Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2013/C 296/06)

(Dz.U.UE C z dnia 12 października 2013 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych 2

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY SKŁADANY NA PODSTAWIE ART. 9

"HOŘICKÉ TRUBIČKY"

NR WE: CZ-PGI-0105-0365-08.07.2011

ChOG (X) ChNP ()

1.
Nagłówek w specyfikacji produktu, którego dotyczy zmiana
Nazwa produktu
[x] Opis produktu
Obszar geograficzny
Dowód pochodzenia
[x] Metoda produkcji
Związek z obszarem geograficznym
Etykietowanie
Wymogi krajowe
Inne [określić jakie]
2.
Rodzaj zmiany (zmian)
[x] Zmiana jednolitego dokumentu lub arkusza streszczenia
Zmiana specyfikacji zarejestrowanej ChNP lub zarejestrowanego ChOG, w odniesieniu do których nie opublikowano ani jednolitego dokumentu, ani arkusza streszczenia
Zmiana specyfikacji niewymagająca zmian w opublikowanym jednolitym dokumencie (art. 9 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)
Tymczasowa zmiana specyfikacji wynikająca z wprowadzenia obowiązkowych środków sanitarnych lub fitosanitarnych przez władze publiczne (art. 9 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)
3.
Zmiana (zmiany)
1.
Oznaczenie mąki jako "pszenicznej gładkiej mąki piekarniczej" nie odpowiada oficjalnemu oznaczeniu rodzaju stosowanej mąki. Należy wykreślić słowo "piekarnicza", które było tradycyjnie stosowane w przeszłości; jest to swego rodzaju archaizm, który nie odpowiada współczesnemu nazewnictwu. Prawidłowe określenie to "mąka pszeniczna gładka".
2.
Nazwa "polewa tłuszczowo-kakaowa" jest niezgodna z obecnymi przepisami. Prawidłowe określenie to "kakaowa polewa cukiernicza".
3.
Tłuszcz używany do produkcji nadzienia - w specyfikacji określa się go jako "tłuszcz roślinny utwardzony". Ze względu na wyniki badań naukowych oraz zasady zdrowego żywienia stopniowo odstępuje się od stosowania tłuszczów utwardzonych. W opisie surowców powinien zatem znaleźć się wariant "utwardzony lub nieutwardzony tłuszcz roślinny".
4.
W związku ze zmianą przepisów należy zmienić określenie aromatu: zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1334/2008 nie można używać określenia "aromat identyczny z naturalnym". Użyte w tekście określenie "aromat identyczny z naturalnym" należy zastąpić określeniem "aromat".
5.
W wyniku błędu nie wymieniono wszystkich rodzajów rurek "Hořické trubičky", które tradycyjnie produkuje się już od wielu lat. Zdanie "Rurki »Hořické trubičky« produkuje się w kilku odmianach: nadziewane; nadziewane i w połowie oblane polewą; nadziewane i w całości oblane polewą, z posypką, z posypką i w połowie oblane polewą, z posypką i w całości oblane polewą." należy uzupełnić w następujący sposób: "Rurki »Hořické trubičky« produkuje się w kilku odmianach: nadziewane, nadziewane i do połowy zanurzone w polewie, nadziewane i w całości zanurzone w polewie, z posypką, z posypką i do połowy zanurzone w polewie, z posypką i w całości zanurzone w polewie, nadziewane z posypką, nadziewane z posypką i do połowy zanurzone w polewie, nadziewane z posypką i w całości zanurzone w polewie.".
6.
Rurki nadziewane - w trakcie korekty tekstu wykreślono źle sformułowane zdanie: "W wyniku zamiany lub dodania dodatkowych surowców powstają nowe rodzaje rurek »Hořické trubičky« o nowych smakach.". W trakcie wprowadzania dalszych poprawek w wyniku nieuwagi nie doszło do konkretyzacji dalszych surowców i rodzajów rurek, wymieniono tylko podstawowe surowce do przygotowania nadzienia. Pozostawiono tylko niejasną wskazówkę w zdaniu: "Rurki »Hořické trubičky« nadziewane napełnia się słodkim ubijanym kremem na bazie tłuszczu, o półstałej konsystencji i różnych smakach.". Aby wskazówki te były prostsze i bardziej jednoznaczne, należy uzupełnić informację o pozostałych rodzajach surowców. Uzupełnione zdanie brzmi: "W wyniku zamiany lub dodania dodatkowych surowców - np. suszonych orzechów, czekolady, kawy, cytryny w proszku, cynamonu, serwatki w proszku, jogurtu w proszku, śmietany w proszku, masła w proszku, błonnika, melasy, betaglukanu, emulgatorów, skrobi, fruktozy lub zagęszczaczy - powstają inne rodzaje rurek »Hořické trubičky«.".
7.
W pkt 4.5 specyfikacji zdanie drugie w akapicie drugim części "Proces zanurzania w cukrowniczej polewie kakaowej" otrzymuje następujące brzmienie:

"Rurki »Hořické trubičky«, nadziewane lub z posypką, ręcznie układa się na specjalnych kratkach służących do zanurzania produktu w polewie.". W ten sposób odstępuje się do wymogu, aby kratki służące do zanurzania produktu w polewie były wyprodukowane ze stali nierdzewnej. Obecnie dostępne są także inne bezpieczne dla zdrowia materiały do produkcji tego rodzaju kratek, charakteryzujące się lepszymi właściwościami, przede wszystkim mniejszą masą, co ułatwia obsługę kratek.

8.
W związku z powyższymi zmianami poprawki wprowadzono również w schemacie przedstawiającym proces produkcji w pkt 4.5 specyfikacji.

http://isdv.upv.cz/portal/pls/porta0l/portlets.ops.det?popk=158&plang=cs

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych 3

"HOŘICKÉ TRUBIČKY"

NR WE: CZ-PGI-0105-0365-08.07.2011

ChOG (X) ChNP ()

1.
Nazwa

"Hořické trubičky"

2.
Państwo członkowskie lub kraj trzeci

Republika Czeska

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Grupa 2.4: Chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarskie

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

Rurki o długości 5-19 cm, średnicy wewnętrznej 10-20 mm, zrolowane z jednego wafla o grubości 0,9-1,2 mm. Barwa jasnobeżowa, zapach i smak wafla, chrupiąca konsystencja, gładka powierzchnia o delikatnych porach.

Rurki "Hořické trubičky" produkuje się w kilku odmianach: nadziewane, nadziewane i do połowy zanurzone w polewie, nadziewane i w całości zanurzone w polewie, z posypką, z posypką, i do połowy zanurzone w polewie, z posypką i w całości zanurzone w polewie, nadziewane z posypką, nadziewane z posypką i do połowy zanurzone w polewie, nadziewane z posypką i w całości zanurzone w polewie.

Rurki "Hořické trubičky" z posypką produkuje się z półtora zrolowanego wafla lub z dwóch wafli, które smaruje się rozpuszczonym masłem z dodatkiem miodu pszczelego i po wewnętrznej stronie posypuje mieszanką cukru, mielonych orzechów, cynamonu, wanilii lub waniliny lub też kakao.

Nadziewane rurki "Hořické trubičky" napełnia się słodkim ubijanym kremem na bazie tłuszczu, o półstałej konsystencji i następujących wariantach smakowych:

kakaowy, czekoladowy, kawowy, orzechowy, nugatowy, cynamonowy, jogurtowy, śmietankowy, waniliowy, z likierem jajecznym, cytrynowy lub inny smak owocowy.

Poszczególne warianty lub smaki można ze sobą łączyć.

3.3.
Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Surowce do produkcji wafli to: mąka pszenna gładka, mleko w proszku, olej roślinny, żółtka w proszku, cukier i woda.

Rurki "Hořické trubičky" z posypką smaruje się rozpuszczonym masłem z dodatkiem miodu pszczelego i posypuje po wewnętrznej stronie mieszanką cukru, mielonych orzechów, cynamonu, wanilii lub waniliny lub też kakao.

Podstawowe surowce do produkcji nadzienia do rurek nadziewanych to: utwardzony lub nieutwardzony tłuszcz roślinny, cukier, fruktoza lub substytut cukru, kakao, mleko w proszku, mąka sojowa, wanilina lub wanilia, aromat. W wyniku zamiany lub dodania dodatkowych surowców - np. suszonych orzechów, czekolady, kawy, cytryny w proszku, cynamonu, serwatki w proszku, jogurtu w proszku, śmietany w proszku, masła w proszku, błonnika, melasy, betaglukanu, emulgatorów, skrobi, fruktozy lub zagęszczaczy - powstają inne rodzaje rurek "Hořické trubičky".

Do produkcji rurek "Hořické trubičky" do połowy lub w całości zanurzonych w polewie stosuje się kakaową polewę cukierniczą.

3.4.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

Nie dotyczy.

3.5.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Produkcja ciasta, pieczenie, zwijanie, nadziewanie i zanurzanie w polewie rurek "Hořické trubičky" musi odbywać się bezpośrednio u producenta. Jest to niezbędne ze względu na charakter procesu produkcji, utrzymanie odpowiedniej jakości, higienę oraz lepszą identyfikowalność produktu.

Z odmierzonych surowców przygotowuje się płynne ciasto, które przelewa się do zasobnika maszyny piekarniczej. Pieczenie wafli odbywa się na ogrzewanych elektrycznie, półautomatycznych karuzelach w temperaturze 150-160 °C. Po upieczeniu wafle pozostawia się, aby w naturalny sposób dojrzały, a następnie ręcznie zwija się je przy pomocy formy w kształcie walca na ciepłej płycie kuchennej. Nadziewane rurki "Hořické trubičky" napełnia się ubijanym kremem na bazie tłuszczu, przygotowanym z wymienionych powyżej surowców, używając do tego nadziewarki do rurek. Surowce dobiera się w zależności od wybranego wariantu rurek. Rurki "Hořické trubičky" z posypką uzyskuje się z półtora wafla lub dwóch wafli, po wewnętrznej stronie posypanych mieszanką cukru, mielonych orzechów lub migdałów, cynamonu, wanilii lub waniliny albo waniliny i kakao (w zależności od rodzaju rurek).

Przed posypaniem wafle smaruje się rozpuszczonym masłem z domieszką miodu pszczelego. Rurki "Hořické trubičky" do połowy zanurzone w polewie zanurza się następnie z jednej lub z obu stron w kakaowej polewie cukierniczej. Można też produkować rurki "Hořické trubičky" w całości zanurzone w polewie. Rurki "Hořické trubičky", nadziewane lub z posypką, ręcznie układa się na specjalnych kratkach służących do zanurzania produktu w polewie.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

Rurki "Hořické trubičky" są kruche (w trakcie transportu od producenta do miejsca pakowania mogłyby się połamać) i łatwo wchłaniają wilgoć. Dlatego, ze względu na zachowanie jakości i lepszej identyfikowalności produktu, pakowanie musi się odbywać bezpośrednio u producenta. Sprzedawcy końcowi mogą sprzedawać rurki bez opakowania.

3.7.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

Oznaczenie "Hořické trubičky" musi być dobrze widoczne na przedniej stronie produktu.

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Gminy znajdujące się w granicach gminy z rozszerzonymi uprawnieniami Hořice (Bašnice, Bílsko u Hořic, Bohá ňka, Borek, Bř íš ťany, Cerekvice nad Bystřicí, Červená Třemešná, Dobrá Voda u Hořic, Holovousy, Hořice, Chomutice, Jeřice, Lískovice, Lukavec u Hořic, Miletín, Milovice u Hořic, Nevrátice, Ostroměř, Petrovičky, Podhorní Újezd a Vojice, Rašín, Rohoznice, Sobčice, Staré Smrkovice, Sukorady, Tetín, Třebnouševes, Úhlejov, Vřesník).

5.
Związek z obszarem geograficznym
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego

Pierwsze historyczne wzmianki o produkcji rurek "Hořické trubičky" na wyznaczonym obszarze geograficznym pochodzą z roku 1812, kiedy w rodzinie pani Lí čkowej zaczęto piec słodkie rurki na rodzinne święta i jako prezenty okolicznościowe. Rodzinny przepis udoskonalił cukiernik Karel Kofránek, który wszedł do rodziny przez ożenek. Jego wynalazek - elektryczną maszynę do produkcji wafli - opatentowano w 1898 r. W tym okresie rurki "Hořické trubičky" były produkowane na sprzedaż, a nawet eksportowane do Niemiec, Anglii, Francji, Turcji, Ameryki i Szanghaju. Zdobyły one wiele wyróżnień i nagród na wystawach krajowych i zagranicznych. Po nacjonalizacji w 1949 r. rurki "Hořické trubičky" produkowano w fabryce Fejtová továrna (do 1962 r.), a następnie w kilku państwowych zakładach produkcyjnych. Po przywróceniu gospodarki rynkowej tradycję produkcji rurek "Hořické trubičky" na wyznaczonym obszarze kontynuowali członkowie Stowarzyszenia Producentów Rurek "Hořické trubičky". Pomimo przeprowadzenia koniecznej modernizacji produkcji, zarówno receptury, jak i proces produkcji są nadal zgodne z tradycją.

Ze względu na swój wyjątkowy charakter w 1994 r. nazwę "Hořické trubičky" zarejestrowano w Republice Czeskiej jako nazwę pochodzenia pod nr 159.

5.2.
Specyfika produktu

Oprócz tradycyjnej receptury na charakter produktu "Hořické trubičky" wpływ mają również specyficzne właściwości mąki (zawiera tzw. gluten słaby) oraz miejscowej wody (o niskiej mineralizacji, miękka, ze studni o głębokości 100 m). Czynniki te mają wpływ na charakterystyczne właściwości wafla - jego wyjątkową grubość, porowatość, chrupiącą konsystencję, kruchość - i umożliwiają zwinięcie wafla w kształt rurki.

Ze względu na nierównomierną grubość upieczonego korpusu, aby uzyskać jednolitą średnicę rurek w trakcie ręcznego zwijania, należy odpowiednio regulować nacisk na formę. Umiejętność ta jest cechą wyróżniającą styl pracy poszczególnych pracowników zajmujących się zwijaniem rurek.

5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

Producenci należący do stowarzyszenia w sposób niebudzący wątpliwości opierają swoją działalność na źródłach historycznych. Przetwarzają surowce w sposób zgodny z tradycyjną produkcją w miejscowości Hořice. Tradycja jest kontynuowana dzięki przekazywaniu nowym podmiotom wiedzy i doświadczenia przez starszych pracowników firm i zakładów, a także członków rodzin.

Najbardziej znane są rurki "Hořické trubičky" z posypką, polane rozpuszczonym masłem z dodatkiem miodu, z charakterystyczną posypką między warstwami ciasta. Receptura i proces produkcji, w tym ręczne zwijanie rurek, nie zmieniły się od czasów Karela Kofránka.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(Artykuł 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006 4 )

Pełny tekst specyfikacji znajduje się pod następującym adresem:

http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/portlets.ops.det?popk=158&plang=cs

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
2 Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12. Zastąpione rozporządzeniem (UE) nr 1151/2012.
3 Zastąpione rozporządzeniem (UE) nr 1151/2012.
4 Porównaj: przypis 3.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024