Odpowiedź na skargę CHAP(2013) 3076.

Odpowiedź na skargę CHAP(2013) 3076

(2013/C 343/10)

(Dz.U.UE C z dnia 23 listopada 2013 r.)

1.
Od pewnego czasu Komisja Europejska otrzymuje serię skarg dotyczących dobrostanu bezpańskich psów oraz postępowania z nimi w Rumunii. Skargi te, które nadal napływają, zarejestrowane zostały pod numerem CHAP(2013) 3076 (zob. potwierdzenie w Dz.U. C 314 z 29.10.2013, s. 9).
2.
Aby udzielić szybkiej odpowiedzi i poinformować zainteresowane strony, przy jednoczesnym możliwie najefektywniejszym wykorzystaniu środków administracyjnych, Komisja publikuje tę odpowiedź w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i w Internecie na stronie:

http://ec.europa.eu/eu_law/complaints/receipt/index_en.htm

3.
Dobrostan populacji bezpańskich zwierząt i postępowanie z nimi nie są regulowane przez przepisy UE i pozostają w wyłącznej kompetencji państw członkowskich. W szczególności art. 13 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który nakłada obowiązek pełnego uwzględniania wymogów związanych z dobrostanem zwierząt przy formułowaniu i wykonywaniu niektórych polityk UE, nie zapewnia podstawy prawnej umożliwiającej zajęcie się wszystkimi kwestiami związanymi z dobrostanem zwierząt.
4.
Komisja wspiera działania Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w sprawie wytycznych do kontroli populacji bezpańskich psów, zwracając szczególną uwagę na ważną rolę lokalnych agencji rządowych w zakresie egzekwowania przepisów dotyczących posiadania psów i wskazując podmioty odpowiedzialne za opracowywanie i przeprowadzanie odpowiednich szkoleń w celu uregulowania kwestii wyłapywania psów, ich transportu i przetrzymywania oraz minimalnych kryteriów dotyczących utrzymywania zwierząt i opieki nad nimi. Wytyczne podkreślają potrzebę równoczesnego podejmowania różnych środków w zakresie kontrolowania populacji bezpańskich psów i wzywają do uśmiercania zwierząt, jeśli to konieczne, w humanitarny sposób, zaznaczając, że strategii takiej nie da się realizować przez dłuższy czas, jeśli nie będą jej towarzyszyć inne działania. Każde państwo członkowskie, jako członek Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), samo określa, w jaki sposób najlepiej stosować się do tych międzynarodowych wytycznych na poziomie krajowym. Komisja będzie nadal wspierać prace regionalnej europejskiej platformy OIE w dziedzinie dobrostanu zwierząt, pomagając krajom członkowskim OIE w Europie Wschodniej, w tym Rumunii, w procesie dostosowania do tych norm.
5.
Systematycznie prowadzone wspólne działania informacyjne i strategie edukacyjne dotyczące dobrostanu psów wspierane są przez Komisję, która współpracuje z innymi podmiotami w rozwijaniu strony internetowej "CARODOG" (http://www.carodog.eu), platformy informacyjnej dotyczącej postępowania z psami, mającej na celu propagowanie odpowiedzialnego posiadania zwierząt, jako podstawowej zasady promowania dobrostanu zwierząt domowych w UE.
6.
Przepisy UE w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania (rozporządzenie Rady (WE) nr 1099/2009) odnoszą się konkretnie do uśmiercania zwierząt w rzeźniach oraz do zwierząt hodowlanych i gospodarskich. Zwierzęta uśmiercane w innych okolicznościach nie są tym rozporządzeniem objęte.
7.
Komisja przywiązuje wielką wagę do wspomnianych wyżej działań i będzie je kontynuować, ale zamknie sprawę dotyczącą przedmiotowych skarg, jako że zawarte w nich zarzuty wykraczają poza zakres prawa UE.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024