Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa SA.34914 - (ex 2013/NN) - System poboru podatku dochodowego od osób prawnych w Gibraltarze - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.

Pomoc państwa SA.34914 (C/2013) - (ex 2013/NN) - System poboru podatku dochodowego od osób prawnych w Gibraltarze
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2016/C 369/04)

(Dz.U.UE C z dnia 7 października 2016 r.)

Pismem z dnia 1 października 2014 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Zjednoczone Królestwo o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 TFUE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: + 32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Zjednoczonego Królestwa. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

OPIS ŚRODKA

W 2010 r. zaprojektowano dla Gibraltaru nowy system poboru podatku dochodowego od osób prawnych, który wszedł w życie w 2011 r. ("ITA 2010"). W myśl nowego ITA przedsiębiorstwa będące rezydentami mają obowiązek uiszczania podatku dochodowego (10 %) na zasadzie terytorialności, tj. od przychodów "powstałych na terytorium lub pochodzących z terytorium" Gibraltaru.

ITA 2010 wprowadza ponadto procedurę wydawania decyzji podatkowych. Dzięki tej procedurze przedsiębiorstwa mają możliwość zwracania się z wyprzedzeniem o wyjaśnienie, czy przedsiębiorstwa zarejestrowane w Gibraltarze podlegają obowiązkowi uiszczania podatków na jego terytorium.

Komisja oceniła 165 decyzji podatkowych, które wydano w odniesieniu do różnych przedsiębiorstw w latach 2011, 2012 i 2013 (z łącznej liczby 340 decyzji). Komisja zakłada, że: 1) nie ma wyznaczonej procedury na potrzeby zwracania się o informacje przez organy podatkowe Gibraltaru; 2) nie ma również merytorycznej analizy ani uzasadnienia w decyzjach podatkowych; 3) występuje natomiast nieprawidłowe stosowanie przepisów ITA 2010 w praktyce wydawania decyzji podatkowych.

Wydaje się, że decyzje nie są odpowiednio monitorowane. W myśl decyzji zadaniem przedsiębiorstwa jest bowiem poinformowanie organów podatkowych, o ile jego dochody nie są generowane (przestały być generowane) poza granicami Gibraltaru, jednak organy podatkowe nie prowadzą żadnych stosownych kontroli działalności takich przedsiębiorstw w celu zabezpieczenia swojej krajowej bazy podatkowej.

OCENA ŚRODKA

Na obecnym etapie Komisja ma powody zakładać, że powyższy środek wiąże się z wykorzystywaniem zasobów państwowych w postaci dochodów podatkowych utraconych przez gibraltarski skarb państwa. Praktyka decyzji podatkowych w Gibraltarze jest selektywna, ponieważ stanowi odstępstwo od systemu odniesienia (podatek dochodowy od osób prawnych), sprzyjając określonej grupie przedsiębiorstw otrzymujących decyzje podatkowe. W rzeczywistości po analizie znaczącej liczby decyzji podatkowych Komisja zakłada, że organy podatkowe Gibraltaru wydają formalne decyzje podatkowe, nie dokonując odpowiedniej oceny działalności takich przedsiębiorstw w celu zabezpieczenia swojej krajowej bazy podatkowej. Taka praktyka jest możliwa, ponieważ dzięki ITA 2010 organy podatkowe Gibraltaru dysponują dużym polem manewru, co z kolei prowadzi do dyskryminacyjnego traktowania innych przedsiębiorstw znajdujących się w podobnej sytuacji prawnej i faktycznej. Taka stwierdzona bez zagłębiania się w sprawę selektywność nie jest na tym etapie uzasadniona - ani charakterem ani ogólnym schematem systemu podatkowego.

Wydaje się również, że występuje zakłócenie konkurencji i wpływ na wymianę handlową między państwami członkowskimi, jako że wiele przedsiębiorstw zarejestrowanych w Gibraltarze (oraz grup, do których te przedsiębiorstwa należą) z dużym prawdopodobieństwem prowadzi działalność w sektorach, w których występuje wymiana handlowa między państwami członkowskimi.

Stosowanie prawa przez organy podatkowe ujawnia w poszczególnych przypadkach powracający model, który można de facto uznać za system selektywny w rozumieniu art. 1 lit. b) rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999. Pomoc jest nową pomocą w rozumieniu art. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 659/1999.

Zastosowania nie ma żadne z odstępstw, o których mowa w art. 107 ust. 2 i 3, gdyż środek stanowi pomoc operacyjną niezwiązaną z realizacją określonych projektów.

W związku z powyższym Komisja dochodzi na obecnym etapie do wniosku, iż można przyjąć, że nowy ITA 2010 w formie, w jakiej jest stosowany za pośrednictwem decyzji podatkowych, stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Na obecnym etapie Komisja nie widzi powodów uznania tej pomocy za zgodną z przepisami, w związku z czym Komisja rozszerza trwające postępowanie wyjaśniające dotyczące ITA 2010, które zostało wszczęte dnia 16 października 2013 r.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.369.55

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa SA.34914 - (ex 2013/NN) - System poboru podatku dochodowego od osób prawnych w Gibraltarze - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.
Data aktu: 07/10/2016
Data ogłoszenia: 07/10/2016