Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające - Hutchinson 3G Austria/Orange Austria (COMP/M.6497).

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające 1

Hutchinson 3G Austria/Orange Austria

(COMP/M.6497)

(2013/C 224/05)

(Dz.U.UE C z dnia 3 sierpnia 2013 r.)

(1)
W dniu 7 maja 2012 r., zgodnie z art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 2 Komisja otrzymała zgłoszenie planowanej koncentracji, w wyniku której przedsiębiorstwo Hutchison 3G Austria Holdings ("strona zgłaszająca") przejęłoby, w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, kontrolę nad całym przedsiębiorstwem Orange Austria Telecommunication GmbH ("Orange") w drodze zakupu udziałów.
(2)
W dniu 28 czerwca 2012 r. Komisja wszczęła postępowanie zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Zobowiązania do usunięcia zastrzeżeń o naruszenie zasad konkurencji opisanych w art. 6 ust. 1 lit. c) - podjęte w decyzji przekazanej przez stronę zgłaszającą w sierpniu - zostały odrzucone przez Komisję jako nieodpowiednie po przeprowadzeniu badania rynku. We wrześniu 2012 r. strona zgłaszająca przekazała na piśmie swoje uwagi na temat tej decyzji.

I. Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń i spotkanie wyjaśniające

(3)
Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń zostało skierowane do strony zgłaszającej w dniu 20 września 2012 r. W zgłoszeniu tym Komisja wskazała, że zgłoszona koncentracja w istotny sposób zakłóci skuteczną konkurencję na rynku usług telefonii komórkowej świadczonych klientom końcowym w Austrii. Dostęp do akt został przyznany w dniu przesłania pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń i dodatkowo w dniach 14 i 23 listopada 2012 r.
(4)
Strona zgłaszająca oraz przedsiębiorstwo Orange przekazały swoje odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń w dniu 4 października 2012 r. oraz wystąpiły o spotkanie wyjaśniające. W dniu poprzedzającym spotkanie wyjaśniające zorganizowane dnia 10 października 2012 r. strona zgłaszająca zaproponowała zmieniony zestaw środków zaradczych.

II. Strony trzecie

(5)
Trzem przedsiębiorstwom: Liberty Global BV, T-Mobile Austria GmbH i Tele2 Telecommunication GmbH przyznany został na ich wniosek status strony trzeciej po wykazaniu dostatecznego zainteresowania w rozumieniu art. 18 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Na ich wniosek wszystkim trzem stronom trzecim umożliwiono przedstawienie swoich stanowisk w trakcie spotkania wyjaśniającego.

III. Środki zaradcze

(6)
Po spotkaniu wyjaśniającym strona zgłaszająca kontynuowała rozmowy z Komisją na temat środków zaradczych w celu ich poprawy. Ostateczny pakiet środków zaradczych obejmuje zobowiązania strony zgłaszającej do: zawarcia uprzedniego porozumienia z operatorem wirtualnej sieci mobilnej, które będzie wymagać zgody Komisji; przyznania operatorom wirtualnej sieci mobilnej dostępu do swojej sieci oraz udostępnienia widma nowemu podmiotowi wchodzącemu na rynek. Zaproponowane środki zaradcze są również związane z zakupem przez nowy podmiot dodatkowego widma, które zostanie wystawione na aukcję w Austrii. Po badaniu rynkowym Komisja stwierdziła, że ostateczny pakiet środków zaradczych prowadzi do usunięcia zastrzeżeń sformułowanych w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń.

IV. Projekt decyzji

(7)
Uważam, że projekt decyzji dotyczy jedynie zastrzeżeń, co do których strony miały możliwość przedstawienia swoich stanowisk.

V. Uwaga końcowa

(8)
W związku z powyższym stwierdzam, że wszyscy uczestnicy postępowania mieli możliwość skutecznego skorzystania z przysługujących im praw proceduralnych w przedmiotowej sprawie.

Bruksela dnia 29 listopada 2012 r.

Michael ALBERS

1 Na podstawie art. 16 i 17 decyzji 2011/695/UE Przewodniczącego Komisji Europejskiej z dnia 13 października 2011 r. w sprawie funkcji i zakresu uprawnień urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji (Dz.U. L 275 z 20.10.2011, s. 29) ("decyzja 2011/695/UE").
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 139/2004 z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw (Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024