Powołanie grupy ekspertów Komisji ds. opodatkowania w gospodarce cyfrowej.

DECYZJA KOMISJI

z dnia 22 października 2013 r.

powołująca grupę ekspertów Komisji ds. opodatkowania w gospodarce cyfrowej

(2013/C 316/07)

(Dz.U.UE C z dnia 30 października 2013 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Jak stanowi art. 113 i 115 Traktatu, Unia Europejska oraz państwa członkowskie mają za zadanie zapewnić ustanowienie i funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

(2) Mając na uwadze wypracowanie kompleksowego stanowiska Unii w kwestiach związanych z opodatkowaniem w gospodarce cyfrowej, Komisja może uznać za potrzebne odwołanie się do wiedzy fachowej ekspertów zgromadzonych w ramach organu doradczego.

(3) Konieczne jest zatem ustanowienie grupy ekspertów w obszarze opodatkowania w gospodarce cyfrowej oraz określenie zadań i struktury takiej grupy.

(4) Grupa ekspertów powinna pomóc w wypracowaniu kompleksowego stanowiska Unii w kwestiach dotyczących opodatkowania w gospodarce cyfrowej, dokonując analizy bieżących kwestii i przedstawiając Komisji szereg rozwiązań pozwalających na zajęcie się tymi kwestiami.

(5) Grupa ekspertów powinna być stosunkowo mała, dzięki czemu możliwe będzie osiąganie szybkich postępów i wyników. W skład grupy powinny wchodzić osoby posiadające dogłębną wiedzę na temat gospodarki cyfrowej i praktyczne doświadczenie w tym zakresie, osoby wywodzące się ze środowisk naukowych w dziedzinie opodatkowania lub ekonomii bądź w obu tych dziedzinach oraz osoby posiadające specjalistyczną wiedzę w zakresie opodatkowania oraz, w miarę możliwości, doświadczenie praktyczne w zakresie opodatkowania w gospodarce cyfrowej. Grupie powinien przewodniczyć członek o znaczącym doświadczeniu politycznym, co pozwoli nadać grupie niezbędny autorytet i zapewnić jej niezależność.

(6) Należy określić zasady ujawniania informacji przez członków grupy ekspertów.

(7) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 1 .

(8) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejszym powołana zostaje grupa ekspertów ds. opodatkowania w gospodarce cyfrowej, zwana dalej "grupą ekspertów".

Artykuł  2

Zadania

1.
Do zadań grupy ekspertów należy:
a)
wspomaganie Komisji w przygotowywaniu wniosków legislacyjnych lub innych inicjatyw politycznych;
b)
monitorowanie rozwoju polityki podatkowej w odniesieniu do gospodarki cyfrowej;
c)
umożliwienie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinie opodatkowania w gospodarce cyfrowej;
d)
wypracowywanie idei dotyczących opodatkowania w gospodarce cyfrowej i analiza podstaw opodatkowania, które mogłyby stanowić alternatywne rozwiązanie w stosunku do podstaw opodatkowania obowiązujących obecnie, z uwzględnieniem specyfiki UE, ale także rozwiązań stosowanych w gospodarce światowej;
e)
przedstawienie obszernej analizy powiązań między operacjami przedsiębiorstw prowadzących działalność w gospodarce cyfrowej w obrębie UE a ich bezpośrednim lub pośrednim wkładem do dochodów podatkowych państw członkowskich, a także wszelkich niedociągnięć w kontekście dostosowania obecnych międzynarodowych uregulowań podatkowych do gospodarki cyfrowej;
f)
przedstawianie Komisji szeregu możliwych rozwiązań pozwalających na zajęcie się najważniejszymi kwestiami ustalonymi podczas analizy, o której mowa w lit. e), określającej zagrożenia, możliwe konsekwencje, a także gospodarcze i finansowe oddziaływanie poszczególnych rozwiązań na Unię Europejską.
2.
Grupa ekspertów przekazuje Komisji sprawozdanie z przeprowadzonych prac do dnia 1 lipca 2014 r.
Artykuł  3

Konsultacje

Komisja może zasięgnąć opinii grupy ekspertów w dowolnej kwestii związanej z opodatkowaniem w gospodarce cyfrowej.

Artykuł  4

Skład i powoływanie

1.
W skład grupy ekspertów wchodzi przynajmniej sześciu oraz najwyżej siedmiu członków:
a)
jeden członek powołany jako osoba prywatna, posiadający ogólną wiedzę ekonomiczną, prawną lub finansową i wysoką rangę polityczną;
b)
jeden lub dwóch członków powołanych jako osoby prywatne, posiadających dogłębne zrozumienie gospodarki cyfrowej i doświadczenie w tym obszarze;
c)
jeden lub dwóch członków powołanych jako osoby prywatne, przede wszystkim o profilu akademickim w dziedzinie podatków lub ekonomii bądź w obydwu tych dziedzinach;
d)
jeden lub dwóch członków powołanych jako osoby prywatne, posiadających specjalistyczną wiedzę w dziedzinie opodatkowania, w miarę możliwości dysponujących praktycznym doświadczeniem w zakresie opodatkowania w gospodarce cyfrowej.
2.
Członek, o którym mowa w ust. 1 lit. a), powoływany jest przez komisarza ds. podatków i unii celnej. Członkowie, o których mowa w ust. 1 lit. b), c) i d), są powoływani przez Dyrektora Generalnego ds. Podatków i Unii Celnej z grupy specjalistów posiadających kompetencje w dziedzinach, o których mowa w art. 2 i 3, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do składania swoich kandydatur.
3.
Członkowie są powoływani na okres do dnia 1 lipca 2014 r. Pełnią oni swoje funkcje do końca kadencji, chyba że zostaną wykluczeni lub zastąpieni.
4.
Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, złożą rezygnację lub nie spełniają warunków określonych w ust. 2 akapit drugi niniejszego artykułu lub w art. 399 Traktatu, mogą zostać wykluczeni lub zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich kadencji.
5.
Członkowie działają niezależnie i w interesie publicznym.
6.
Nazwiska członków grupy są publikowane w rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów (zwanym dalej "rejestrem").
7.
Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Tryb pracy

1.
Grupie ekspertów przewodniczy członek, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. a).
2.
Komisarz ds. podatków i unii celnej wyznacza przedstawiciela Komisji, który może zaprosić ekspertów spoza grupy

ekspertów posiadających określone kompetencje w dziedzinie, którą zajmuje się grupa, do udziału w pracach grupy na zasadzie ad hoc.

3.
Członkowie grupy, a także zaproszeni eksperci, podlegają wymogom zachowania tajemnicy zawodowej ustanowionym w Traktatach i ich przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniająca jej regulamin wewnętrzny 2 . W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może wprowadzić wszelkie stosowne środki.
4.
Posiedzenia grupy ekspertów odbywają się w pomieszczeniach Komisji, chyba że grupa ekspertów postanowi inaczej, o ile zgodzi się na to przedstawiciel Komisji. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach grupy ekspertów mogą uczestniczyć inni zainteresowani urzędnicy Komisji.
5.
Grupa ekspertów przyjmuje swój regulamin wewnętrzny sporządzony na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grup ekspertów.
6.
Komisja udostępnia wszystkie odpowiednie dokumenty (np. porządki obrad i protokoły posiedzeń grupy oraz opinie uczestników) albo w rejestrze, albo za pomocą linku wskazanego w wymienionym rejestrze do specjalnej strony internetowej, na której można znaleźć odpowiednie informacje. Dokumentów nie udostępnia się, jeśli ich ujawnienie naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego, o czym mowa w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Osoby uczestniczące w pracach grupy ekspertów nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2.
Koszty podróży służbowych i pobytu ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach grupy ekspertów są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
3.
Wydatki, o których mowa w ust. 2, są zwracane w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  7

Możliwość zastosowania

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 1 lipca 2014 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 października 2013 r.

W imieniu Komisji

Algirdas ŠEMETA

Członek Komisji

1 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.
2 Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024