Oświadczenie Rady w sprawie zarządzania w odniesieniu do Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej - Globalny wymiar Europy.

Oświadczenie Rady w sprawie zarządzania w odniesieniu do Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej - Globalny wymiar Europy
(2021/C 226 I/03)

Na mocy art. 16 ust. 1 TUE Rada pełni funkcje określania polityki i koordynacji. Rada przyczynia się również do ogólnych ram polityki do celów wdrażania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/947 z dnia 9 czerwca 2021 r. ustanawiającego Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej (ISWMR) - Globalny wymiar Europy, o czym mowa w art. 7 tego rozporządzenia. ISWMR - Globalny wymiar Europy łączy poprzednie instrumenty w liczbie dziesięciu w jeden szeroko zakrojony i kompleksowy instrument. Wymaga to ulepszonych wytycznych strategicznych ze strony Rady w odniesieniu do głównych celów polityki i priorytetów instrumentu, w tym w celu zapewnienia większej spójności, zgodności i komplementarności z innymi odpowiednimi instrumentami i politykami UE z myślą o realizowaniu unijnych wartości i interesów.

Przy poszanowaniu podziału kompetencji i ról pomiędzy instytucjami unijnymi i w celu zapewnienia podstaw merytorycznych dla wytycznych strategicznych, Rada zamierza regularnie dokonywać wymiany poglądów i prowadzić działania następcze w odniesieniu do ogólnych wyborów strategicznych dotyczących programowania, w tym przyznawania finansowania na filar geograficzny i filar tematyczny instrumentu, oraz w odniesieniu do wykorzystywania filaru dotyczącego szybkiego reagowania i uruchamiania środków finansowych z rezerwy na nowe wyzwania i priorytety.

Te wymiany poglądów powinny również dotyczyć monitorowania optymalnego wykorzystywania zasobów w stosunku do celów dotyczących wydatków, zawieszania unijnej pomocy zewnętrznej w ramach instrumentu oraz wyników ocen tematycznych i geograficznych.

Ponadto wymiany poglądów powinny dotyczyć tego w jaki sposób finansowanie unijne jest wykorzystywane do realizacji celów określonych w instrumencie, dotyczących między innymi zmniejszenia, a w perspektywie długookresowej wyeliminowania ubóstwa, zapewnienia zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianą klimatu, umacniania, wspierania i propagowania demokracji, praworządności i przestrzegania praw człowieka oraz wykorzystywania elastycznych mechanizmów finansowania migracji oraz tego, w jaki sposób stosowanie niezbędnych środków nacisku powoduje ewentualne zmiany w finansowaniu.

Komisja jest proszona o przekazanie stosownych informacji, by ułatwić wymiany poglądów z Radą i by w pełni uwzględnić stanowiska Rady.

Rada formułuje wytyczne strategiczne i zapewnia ogólną koordynację, a przedstawiciele państw członkowskich w komitecie ustanowionym rozporządzeniem w sprawie ISWMR - Globalny wymiar Europy będą pełnić swoją rolę zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 182/2011. Komitet powinien być zwoływany w różnych formatach odpowiedzialnych za konkretne obszary interwencji, takie jak programy geograficzne i tematyczne oraz działania szybkiego reagowania, tak by państwa członkowskie mogły korzystać z odpowiedniej wiedzy fachowej. Przedstawiciele państw członkowskich powinni przeprowadzać regularne wymiany poglądów z Komisją na temat wieloletniego programowania ISWMR - Globalny wymiar Europy, w szczególności w odniesieniu do filarów geograficznego i tematycznego, przeglądów śródokresowych i przeglądów ad hoc wieloletnich programów indykatywnych. Przedstawiciele państw członkowskich mogą zwrócić się o przeanalizowanie kwestii związanych z wdrażaniem instrumentu. Rada zwraca się do Komisji o uwzględnienie powyższych kwestii w swoim wniosku dotyczącym zasad procedury obowiązującej w komitecie.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024