Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/M.4994 - Electrabel/CNR (zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji (2001/462/WE, EWWiS) z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień funkcjonariusza ds. wysłuchań w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji - Dz.U. L 162 z 19.6.2001, s. 21).

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie

COMP/M.4994 - Electrabel/CNR

(zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji (2001/462/WE, EWWiS) z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień funkcjonariusza ds. wysłuchań w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji - Dz.U. L 162 z 19.6.2001, s. 21)

(2009/C 279/07)

(Dz.U.UE C z dnia 19 listopada 2009 r.)

Projekt decyzji w sprawie COMP/M.4994 Electrabel/CNR skłania do następujących spostrzeżeń:

I. Kontekst

W dniu 26 marca 2008 r., zgodnie z art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004(1), Komisja otrzymała zawiadomienie, w którym przedsiębiorstwo Electrabel S.A. ("Electrabel") informuje o przejęciu kontroli nad Compagnie Nationale du Rhône S.A. ("CNR"). W dniu 29 kwietnia 2008 r. Komisja uznała koncentrację za zgodną ze wspólnym rynkiem (sprawa COMP/M.4994). Ustalenie dokładnej daty, w której Electrabel przejął wyłączną kontrolę nad CNR, pozostaje otwarte.

Niniejsza sprawa dotyczy naruszenia, którego dopuścił się Electrabel w kontekście wspomnianego wyżej postępowania dotyczącego kontroli łączenia przedsiębiorstw. Komisja stwierdziła, że Electrabel niezgodnie z obowiązkiem niepodejmowania działań określonym w art. 7 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 4064/89(2) ("poprzednie rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw") oraz w tym samym artykule rozporządzenia (WE) nr 139/2004 (aktualne rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw) wprowadził koncentrację w życie przed jej zgłoszeniem.

II. Procedura pisemna

W dniu 17 grudnia 2008 r. Komisja przyjęła pisemne zgłoszenie zastrzeżeń zgodnie z art. 18 poprzedniego rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. W pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń Komisja wyraziła opinię, że Electrabel de facto przejął wyłączną kontrolę nad CNR w dniu 23 grudnia 2003 r., tj. przed zgłoszeniem koncentracji, przez co naruszył art. 7 ust. 1 poprzedniego rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Komisja poinformowała także Electrabel o potencjalnym nałożeniu grzywny za naruszenie obowiązku niepodejmowania działań.

Electrabel uzyskał możliwość udzielenia odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń do dnia 16 lutego 2009 r. i udzielił odpowiedzi w terminie.

Dostęp do akt

Dokumentacja Komisji dotycząca postępowania zawierała wyłącznie dokumenty dostarczone przez Electrabel lub wewnętrzne dokumenty Komisji. Innymi słowy, wszystkie dostępne dokumenty pochodziły od stron postępowania. Dlatego też DG ds. Konkurencji, ze względów administracyjnych, przyjęła uproszczoną procedurę dostępu do akt: Electrabel otrzymał wykaz akt wraz z pisemnym zgłoszeniem zastrzeżeń, jednak bez kopii dokumentów, i został poinformowany o możliwości zapoznania się z dostępnymi aktami na CD-ROM-ie (na wniosek). Kwestii dostępu do akt przyznanego przedsiębiorstwu Electrabel nie podnoszono ani w korespondencji ze mną, ani z DG ds. Konkurencji. Uważam, że Electrabel otrzymał dostęp do akt w tej sprawie, a jego prawa dotyczące tej kwestii były respektowane.

III. Złożenie ustnych wyjaśnień na spotkaniu wyjaśniającym

Electrabel skorzystał z przysługującego mu prawa do złożenia wyjaśnień na spotkaniu wyjaśniającym, które odbyło się w godzinach porannych w dniu 11 marca 2009 r. Osoby trzecie nie wyraziły chęci uczestnictwa w spotkaniu wyjaśniającym. Spotkanie wyjaśniające okazało się owocne dzięki dobrej interakcji pomiędzy przedsiębiorstwem Electrabel a służbami Komisji.

Dalszy opis stanu faktycznego

W dniu 23 marca 2009 r. Komisja przesłała przedsiębiorstwu Electrabel opis stanu faktycznego, informując je o dwóch dodatkowych dokumentach, na których Komisja zamierzała się oprzeć, aby poprzeć pewne wnioski sformułowane w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń (służby Komisji odniosły się do jednego z tych dokumentów na spotkaniu wyjaśniającym). Electrabel uzyskał możliwość przedstawienia uwag dotyczących wspomnianych dokumentów do dnia 30 marca 2009 r., co uczynił w terminie.

W piśmie z dnia 30 marca 2009 r., skierowanym do urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające, Electrabel stwierdził, że został pozbawiony prawa odniesienia się do wspomnianych dokumentów w czasie spotkania wyjaśniającego z uwagi na to, że Komisja poinformowała o nich dopiero po odbyciu spotkania wyjaśniającego. Uważam, że pismo z opisem stanu faktycznego w sposób wystarczający zabezpieczyło prawa przedsiębiorstwa Electrabel do ustnego złożenia wyjaśnień w sprawie wspomnianych dokumentów.

IV. Projekt decyzji

Electrabel nie przedstawił urzędnikowi przeprowadzającemu spotkanie wyjaśniające żadnych dodatkowych pytań ani uwag. Wobec powyższego oraz biorąc pod uwagę wyżej przedstawione spostrzeżenia, uważam, że nie ma potrzeby formułowania dalszych uwag dotyczących prawa do ustnego złożenia wyjaśnień w niniejszej sprawie.

Projekt decyzji nie zawiera żadnych zastrzeżeń, co do których Electrabel nie miał możliwości przedstawienia swojego stanowiska.

Bruksela dnia 29 maja 2009 r.

Karen WILLIAMS

______

(1) Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1.

(2) Dz.U. L 395 z 30.12.1989, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.279.7

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/M.4994 - Electrabel/CNR (zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji (2001/462/WE, EWWiS) z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień funkcjonariusza ds. wysłuchań w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji - Dz.U. L 162 z 19.6.2001, s. 21).
Data aktu: 29/05/2009
Data ogłoszenia: 19/11/2009