Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej.

Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej

(2017/C 305/05)

(Dz.U.UE C z dnia 15 września 2017 r.)

Na podstawie art. 9 ust. 1 lit. a) tiret drugie rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 1  w Notach wyjaśniających do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej 2  wprowadza się następujące zmiany:

Na stronie 388

Dodaje się tekst w brzmieniu:

"9615 Grzebienie, wsuwki do włosów i tym podobne; szpilki do włosów, lokówki, szpilki do lokówek i tym podobne, inne niż te objęte pozycją 8516, oraz ich części

Zobacz Noty wyjaśniające do HS do pozycji 9615, akapit czwarty.

Do celów tej pozycji wyrażenie »wsuwki do włosów i podobne« obejmuje towary wykonane z materiałów stałych, jako że wyroby objęte niniejszą pozycją są zwykle wykonane z metali nieszlachetnych lub z tworzyw sztucznych. W związku z tym pozycja ta nie obejmuje opasek na głowę ani gumek do włosów. Artykuły te klasyfikuje się w następujący sposób:

a) Gumki do włosów i opaski na głowę składające się, na przykład, z pętli z dzianin workowych uelastycznionych (zob. zdjęcie 1) lub pętli gumowej pokrytej materiałem włókienniczym (zob. zdjęcie 2) lub uelastycznionej taśmy całkowicie pokrytej tkanym materiałem włókienniczym (zob. zdjęcie 3) lub pętli wykonanej z elastycznej taśmy z materiału włókienniczego (zob. zdjęcie 4), klasyfikuje się jako dodatki odzieżowe objęte pozycją 6117 lub 6217.

Przykłady:

1. Gumka do włosów

grafika

2. Gumka do włosów

grafika

3. Gumka do włosów

grafika

4. Opaska na głowę

grafika

b) Gumki do włosów i opaski na głowę składające się z pętli lub taśmy z materiału włókienniczego z sekcji XI posiadających elementy ozdobne, na przykład koraliki z drewna, perły z tworzywa sztucznego lub elementy ze skóry wyprawionej lub materiałów włókienniczych, uważa się za posiadające zasadniczy charakter pozostałych gotowych dodatków odzieżowych i w związku z tym klasyfikuje się je do pozycji 6117 lub 6217 przez zastosowanie reguły 3 b) ORI.

Przykłady:

grafika

c) Gumki do włosów i opaski na głowę składające się głównie na przykład z cekinów z tworzywa sztucznego, przyklejonych lub przyszytych do nieelastycznej taśmy z materiału włókienniczego i pokrywających prawie całą widoczną powierzchnię artykułu, a tym samym nadających artykułowi jego zasadniczy charakter, klasyfikuje się do pozycji 7117 przez zastosowanie reguły 3 b) ORI i uwag 9 a) i 11 do działu 71.

Przykład:

grafika

d) Gumki do włosów i opaski na głowę składające się całkowicie lub częściowo z pereł naturalnych lub hodowlanych, kamieni szlachetnych lub półszlachetnych, metali szlachetnych lub metali pokrytych metalami szlachetnymi, klasyfikuje się do pozycji 7113 i 7116 przez zastosowanie uwag 1 i 9 a) do działu 71. Zobacz również Notę wyjaśniającą do HS do pozycji 9615, akapit czwarty.

e) Gumki do włosów i opaski na głowę składające się całkowicie lub częściowo z futra lub futra sztucznego klasyfikuje się do pozycji 4303 lub 4304 przez zastosowanie uwag 3 i 4 do działu 43.

Przykład:

grafika

f) Gumki do włosów i opaski na głowę składające się z innych materiałów, niepokryte materiałem włókienniczym, nawet zdobione (z wyjątkiem towarów, o których mowa w lit. d) i e), klasyfikuje się według materiału składowego pętli, ponieważ zasadniczy charakter nadawany jest przez pętlę i jej funkcję (na przykład pętle z tworzywa sztucznego klasyfikuje się do pozycji 3926 (zob. zdjęcia 1 i 2), a pętle gumowe klasyfikuje się do pozycji 4015 (zob. zdjęcie 3), przez zastosowanie reguły ORI 3 b)).

Przykłady:

1. Gumka do włosów

grafika

2. Gumka do włosów

grafika

3. Opaska na głowę

grafika

g) Towary, które można zaklasyfikować do pozycji 7117 jako sztuczną biżuterię i które mogą być używane, na przykład, jako bransoletki lub łańcuszki na kostkę, klasyfikuje się w dalszym ciągu do tej pozycji, nawet jeśli mogą być również używane jako opaski na głowę lub gumki do włosów.

Przykład:

grafika

1 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).
2 Dz.U. C 76 z 4.3.2015, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024