Podstawowe specyfikacje dokumentacji technicznej dotyczącej Somerset Cider Brandy.

PODSTAWOWE SPECYFIKACJE DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ DOTYCZĄCEJ SOMERSET CIDER BRANDY

(2009/C 242/05)

(Dz.U.UE C z dnia 9 października 2009 r.)

WPROWADZENIE

Przed dniem 26 maja 2008 r. Zjednoczone Królestwo złożyło wniosek o rejestrację "Somerset Cider Brandy" jako oznaczenia geograficznego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 1576/89.

Zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 110/2008 Komisja sprawdza zgodność wniosku z tym rozporządzeniem w terminie 12 miesięcy od daty złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.

Wniosek został pod tym kątem sprawdzony i zgodnie z art. 17 ust. 6 służby Komisji poinformowały na 96. posiedzeniu Komitetu ds. Napojów Spirytusowych w dniu 8 czerwca 2009 r., że wniosek spełnia wymogi rozporządzenia.

Podstawowe specyfikacje dokumentacji technicznej zostają zatem opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C.

Zgodnie z art. 17 ust. 7 osoba fizyczna lub prawna mająca uzasadniony interes może w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji dokumentacji technicznej zgłosić zastrzeżenia do umieszczenia oznaczenia geograficznego w załączniku III ze względu na niespełnienie warunków przewidzianych tym rozporządzeniem. Zastrzeżenie, które musi być należycie uzasadnione, składa się do Komisji w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej lub z załączonym tłumaczeniem na jeden z tych języków.

PODSTAWOWE SPECYFIKACJE DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ DOTYCZĄCEJ SOMERSET CIDER BRANDY

Nazwa i kategoria napoju spirytusowego w tym oznaczenie geograficzne:

Nazwa: Somerset Cider Brandy.

Kategoria napoju spirytusowego: Okowita z cydru (kategoria 10 w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 110/2008).

Opis Somerset Cider Brandy: Wytwarzana z destylowanego cydru.

Podstawowe właściwości fizyczne, chemiczne lub organoleptyczne:

Specyfikacja produktu: Minimalna obj. alk.: 40 % obj.

Wygląd: Barwa złota do ciemno miodowo-żółtej, produkt klarowny.

Zapach: Delikatny zapach karmelizowanych jabłek z nutami dojrzałych suszonych owoców, miodu i przypraw.

Profil smakowy: Karmelizowane jabłka, suszone owoce, kwaśny smak równoważony nutą wanilii, delikatne odczucie dla podniebienia, delikatny posmak alkoholu.

Dopuszczalne barwniki: Brak.

Specyfikacja substancji lotnych: Zawartość substancji lotnych musi wynosić co najmniej 200 g na hektolitr 100 % alkoholu.

Woda: Woda nie jest dodawana, z wyjątkiem końcowej redukcji przed butelkowaniem, kiedy używa się wody destylowanej.

Maksymalna obj. alk. po destylacji: 72 % obj. alk.

Minimalna obj. alk.: 65 % obj. alk.

Określenie danego obszaru geograficznego:

Hrabstwo Somerset w Anglii.

Metoda otrzymywania napoju spirytusowego:

Cydr do destylacji otrzymuje się z fermentacji świeżego soku wyciskanego z ponad 100 uznanych tradycyjnych odmian jabłek uprawianych w hrabstwie Somerset.

Jakiekolwiek dodatki są zabronione i nie prowadzi się szaptalizacji.

Fermentację inicjuje się dodając kultury drożdżowe, co daje cydr charakterystyczny dla tego regionu. Okowitę z cydru otrzymuje się w wyniku podwójnej destylacji tego cydru i dojrzewania w drewnianych beczkach.

Autentyczne i niezmienne metody lokalne:

– dojrzewanie w beczkach dębowych przez co najmniej 3 lata,

– okres leżakowania: co najmniej 3 lata,

– metoda leżakowania: beczki dębowe. Drewno dębowe może pochodzić z lasów w regionach Limousin i Allier we Francji, można stosować również beczki z białego dębu amerykańskiego, w których wcześniej przechowywano sherry lub port.

Tradycyjne odmiany jabłek do wytwarzania cydru można określić jako kwaśne, gorzko-kwaśne, słodko-gorzkie i słodkie. Cydr stanowiący materiał wyjściowy należy wytłaczać z co najmniej 20 odmian jabłek.

Odmiany jabłek na cydr wykorzystywany do destylacji są uprawiane bez użycia nawozów azotowych na żadnym z etapów cyklu uprawy. Wydajność nie może przekraczać 25 ton na hektar.

Odmiany jabłek do produkcji cydru uprawiano w tym regionie już przed 1678 r. Grupa ponad 100 odmian obejmuje:

– Harry Masters Jersey,

– Stoke Red,

– Brown Snout,

– Kingston Black,

– Dabinett,

– Harry Masters,

– Yarlington Mill,

– Stembridge Jersey, oraz

– Tremlett.

Rodzaj beczek: dębowe.

Wielkość beczek: do 700 l.

Rodzaj aparatury destylacyjnej: Aparaty destylacyjne składające się z kolumny i garnka destylacyjnego o wydajności mniejszej niż 100 hektolitrów na 24 h.

Szczegółowe informacje wskazujące związek ze środowiskiem geograficznym lub pochodzeniem geograficznym:

Okowitę z cydru wytwarzano w Somerset od około 300 lat. Połączenie warunków glebowych i klimatycznych w hrabstwie Somerset wraz z tradycyjnymi odmianami uprawianymi w większości sadów hrabstwa Somerset z przeznaczeniem na produkcję cydru daje efekt w postaci wysokiej jakości napoju spirytusowego cieszącego się uznaniem całego sektora produkcji cydru w Wielkiej Brytanii. To właśnie te czynniki powodują, że Somerset Cider Brandy posiada wyjątkowe cechy.

Somerset Cider Brandy produkuje się w Somerset z tradycyjnych odmian jabłek uprawianych w tym hrabstwie.

Okowita z cydru dojrzewa w beczkach w zamkniętych składach w hrabstwie Somerset.

Wymogi ustanowione przez Wspólnotę lub przepisy krajowe lub regionalne:

Brak, z wyjątkiem przepisów ogólnych załącznika II pkt 10 do rozporządzenia (WE) nr 110/2008 dotyczących okowity z cydru.

Wnioskodawca:

Nazwa wnioskodawcy: The Association of Somerset Cider Brandy Producers

Adres:

c/o The Somerset Cider Brandy Company Limited

Burrow Hill

Kingsbury Episcopi

Martock

Somerset

TA12 6BU

UNITED KINGDOM

Informacje dodatkowe:

Historia:

Jabłka uprawiano w Wielkiej Brytanii przynajmniej od czasów średniowiecza, tj. od około 600-700 lat. Pierwsze pisemne świadectwa na temat okowity z cydru są datowane na 1678 r., gdy terminu "okowita z cydru" użyto w dziele "Treatise of Cider" autorstwa J. Woolridge'a. Termin "okowita z cydru" jest w stałym użyciu od 1678 r. Wszystkie książki dotyczące produkcji cydru i jabłek w Anglii wydane w ciągu ostatnich trzystu lat zawierają opisy procesu destylacji alkoholu z jabłek.

Termin "okowita z cydru" posiada swoją definicję w prawodawstwie WE (bezpośrednio stosowanym w Zjednoczonym Królestwie) od 25 lat. Termin ten definiuje odrębny produkt leżakujący w beczkach i wytwarzany w Zjednoczonym Królestwie, destylowany z cydru otrzymywanego w wyniku fermentacji tradycyjnych odmian jabłek stosowanych do produkcji cydru.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024