanie pozycji dotyczącej Hamidah Nabagala do wykazu prowadzonego przez Komitet ds. Sankcji wobec ISIL (Daisz) i Al-Kaidy.
Hamidah Nabagala może w każdej chwili złożyć wniosek do rzecznika praw obywatelskich ONZ o ponowną weryfikację decyzji o dodaniu jej nazwiska do wymienionego wyżej wykazu ONZ, wraz z dokumentami uzupełniającymi. Wniosek taki należy przesłać na następujący adres:
United Nations - Office of the Ombudsperson
Room DC2-2206
New York, NY 10017
Stany Zjednoczone Ameryki
Tel. +1 2129632671
Faks +1 2129631300/3778
E-mail: ombudsperson@un.org
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
https://www.un.org/securitycouncil/sanctions/1267/aq_sanctions_list/procedures-for-delisting
3. W następstwie decyzji ONZ, o której mowa w ust. 2, Komisja przyjęła rozporządzenie wykonawcze (UE) 2026/830 2 zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (WE) nr 881/2002 z dnia 27 maja 2002 r. wprowadzającego niektóre szczególne środki ograniczające skierowane przeciwko niektórym osobom i podmiotom związanym z organizacjami ISIL (Daisz) i Al-Kaida 3 . Zmiana wprowadzona na mocy art. 7 ust. 1 lit. a) oraz art. 7a ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 881/2002 polega na wpisaniu Hamidah Nabagala do wykazu znajdującego się w załączniku I do tego rozporządzenia ("załącznik I").
Do osób oraz podmiotów włączonych do załącznika I mają zastosowanie następujące środki określone w rozporządzeniu (WE) nr 881/2002:
1) zamrożenie wszystkich funduszy i zasobów gospodarczych należących do osób i podmiotów wymienionych w wykazie w załączniku I, w tym osób trzecich działających w ich imieniu lub pod ich kierunkiem, jak również wszystkich funduszy i zasobów gospodarczych będących ich własnością lub znajdujących się w ich posiadaniu, lub będących - bezpośrednio lub pośrednio - pod ich kontrolą, a także (powszechny) zakaz udostępniania - bezpośrednio lub pośrednio - funduszy i zasobów gospodarczych wszelkim wymienionym w wykazie osobom lub podmiotom lub na ich rzecz (art. 2 i 2a); oraz
2) zakaz bezpośredniego lub pośredniego udzielania doradztwa technicznego, pomocy lub szkoleń związanych z działalnością wojskową, w tym w szczególności szkoleń i pomocy związanych z produkcją, konserwacją i używaniem broni oraz materiałów pokrewnych wszystkich typów, wszelkim osobom i podmiotom wymienionym w załączniku I (art. 3).
4. W art. 7a rozporządzenia (WE) nr 881/2002 przewidziano proces weryfikacji, który zapewnia osobom lub podmiotom ujętym w wykazie możliwość przedstawienia uwag w dotyczącej ich sprawie. W przypadku zgłoszenia uwag Komisja dokonuje przeglądu swojej decyzji o umieszczeniu danej osoby lub danego podmiotu w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 881/2002 pod kątem takich uwag. Osoby i podmioty dodane do załącznika I rozporządzeniem wykonawcze (UE) 2026/830 mogą zwrócić się do Komisji z wnioskiem o uzasadnienie umieszczenia ich w wykazie. Taki wniosek i ewentualne uwagi należy przesłać na poniższy adres:
European Commission
"Restrictive measures"
Rue de Spa/Spastraat 2
1000 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIE
5. Ponadto zwraca się uwagę zainteresowanych osób i podmiotów na możliwość zaskarżenia rozporządzenia wykonawczego (UE) 2026/830 do Sądu Unii Europejskiej zgodnie z postanowieniami art. 263 akapit czwarty i szósty Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
6. Dla zachowania należytego porządku zwraca się uwagę osób i podmiotów wymienionych w załączniku I na możliwość zwrócenia się z wnioskiem do właściwych władz danego państwa członkowskiego, wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 881/2002, w celu uzyskania zezwolenia na wykorzystanie zamrożonych funduszy i zasobów gospodarczych do zaspokojenia podstawowych potrzeb lub dokonania określonych płatności zgodnie z art. 2a tego rozporządzenia.
| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2026.2131 |
| Rodzaj: | informacja |
| Tytuł: | Zawiadomienie do wiadomości Hamidah Nabagala, której nazwisko zostało dodane do wykazu, o którym mowa w art. 2, 3 i 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 881/2002 wprowadzającego niektóre szczególne środki ograniczające skierowane przeciwko niektórym osobom i podmiotom związanym z organizacjami ISIL (Daisz) i Al-Kaida, rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2026/830 |
| Data aktu: | 2026-04-08 |
| Data ogłoszenia: | 2026-04-08 |
