Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 31/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/1004.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 31/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/1004
(2021/C 271/02)

I.
WPROWADZENIE
1.
13 czerwca 2018 r. Komisja przedłożyła wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 1 .
2.
Podstawą tego wniosku są art. 42, art. 43 ust. 2, art. 91 ust. 1, art. 100 ust. 2, art. 173 ust. 3, art. 175, art. 188, art. 192 ust. 1, art. 194 ust. 2, art. 195 ust. 2 i art. 349 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
3.
W dniach 12 grudnia 2018 r. i 9 października 2018 r. swoje opinie wydały, odpowiednio, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i Komitet Regionów.
4.
Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w pierwszym czytaniu 2  4 kwietnia 2019 r.
5.
Grupa Robocza ds. Wewnętrznej i Zewnętrznej Polityki Rybołówstwa analizowała wniosek Komisji na kilku posiedzeniach, poczynając od drugiej połowy 2018 r. Rada uzgodniła pierwsze częściowe podejście ogólne 18 czerwca 2019 r. 3 , drugie częściowe podejście ogólne 14-15 października 2019 r. 4 , a trzecie częściowe podejście ogólne - 19 października 2020 r. 5
6.
W listopadzie 2019 r. Rada i Parlament Europejski rozpoczęły negocjacje z myślą o osiągnięciu wczesnego porozumienia w drugim czytaniu. Negocjacje zakończyły się pomyślnie w dniu 3 grudnia 2020 r. - Parlament Europejski i Rada osiągnęły wstępne porozumienie co do tekstu kompromisowego.
7.
Pismem z dnia 25 lutego 2021 r. przewodniczący Komisji Rybołówstwa (PECH) poinformował przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli, że jeżeli Rada oficjalnie przekaże Parlamentowi Europejskiemu swoje stanowisko w uzgodnionej wersji, z zastrzeżeniem weryfikacji prawno-językowej, zaleci on, aby na sesji plenarnej przyjęto stanowisko Rady bez poprawek w drugim czytaniu Parlamentu.
8.
3 marca 2021 r. Komitet Stałych Przedstawicieli osiągnął porozumienie polityczne co do tekstu rozporządzenia w wersji uzgodnionej przez obie instytucje.
II.
CEL
9.
Celem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (EFMRA) jest kierowanie środków finansowych z budżetu Unii na wspieranie wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb), unijnej zintegrowanej polityki morskiej oraz międzynarodowych zobowiązań Unii w dziedzinie zarządzania oceanami. Fundusz ten będzie ważnym instrumentem wspierającym realizację celów WPRyb, w szczególności zrównoważonego unijnego sektora rybołówstwa. Będzie również wspierać społeczności nadbrzeżne i śródlądowe zależne od działalności połowowej i działalności w zakresie akwakultury. Będzie wartościowym narzędziem propagowania niebieskiej gospodarki w rybołówstwie i akwakulturze, wspierając w ten sposób wzrost i tworzenie miejsc pracy przy jednoczesnej ochronie środowiska morskiego.
III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU
A.
Uwagi ogólne
10.
Parlament Europejski i Rada przeprowadziły negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia na etapie przyjmowania przez Radę stanowiska w pierwszym czytaniu ("wczesne porozumienie w drugim czytaniu").
B.
Kluczowe kwestie
11.
Główne elementy kompromisu osiągniętego z Parlamentem Europejskim to między innymi następujące ustalenia:
EFMRA został ustrukturyzowany w taki sposób, aby jego priorytety były zbliżone do celów WPRyb oraz aby dla każdego z priorytetów został określony co najmniej jeden cel szczegółowy;
w stosownych przypadkach w programowaniu uwzględniono potrzeby łodziowego rybołówstwa przybrzeżnego;
wskaźniki, które mają być stosowane przez państwa członkowskie do celów monitorowania i oceny, zostały zawarte w załączniku do rozporządzenia i nie mogą być zmieniane ani uzupełniane przez Komisję;
jednym z celów szczegółowych EFMRA jest promowanie zrównoważonej akwakultury;
operacje zwiększające zdolność połowową zasadniczo nie kwalifikuj ą się do finansowania, chociaż podlegają pewnym bardzo dobrze określonym i obwarowanym ścisłymi warunkami odstępstwom;
inwestycje we flotę (np. wymiana i modernizacja silników) oraz tymczasowe i trwałe zaprzestanie działalności połowowej kwalifikuj ą się do finansowania na bardzo rygorystycznych warunkach;
w przypadku wyjątkowych zdarzeń powodujących poważne zakłócenia na rynkach możliwe jest wsparcie;
jednolita maksymalna stopa dofinansowania przypadająca na dany cel szczegółowy wynosi 70 %, z wyjątkiem promowania równych warunków działania dla produktów rybołówstwa i akwakultury z regionów najbardziej oddalonych, dla których maksymalna stopa dofinansowania wynosi 100 %.
IV.
WNIOSKI
12.
Rada uważa, że jej stanowisko w pierwszym czytaniu zapewnia odpowiednią równowagę, tak aby nowe rozporządzenie - po jego przyjęciu - osiągnęło cel, jakim jest wspieranie realizacji celów WPRyb, wspieranie wdrażania unijnej polityki morskiej oraz wzmocnienie międzynarodowego zarządzania oceanami.
13.
Stanowisko Rady odzwierciedla kompromis osiągnięty w negocjacjach między Parlamentem Europejskim a Radą, prowadzonych przy wsparciu Komisji.
1 Dokument 9627/18 + ADD 1 + ADD 2.
2 Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014, PE 625.439v03-00, A8-0176/2019.
3 Dokument ST 10297/19.
4 Dokument ST 12660/1/19 REV1.
5 Dokument 10050/20 + COR1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024