Zawiadomienie na mocy art. 19 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 732/2008 o zakończeniu dochodzenia odnośnie do wolności związkowej i ochrony praw związkowych w Republice Salwadoru.

Zawiadomienie na mocy art. 19 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 732/2008 o zakończeniu dochodzenia odnośnie do wolności związkowej i ochrony praw związkowych w Republice Salwadoru

(2009/C 255/01)

(Dz.U.UE C z dnia 24 października 2009 r.)

W dniu 31 marca 2008 r. Komisja, decyzją 2008/316/WE(1), wszczęła dochodzenie w celu ustalenia, czy krajowe prawodawstwo Republiki Salwadoru (zwanej dalej "Salwadorem") nie zawiera już Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy ("MOP") nr 87 dotyczącej wolności związkowej i ochrony praw związkowych lub czy prawodawstwo to jest skutecznie wdrażane. Dochodzenie wszczęto na podstawie informacji otrzymanych przez Komisję dotyczących uznania przez Sąd Najwyższy Salwadoru w orzeczeniu z dnia 28 października 2007 r. w sprawach 63-2007 i 69-2007 niektórych przepisów Konwencji MOP nr 87 za niezgodne z art. 47 konstytucji Salwadoru.

Komisja przeprowadziła dochodzenie, w toku którego ustalono, że Salwador ratyfikował Konwencję MOP nr 87 i włączył ją do prawodawstwa krajowego. Wyniki dochodzenia potwierdziły również, że orzeczenie Sądu Najwyższego Salwadoru nie unieważniło ratyfikacji Konwencji MOP nr 87. Konwencja ta nadal obowiązuje w Salwadorze. Jednakże na skutek orzeczenia Sądu Najwyższego Salwadoru art. 2 Konwencji nr 87 obowiązuje jedynie częściowo. Wolność związkowa zapisana i gwarantowania w art. 2 Konwencji nr 87 dotyczy w Salwadorze jedynie pracowników sektora prywatnego, a nie tych zatrudnionych w sektorze publicznym.

W dniu 26 września 2008 r. Komisja otrzymała komunikat od rządu Salwadoru, w którym rząd informował o wszczęciu procesu zmiany art. 47 konstytucji w celu sprecyzowania, że pracownicy sektora publicznego otrzymają prawa zrzeszania się w związkach zawodowych. Salwador dodał również, że Zgromadzenie Ustawodawcze Salwadoru zatwierdziło tę zmianę w dniu 24 sierpnia 2006 r. oraz zobowiązał się, że będzie popierał zakończenie procedury zatwierdzenia tej zmiany, kiedy nowe Zgromadzenie Ustawodawcze Salwadoru rozpocznie pełnienie obowiązków w maju 2009 r. W dniu 27 maja 2009 r. Zgromadzenie Ustawodawcze Salwadoru przyjęło poprawkę art. 47 konstytucji Salwadoru, dotyczącą niezgodności tego artykułu z Konwencją MOP nr 87. Poprawka ta została opublikowana w dniu 4 czerwca 2009 r. w Dzienniku Urzędowym Salwadoru, księga 383, nr 102, i weszła w życie w dniu 12 czerwca 2009 r. W poprawce przewiduje się, że prawa gwarantowane na mocy art. 2 Konwencji nr 87 zostaną rozszerzone na pracowników sektora publicznego w Salwadorze, przy jednoczesnym wykluczeniu niektórych określonych kategorii pracowników tego sektora. Zasięg klauzuli wyjątkowej jest szerszy niż jest to dopuszczalne zgodnie z Konwencją MOP nr 87. Tym samym niezgodność między krajowym prawodawstwem Salwadoru a Konwencją MOP nr 87 została w dużym stopniu usunięta, jednakże nadal istnieje pewna niezgodność między poprawionym artykułem 47 konstytucji Salwadoru a art. 2 Konwencji MOP nr 87.

W obliczu znacznych wysiłków podjętych przez rząd Salwadoru, które doprowadziły do poprawki art. 47 konstytucji Salwadoru, w wyniku której usunięta została główna przeszkoda w korzystaniu w Salwadorze z praw zapisanych w art. 2 Konwencji MOP nr 87, Komisja uważa, że czasowe wycofanie szczególnego rozwiązania motywacyjnego przyznanego Salwadorowi na mocy rozporządzenia (WE) nr 732/2008(2) jest

obecnie nieuzasadnione. Jednakże zgodnie z art. 8 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 732/2008 Komisja będzie obserwowała wykonywanie praw gwarantowanych w art. 2 Konwencji nr 87 w ramach bieżącego monitorowania wyników wszystkich państw beneficjentów szczególnego rozwiązania motywacyjnego.

Na mocy art. 19 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 732/2008 i zgodnie z procedurą określoną w art. 27 ust. 5 tego rozporządzenia Komisja podjęła decyzję, że wyniki dochodzenia nie uzasadniają czasowego wycofania szczególnego rozwiązania motywacyjnego, o którym mowa w sekcji 2 rozdziału II rozporządzenia (WE) nr 732/2008, i dlatego należy zakończyć dochodzenie.

______

(1) Dz.U. L 108, z 18.4.2008, s. 29.

(2) Dz.U. L 211, z 6.8.2008, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024