Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci za rok budżetowy 2014 wraz z odpowiedzią Agencji.

SPRAWOZDANIE
dotyczące sprawozdania finansowego Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci za rok budżetowy 2014 wraz z odpowiedzią Agencji

(2015/C 409/40)

(Dz.U.UE C z dnia 9 grudnia 2015 r.)

WPROWADZENIE

1.
Agencja Wykonawcza ds. Innowacyjności i Sieci (zwana dalej "Agencją", inaczej "INEA") z siedzibą w Brukseli została ustanowiona decyzją Komisji 2013/801/UE 1 w celu zastąpienia Agencji Wykonawczej ds. Transeuropejskiej Sieci Transportowej, której została następcą prawnym. Agencję ustanowiono na okres od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. Agencja zarządza działaniami UE związanymi z instrumentem "Łącząc Europę", programem finansowania badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020", programem dotyczących transeuropejskiej sieci transportowej 2 i programem Marco Polo.

INFORMACJE LEŻĄCE U PODSTAW POŚWIADCZENIA WIARYGODNOŚCI

2.
Przyjęte przez Trybunał podejście kontrolne obejmuje analityczne procedury kontrolne, bezpośrednie badanie transakcji oraz ocenę kluczowych mechanizmów kontrolnych w stosowanych przez Agencję systemach nadzoru i kontroli. Elementami uzupełniającymi to podejście są dowody uzyskane na podstawie prac innych kontrolerów (w stosownych przypadkach) oraz analiza oświadczeń kierownictwa.
POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI
3. Na mocy postanowień art. 287 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) Trybunał zbadał:
a) roczne sprawozdanie finansowe Agencji obejmujące sprawozdanie finansowe 3 oraz sprawozdanie z wykonania budżetu 4 za rok budżetowy zakończony 31 grudnia 2014 r.; jak również
b) legalność i prawidłowość transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.
Zadania kierownictwa
4. Kierownictwo odpowiada za sporządzenie i rzetelną prezentację rocznego sprawozdania finansowego Agencji oraz za legalność i prawidłowość transakcji leżących u jego podstaw 5 :
a) Zadania kierownictwa w zakresie rocznego sprawozdania finansowego Agencji obejmują: zaprojektowanie, wdrożenie i utrzymywanie systemu kontroli wewnętrznej umożliwiającego sporządzenie i rzetelną prezentację sprawozdania finansowego, które nie zawiera istotnych zniekształceń spowodowanych nadużyciem lub błędem, a także wybór i stosowanie właściwych zasad (polityki) rachunkowości na podstawie zasad rachunkowości przyjętych przez księgowego Komisji 6 oraz sporządzanie szacunków księgowych, które są racjonalne w danych okolicznościach. Dyrektor zatwierdza roczne sprawozdanie finansowe Agencji, po tym jak zostanie ono sporządzone przez księgowego Agencji na podstawie wszystkich dostępnych informacji. Do sprawozdania finansowego księgowy dołącza oświadczenie, w którym stwierdza między innymi, czy uzyskał wystarczającą pewność, że daje ono prawdziwy i rzetelny obraz sytuacji finansowej Agencji we wszystkich istotnych aspektach.
b) Zadania kierownictwa w zakresie legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw rozliczeń i zgodności z zasadą należytego zarządzania finansami obejmują zaprojektowanie, wdrożenie i utrzymywanie skutecznego i wydajnego systemu kontroli wewnętrznej, w tym właściwego nadzoru, jak również podejmowanie odpowiednich działań w celu zapobiegania nieprawidłowościom i nadużyciom finansowym oraz - w razie konieczności - podejmowanie kroków prawnych w celu odzyskania nienależnie wypłaconych lub niewłaściwie wykorzystanych środków finansowych.
Zadania Trybunału
5. Zadaniem Trybunału jest przedstawienie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie 7 , na podstawie przeprowadzonej przez siebie kontroli, poświadczenia wiarygodności dotyczącego rocznego sprawozdania finansowego Agencji oraz legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania. Trybunał przeprowadza kontrolę zgodnie z wydanymi przez IFAC Międzynarodowymi Standardami Rewizji Finansowej i kodeksem etyki oraz z Międzynarodowymi Standardami Najwyższych Organów Kontroli wydanymi przez INTOSAI (ISSAI). Zgodnie z tymi standardami Trybunał zobowiązany jest zaplanować i przeprowadzić kontrolę w taki sposób, aby uzyskać wystarczającą pewność, że roczne sprawozdanie finansowe Agencji nie zawiera istotnych zniekształceń, a leżące u jego podstaw transakcje są legalne i prawidłowe.
6. W ramach kontroli stosuje się procedury mające na celu uzyskanie dowodów kontroli potwierdzających kwoty i informacje zawarte w rocznym sprawozdaniu finansowym oraz legalność i prawidłowość transakcji leżących u jego podstaw. Dobór procedur zależy od osądu kontrolera, w tym od oceny ryzyka wystąpienia - w wyniku nadużycia lub błędu - istotnego zniekształcenia w rocznym sprawozdaniu finansowym lub istotnej niezgodności transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania z wymogami przepisów Unii Europejskiej. W celu zaprojektowania procedur kontroli odpowiednich w danych okolicznościach kontroler, dokonując oceny ryzyka, bierze pod uwagę system kontroli wewnętrznej w zakresie dotyczącym sporządzania i rzetelnej prezentacji rocznego sprawozdania finansowego oraz systemy nadzoru i kontroli wprowadzone w celu zapewnienia legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania. Kontrola obejmuje także ocenę stosowności przyjętych zasad (polityki) rachunkowości oraz racjonalności sporządzonych szacunków księgowych, a także ocenę ogólnej prezentacji rocznego sprawozdania finansowego.
7. Trybunał uznał, że uzyskane dowody kontroli stanowią wystarczającą i odpowiednią podstawę do wydania poświadczenia wiarygodności.
Opinia na temat wiarygodności rozliczeń
8. W opinii Trybunału roczne sprawozdanie finansowe Agencji przedstawia rzetelnie we wszystkich istotnych aspektach jej sytuację finansową na dzień 31 grudnia 2014 r. oraz wyniki transakcji i przepływy pieniężne za kończący się tego dnia rok, zgodnie z przepisami jej regulaminu finansowego oraz z zasadami rachunkowości przyjętymi przez księgowego Komisji.
Opinia na temat legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw rozliczeń
9. W opinii Trybunału transakcje leżące u podstaw rocznego sprawozdania finansowego Agencji za rok budżetowy zakończony w dniu 31 grudnia 2014 r. są legalne i prawidłowe we wszystkich istotnych aspektach.
10.
Przedstawione poniżej uwagi nie podważają opinii Trybunału.

UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM

11.
W tytule II poziom przeniesień środków, na które zaciągnięto zobowiązania, był wysoki i wyniósł 0,8 mln euro, czyli 25 % (w 2013 r. było to 0,7 mln euro, czyli 27 %), a w tytule III wyniósł 0,4 mln euro, czyli 56 % (w 2013 r. było to 0,1 mln euro, czyli 22 %). Było to związane przede wszystkim z nabyciem elementów wyposażenia dodatkowej przestrzeni biurowej wynajętej w celu zapewnienia lokum zwiększonemu personelowi Agencji, a także z umowami w dziedzinie informatyki, zawartymi zgodnie z planem w drugiej połowie 2014 r., w przypadku których jednak faktury zostały wystawione w 2015 r., oraz z wydatkami dotyczącymi umów o gwarantowanym poziomie usług podpisanymi z Komisją, w przypadku których faktury otrzymano dopiero w 2015 r.

DZIAŁANIA PODJĘTE W ZWIĄZKU Z ZESZŁOROCZNYMI UWAGAMI

12.
Przegląd działań naprawczych podjętych w wyniku uwag zgłoszonych przez Trybunał w roku poprzednim przedstawiono w załączniku I.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę IV, której przewodniczył Milan Martin CVIKL, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 8 września 2015 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego
Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA
Prezes

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Działania podjęte w związku z zeszłorocznymi uwagami

Rok Uwagi Trybunału Działania naprawcze

(zrealizowane/w trakcie realizacji/

niepodjęte/brak danych lub nie dotyczy)

2013 Agencja nie przeprowadza zadowalających weryfikacji ex ante należności za użytkowanie swojej siedziby naliczanych przez zarządcę budynku. Agencja nie dysponowała większością związanych z tymi należnościami umów, faktur ani pokwitowań. zrealizowane
2013 Zgodnie z Protokołem w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej i z unijną (1) dyrektywą w sprawie VAT (2) Agencja jest zwolniona z podatków pośrednich. Do końca 2013 Agencja zapłaciła jednak za lata 2011-2013 podatek VAT w kwocie 113 513 euro od opłat za użytkowanie siedziby i nie wystąpiła o jego zwrot. zrealizowane
2013 Wykonanie budżetu było zadowalające w tytułach I i III, natomiast w tytule II poziom przeniesionych środków, na które zaciągnięto zobowiązania, był wysoki i wyniósł 27 % (666 119 euro). Przeniesienia te związane były głównie z towarami i usługami informatycznymi, które zostały zamówione pod koniec roku i zostaną dostarczone lub wykonane zgodnie z planem pod koniec 2013 r. lub w 2014 r. (296 486 euro), a także z fakturami za wydatki poniesione w 2013 r., które do końca roku nie zostały przedstawione do zapłaty (286 197 euro). nie dotyczy
(1) Protokół (nr 7) w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej (Dz.U. C 115 z 9.5.2008, s. 266).

(2) Dyrektywa Rady 2006/112/WE (Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1).

ZAŁĄCZNIK  II

Agencja Wykonawcza ds. Innowacyjności i Sieci (Bruksela) Kompetencje i zadania

Zakres kompetencji Unii według Traktatu

(art. 26, 170, 171, 172, 174, 179 i 180 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej)

Unia przyjmuje środki w celu ustanowienia lub zapewnienia funkcjonowania rynku wewnętrznego. Rynek wewnętrzny obejmuje obszar bez granic wewnętrznych, w którym jest zapewniony swobodny przepływ towarów, osób, usług i kapitału. Unia ma także na celu wzmacnianie swojej bazy naukowej i technologicznej przez utworzenie europejskiej przestrzeni badawczej, w której naukowcy, wiedza naukowa i technologie podlegają swobodnej wymianie, oraz sprzyjanie rozwojowi swojej konkurencyjności, także w przemyśle.

W celu wspierania harmonijnego rozwoju całej Unii rozwija ona i prowadzi działania służące wzmocnieniu jej spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej.

Aby pomóc osiągnąć te cele oraz umożliwić obywatelom Unii, podmiotom gospodarczym, wspólnotom regionalnym i lokalnym pełne czerpanie korzyści z ustanowienia obszaru bez granic wewnętrznych, Unia przyczynia się do ustanowienia i rozwoju sieci transeuropejskich w infrastrukturach transportu, telekomunikacji i energetyki. Działanie Unii zmierza do sprzyjania wzajemnym połączeniom oraz interoperacyjności sieci krajowych, jak również dostępowi do tych sieci.

Aby zrealizować te zamierzenia, Unia ustanawia zbiór wytycznych obejmujących cele, priorytety i ogólne kierunki działań przewidzianych w dziedzinie sieci transeuropejskich.

Unia sprzyja także przedsiębiorstwom, w tym małym i średnim, ośrodkom badawczym i uniwersytetom w ich wysiłkach badawczych i rozwoju technologicznym wysokiej jakości; wspiera ich wysiłki w zakresie wzajemnej współpracy, zmierzając w szczególności do umożliwienia naukowcom swobodnej współpracy ponad granicami, a przedsiębiorstwom - pełnego wykorzystania potencjału rynku wewnętrznego, zwłaszcza poprzez [...] określanie wspólnych norm i usuwanie przeszkód prawnych i fiskalnych tej współpracy.

Kompetencje Agencji

Decyzja Komisji 2013/801/UE z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie ustanowienia Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci

Decyzja Komisji C(2013) 9235 z dnia 23 grudnia 2013 r. przekazująca uprawnienia Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci

Cele

Rozporządzenie Rady (WE) nr 58/2003 upoważnia Komisję do ustanawiania agencji wykonawczych w celu realizacji zadań związanych z programami unijnymi. Zgodnie z nową decyzją Komisji C(2013) 9235 przekazującą uprawnienia Agencji, zarządza ona spuścizną po programach TENT-T i Marco Polo oraz trzema częściami programu dotyczącego instrumentu "Łącząc Europę" (transport, energia i telekomunikacja), promującego wzrost gospodarczy, tworzenie miejsc pracy i konkurencyjność poprzez ukierunkowane inwestycje infrastrukturalne na poziomie europejskim. Zarządza ona także częściami programu "Horyzont 2020" dotyczącymi obszarów badań "Inteligentny, zielony i zintegrowany transport" oraz "Bezpieczna, czysta i efektywna energia" w celu promowania wzrostu poprzez wspieranie badań naukowych i innowacji.

Agencja została zatem ustanowiona w celu zarządzania działalnością Unii w związku z instrumentem "Łącząc Europę" i programem "Horyzont 2020" zgodnie z rozporządzeniem finansowym oraz zasadami jego stosowania, rozporządzeniem w sprawie sieci TENT-T, rozporządzeniem w sprawie programu Marco Polo, rozporządzeniem w sprawie instrumentu "Łącząc Europę", wytycznymi TEN-T i rozporządzeniami w sprawie programu "Horyzont 2020", a także w celu dalszego zarządzania programami TEN-T i Marco Polo. Zwierzchnikami Agencji są obecnie jej macierzyste dyrekcje generalne - ds. Mobilności i Transportu (DG MOVE), ds. Energii (DG ENER), ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CNECT) i ds. Badań Naukowych i Innowacji (DG RTD) - odpowiedzialne za kwestie związane z odpowiednim obszarem polityki.

Agencja jest odpowiedzialna za zarządzanie realizacją tych programów od strony technicznej i finansowej poprzez nadzorowanie wszystkich etapów projektu. W bieżącej pracy Agencja zmierza do zwiększenia skuteczności i elastyczności realizacji programów przy niższych kosztach oraz do jednoczesnego zapewnienia wysokiego poziomu wiedzy specjalistycznej poprzez zatrudnianie większej liczby wyspecjalizowanego personelu. Działa ona jednocześnie na rzecz wzmocnienia zaangażowania głównych podmiotów zainteresowanych, usprawnienia koordynacji finansowania z innymi instrumentami UE, zwiększenia rozpoznawalności funduszy UE oraz korzyści z nich płynących, a także wspiera Komisję i dostarcza jej informacje zwrotne.

Zarządzanie Komitet Sterujący

Działania Agencji nadzoruje Komitet Sterujący, złożony z pięciu członków (po jednym przedstawicielu macierzystych dyrekcji generalnych i Dyrekcji Generalnej ds. Zasobów Ludzkich - DG HR) oraz czterech obserwatorów mianowanych przez Komisję Europejską. Komitet przyjmuje schemat organizacyjny i roczny program prac Agencji po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską, jak również budżet administracyjny Agencji, jej roczne sprawozdanie z działalności i roczne sprawozdanie finansowe.

Dyrektor

Dyrektor jest powoływany przez Komisję Europejską i zarządza Agencją wraz z Komitetem Sterującym, ustanawia systemy zarządzania i kontroli wewnętrznej dostosowane do zadań powierzonych Agencji oraz sporządza sprawozdania, które przedstawiane są Komisji.

Kontrola wewnętrzna

Służba Audytu Wewnętrznego Komisji Europejskiej i jednostka audytu wewnętrznego Agencji.

Kontrola zewnętrzna

Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Organ udzielający absolutorium z wykonania budżetu

Parlament Europejski działający na zalecenie Rady. Decyzja o udzieleniu absolutorium z wykonania budżetu administracyjnego przez Agencję adresowana jest do dyrektora. Komisja odpowiada za wykonanie budżetu operacyjnego powierzonego Agencji przez Komisję.

Środki udostępnione Agencji w roku 2014 Budżet operacyjny na rok 2014

Agencji przekazano środki na zobowiązania w wysokości 3 059 mln euro w celu przeznaczenia ich na zarządzanie dwoma programami ramowymi objętymi wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2014-2020, to jest instrumentem "Łącząc Europę" (2 692 mln euro) oraz programem "Horyzont 2020" (367 mln euro).

Łączna wysokość płatności dokonanych przez Agencję w 2014 r. wyniosła 606 mln euro, w tym 590 mln na rzecz programu TEN-T, a 16 mln euro na rzecz ukończenia programu Marco Polo.

Agencja wykonuje budżet operacyjny Komisji na podstawie decyzji delegowanej.

Budżet administracyjny na rok 2014

13,4 mln euro pochodzące w 100 % z dotacji UE; budżet ten Agencja wykonuje samodzielnie.

Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2014 r.

Pracownicy zatrudnieni na czas określony: 49 stanowisk w planie zatrudnienia, w tym 44 obsadzone.

Pracownicy kontraktowi: 113 stanowisk w planie zatrudnienia, w tym 107 obsadzonych.

Łączna liczba pracowników: 162 stanowiska (151 obsadzonych).

Pracownicy wykonujący zadania:

a) operacyjne: 121 (113 stanowisk obsadzonych);

b) administracyjne: 41 (38 stanowisk obsadzonych).

Produkty i usługi w roku 2014 W lutym 2014 r. Agencja przejęła zarządzanie programem Marco Polo II, podobnie jak spuściznę po programie TEN-T, od innej agencji wykonawczej (Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw). W ciągu drugiej połowy 2014 r. Agencja także stopniowo przejmowała nowe działania delegowane w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (w dziedzinie transportu i energii), a także w ramach wyzwania społecznego 3 ("Bezpieczna, czysta i efektywna energia") oraz 4 ("Inteligentny, zielony i zintegrowany transport") programu "Horyzont 2020". Przejęcie działań delegowanych związanych z instrumentem "Łącząc Europę" w dziedzinie telekomunikacji miało nastąpić pod koniec stycznia 2015 r.

Program TEN-T na lata 2007-2013

Oceniono wnioski złożone w odpowiedzi na ogłoszenia o naborze wniosków, zarówno na rok 2013, jak i wieloletnie, i wybrano do finansowania 106 wniosków dotyczących projektów o wartości 320,7 mln euro. Następnie przyjęto 104 nowe decyzje o finansowaniu (dwie decyzje przed przyjęciem zostały uchylone). Na koniec 2014 r. Agencja zarządzała 439 projektami będącymi w trakcie realizacji. Trwało także jedno działanie realizowane w ramach programu TEN-T na lata 2000-2006. Agencja w pełni wykorzystała środki na płatności ze średnim terminem płatności wynoszącym 17 dni netto.

Program Marco Polo II

Po dokonaniu przez Agencję Wykonawczą ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw oceny naboru wniosków w ramach programu Marco Polo na 2013 r. oraz po przejęciu programu Agencja opracowała i podpisała 26 nowych umów o dotacje. Na koniec 2014 r. 80 projektów było w trakcie realizacji. Agencja w pełni wykorzystała środki na płatności ze średnim terminem płatności wynoszącym 27 dni netto.

Instrument "Łącząc Europę" - transport

Agencja przygotowała, w bliskiej współpracy z DG MOVE, ogłoszenie o naborze wniosków o dotację na rok 2014 r oraz wieloletnich. Na finansowanie projektów przeznaczono, odpowiednio, kwoty 11 mld euro i 930 mln euro (ogłoszenia opublikowano we wrześniu 2014 r. z ostatecznym terminem składania wniosków przypadającym w lutym 2015 r.).

Instrument "Łącząc Europę" - energia

W 2014 r. Agencja przygotowała, w bliskiej współpracy z DG ENER, ogłoszenie o naborze wieloletnich wniosków o dotację. Na finansowanie projektów przeznaczono 750 mln euro (ostateczny termin składania wniosków przypadał w sierpniu 2014 r.). Następnie oceniono wnioski złożone w odpowiedzi na to ogłoszenie i wybrano do finansowania 34 wnioski dotyczące projektów o wartości 647,3 mln euro. Obecnie Agencja opracowuje odpowiednie umowy o dotację.

Instrument "Łącząc Europę" - telekomunikacja

Ustaleń dotyczących przejęcia dokonano w ścisłej współpracy z DG CNECT. Do końca stycznia 2015 r. Agencja miała przejąć opracowywanie umów o dotację, po tym, jak w 2014 r. przygotowała ogłoszenie o naborze wniosków dotyczących bezpieczniejszego Internetu, ogłosiła nabór wniosków dotyczących identyfikacji elektronicznej oraz przygotowała inne nabory, które mają zostać ogłoszone w 2015 r.

"Horyzont 2020" - Energia

Agencja wspierała macierzyste dyrekcje generalne w ocenie trzech naborów wniosków w ramach programu "Horyzont 2020" - energia oraz odpowiednich szczegółowych naborów w ich ramach. Po ukończeniu listy rankingowej wniosków 28 z nich przekazano Agencji, a etap przygotowania umów o dotację pomyślnie ukończono w terminie ośmiu miesięcy.

"Horyzont 2020" - Transport

Agencja wspierała macierzyste dyrekcje generalne podczas oceny otwartych naborów wniosków w ramach programu "Horyzont 2020" - Transport. Przejęcie naborów wniosków miało nastąpić na początku etapu przygotowywania umów o dotację, czyli na początku 2015 r. Ponadto etap przygotowywania umów o dotację ukończono pomyślnie w przypadku jednego wniosku złożonego w Agencji w sierpniu. Trzy projekty w ramach naboru wniosków dotyczących niebieskiego wzrostu zostały przekazane Agencji w listopadzie; obecnie w ramach swoich obowiązków Agencja opracowuje umowy o dotację na rzecz tych projektów.

Źródło: Załącznik przekazany przez Agencję.
ODPOWIEDŹ AGENCJI
11.
Agencja potwierdza, że przeniesienia są głównie związane z trzema rodzajami wydatków, do których nawiązuje Trybunał. Są to wydatki, które nie mogły być zafakturowane w 2014 r., ponieważ odnoszą się do usług świadczonych do końca roku, albo których nie można było odroczyć do 2015 r. Przeniesienia związane z ww. wydatkami są zatem w pełni uzasadnione.
1 Dz.U. L 352 z 24.12.2013, s. 65.
2 Do celów informacyjnych w załączniku II skrótowo przedstawiono kompetencje i działania Agencji.
3 Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu oraz sprawozdania z finansowych wyników działalności, rachunku przepływów pieniężnych, zestawienia zmian w aktywach netto oraz opisu znaczących zasad (polityki) rachunkowości i informacji dodatkowej.
4 Sprawozdanie z wykonania budżetu obejmuje rachunek wyniku budżetowego wraz z załącznikiem.
5 Art. 62 i 68 w związku z art. 53 i 58 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1).
6 Zasady rachunkowości przyjęte przez księgowego Komisji opierają się na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości Sektora Publicznego (IPSAS) wydanych przez Międzynarodową Federację Księgowych, a w kwestiach nimi nieobjętych - na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (MSR)/Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
7 Art. 162 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024