Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2007/C 160/07)

(Dz.U.UE C z dnia 13 lipca 2007 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Komisja musi otrzymać oświadczenia o sprzeciwie w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"CIPOLLA ROSSA DI TROPEA CALABRIA"

Nr WE: IT/PGI/005/0369/20.9.2004

CHNP () CHOG (X)

Niniejsze streszczenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Właściwy departament w państwie członkowskim:

Nazwa: Ministero delle Politiche agricole e forestali

Adres: Via XX Settembre, 20

I-00187 Roma

Tel.: (39) 06.481 99 68

Faks: (39) 06 42 01 31 26

e-mail: QTC3@politicheagricole.it

2. Grupa:

Nazwa: Accademia tutela Cipolla Rossa di Tropea

Adres: Via Provinciale - Santa Domenica

I-89865 Ricadi (VV)

Tel.: (39) 0963 66 95 23

Faks: (39) 0963 66 95 23

e-mail: -

Skład: producenci/przetwórcy (X) inni ()

3. Rodzaj produktu:

Klasa 1.6.: Owoce, warzywa i zboża nieprzetworzone lub przetworzone

4. Specyfikacja:

(streszczenie wymogów art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

4.1. Nazwa: "Cipolla Rossa di Tropea Calabria"

4.2. Opis: Chronione oznaczenie geograficzne (CHOG) "Cipolla Rossa di Tropea Calabria" oznacza bulwy z gatunku Allium Cepa ograniczające się wyłącznie do wymienionych poniżej odmian lokalnych, odróżniających się kształtem bulwy i wcześniejszym dojrzewaniem spowodowanym okresem oddziaływania światła:

– "Tondo Piatta" - odmiana wczesna;

– "Mezza campana" - odmiana średnio wczesna;

– "Allungata" - odmiana późna.

Odróżnia się trzy typy produktu:

– Cipollotto:

– Barwa: biało-różowo-fioletowa,

– smak: słodki, delikatny,

– Wielkość: zgodnie z wielkością określoną normami wspólnotowymi.

– Cipolla da consumo fresco (cebula do spożycia w stanie świeżym):

– Barwa: biało-czerwona do fioletowej,

– Smak: słodki i delikatny,

– Wielkość: zgodnie z wielkością określoną normami wspólnotowymi.

– Cipolla da serbo (cebula do przechowywania):

– Barwa: biało-fioletowa,

– Smak: słodki i chrupiący,

– Wielkość: zgodnie z wielkością określoną normami wspólnotowymi.

4.3. Obszar geograficzny: Obszar produkcji cebuli "Cipolla Rossa di Tropea Calabria" CHOG obejmuje odpowiednie tereny położone w całości lub częściowo na terytorium administracyjnym następujących gmin w regionie Kalabria:

– Prowincja Cosenza: część gmin Fiumefreddo, Longobardi, Serra d'Aiello, Belmonte, Amantea,

– Prowincja Catanzaro: część gmin Nocera Terinese, Falerna, Gizzeria, Lamezia Terme, Curinga,

– Prowincja Vibo Valentia: część gmin Pizzo, Vibo Valentia, Briatico, Parghelia, Zambrone, Zaccanopoli, Zungri, Drapia, Tropea, Ricadi, Spilinga, Joppolo, Nicotera.

4.4. Dowód pochodzenia: Dla celów ochrony oznaczenia geograficznego opracowano system certyfikacji, który zapewnia również identyfikowalność produktu na różnych etapach jego produkcji. Przetwórcy i producenci cebuli "Cipolla Rossa di Tropea Calabria", jak również działki, na których jest ona uprawiana są wpisywani do rejestrów zarządzanych przez organ kontrolny.

4.5. Metoda produkcji: Proces produkcji można streścić w następujący sposób: Siewu cebuli "Cipolla Rossa di Tropea Calabria" dokonuje się począwszy od sierpnia. Odległości między cebulami są różne, w zależności od terenu i techniki uprawy, i wynoszą od 4 do 20 cm w rzędzie i od 10 do 22 cm między rzędami, z gęstością obsady wynoszącą od 250.000 do 900.000 sztuk na hektar, co oznacza 4 bulwy o tym samym ukorzenieniu na otwór. Oprócz zwyczajowych czynności uprawowych dokonuje się również nawadniania, w zależności od ilości opadów. Po zbiorze, bulwy młodych cebul pozbawia się pobrudzonej ziemią łuski, łodygi obcina się na wysokości 40 cm po czym wiąże w pęczki i układa w skrzynkach. Bulwy cebuli do spożycia w stanie świeżym (cipolla da consumo fresco), po obraniu z wierzchniej łuski i ewentualnym przycięciu łodyg do 60 cm, są wiązane w pęczki o wadze 5-8 kg i pakowane w skrzynie lub skrzynki. W przypadku cebuli przeznaczonej do przechowywania (cipolla da serbo), bulwy układa się w rzędach na ziemi i przykrywa liśćmi, zostawiając je do suszenia na 8 do 15 dni, tak aby osiągnęły pewien stopień zwartości i twardości oraz mocno czerwoną barwę. Po wysuszeniu bulw, ich łodygi odcina się bądź pozostawia, w przypadku cebuli konfekcjonowanej w warkocze.

Podmioty zainteresowane produkcją "Cipolla Rossa di Tropea Calabria" objętą chronionym oznaczeniem geograficznym muszą ściśle przestrzegać wymogów specyfikacji produktu zarejestrowanej w Unii Europejskiej. Czynności związane z pakowaniem produktu powinny odbywać się na obszarze określonym w pkt 4.3, tak aby zapewnić identyfikowalność produktu i jego kontrolę, a tym samym zachować jego jakość.

4.6. Związek: Wniosek o uznanie CHOG "Cipolla Rossa di Tropea Calabria" jest uzasadniony reputacją produktu uzyskaną między innymi dzięki różnorodnym inicjatywom promocyjnym, o których wspominają źródła historyczne i bibliograficzne.

"Cipolla Rossa di Tropea Calabria" znana jest dzięki swoim cechom jakościowym i organoleptycznym, takim jak delikatność bulw, słodki smak, wyjątkowa łatwostrawność i niska zawartość substancji siarkowych, dzięki czemu nie jest ostra ani cierpka w smaku, co czyni ją łatwostrawną. Właściwości te sprawiają, że cebula "Cipolla Rossa di Tropea Calabria" może być również spożywana na surowo, z całą pewnością w większych ilościach niż zwyczajna cebula.

Różnorodne źródła historyczne i bibliograficzne przypisują Fenicjanom i Grekom wprowadzenie uprawy cebuli w basenie Morza Śródziemnego i Kalabrii. Bardzo ceniona w Średniowieczu i Renesansie, cebula ta uważana była za podstawowy produkt spożywczy i gospodarczy - sprzedawano ją na miejscu lub wysyłano drogą morską do Tunezji, Algierii i Grecji. W zapiskach wielu podróżnych, którzy udawali się do Kalabrii w latach 1700-1800 i którzy zwiedzali Wybrzeże Tyrreńskie, cytowana jest wielokrotnie pospolita "cebula czerwona". Cebula była zawsze obecna w jadłospisie rolników i w produkcji lokalnej. Już w 1905 r., w czasie swojej podróży po Kalabrii, przebywając w Tropei, doktor Albert poruszony był biedą tamtejszych rolników, którzy jedli tylko cebulę. Na początku XX wieku uprawa cebuli w Tropei przenosi się z przydomowych ogródków na tereny, gdzie uprawia się ją w sposób ekstensywny. Zbudowany w 1929 r. akwedukt Valle Ruffa umożliwi nawadnianie upraw, a co za tym idzie zwiększy ich wydajność i poprawi jakość produktu. Jednak sprzedaż cebuli na europejskich rynkach północnych będzie najbardziej stymulowana w okresie panowania Burbonów. Bardzo szybko cebula z Kalabrii stanie się produktem cenionym i poszukiwanym, jak to potwierdzają Studi sulla Calabria - z 1901 r., w których opisuje się kształt bulwy i czerwone podłużne cebule z Kalabrii. Pierwsze dane statystyczne dotyczące uprawy cebuli w Kalabrii włączone zostały do encyklopedii Enciclopedia agraria Reda (1936-39). Unikatowe cechy handlowe cebuli z Kalabrii, dzięki którym jest znana w całym kraju, jak również jej znaczenie historyczne i kulturowe w regionie, które sprawia, że obecna jest w praktykach uprawowych, przepisach kulinarnych, popularnych wyrażeniach idiomatycznych i imprezach folklorystycznych - to powody dla których często jest podrabiana jako nazwa lub produkt.

Cebula "Cipolla Rossa di Tropea Calabria" uprawiana jest na terenach piaszczystych lub podobnych, o średnim składzie, glebach gliniastych lub piaskowo-gliniastych, położonych wzdłuż wybrzeża, w sąsiedztwie rzek i strumieni. Pomimo ich aluwialnego charakteru tereny te nie ograniczają rozwoju i wzrostu bulw. Tereny nadbrzeżne sprzyjają uprawie cebuli wczesnej, nadającej się do spożycia w stanie świeżym, podczas gdy tereny oddalone od morza, o charakterze gliniastym i wyraźnie gliniastym, są dostosowane do uprawy cebuli późnej, nadającej się do przechowywania. Dzisiaj, podobnie jak w przeszłości, cebula czerwona jest obecna zarówno w ogródkach przydomowych, jak i w uprawie na szeroką skalę, stanowiąc element krajobrazu wiejskiego, lokalnych potraw i tradycyjnych przepisów kulinarnych.

Warunki glebowo-klimatyczne obszaru uprawy pozwalają na uzyskanie produktu wysokiej jakości, jedynego w swoim rodzaju i znanego na całym świecie.

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: Associazione Italiana Agricoltura Biologica (A.I.A.B.)

Adres: via Piave, 14

I-00187 Roma

Tel.: -

Faks: -

e-mail: -

4.8. Etykietowanie: Aby cebula CHOG "Cipolla Rossa di Tropea Calabria" mogła zostać dopuszczona do spożycia, powinna być opakowana w następujący sposób: młode cebulki powiązane w pęczki układane są w skrzynkach z kartonu, plastiku lub drewna, gotowych do sprzedaży; cebula do spożycia w stanie świeżym, powiązana w pęki o wadze 5-8 kg, układana jest w skrzyniach lub skrzynkach. Cebula do przechowywania pakowana jest w worki lub skrzynie nieprzekraczające 25 kg. Minimalna liczba cebul tworzących warkocz, niezależnie od ich wielkości, to 6 sztuk. W każdym opakowaniu musi być taka sama liczba i waga cebul Na opakowaniu powinna znajdować się nazwa "Cipolla Rossa di Tropea Calabria" CHOG z wyszczególnioną odmianą: "cipollotto", "cipolla da consumo fresco", "cipolla da serbo" i nazwą handlową. Opakowanie powinno również zawierać informacje o producencie (nazwisko, nazwa firmy, adres) i, ewentualnie, o podmiocie pakującym oraz początkową wagę netto produktu. Logo nazwy przedstawia skałę w Tropei, na której wznosi się Sanktuarium Benedyktynów Santa Maria dell'Isola. Cechy szczególne logo są szczegółowo opisane w specyfikacji produktu.

Produkty, do produkcji których używana jest cebula "Cipolla Rossa di Tropea Calabria" CHOG, w tym produkty poddane obróbce lub przetworzone, mogą być dopuszczone do spożycia w opakowaniach, na których znajduje się odniesienie do powyższego oznaczenia bez logo wspólnotowego, pod warunkiem, że:

– produkt o chronionym oznaczeniu geograficznym, potwierdzony jako taki, stanowi wyłączny składnik przynależnej grupy towarowej;

– użytkownicy produktu o chronionym oznaczeniu geograficznym zostali upoważnieni przez właścicieli prawa do własności intelektualnej udzielonego w drodze rejestracji chronionego oznaczenia geograficznego, zrzeszonych w konsorcjum wyznaczonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa jako jednostka nadzoru. Konsorcjum to odpowiedzialne będzie także za dokonywanie wpisów w odpowiednich rejestrach i sprawowanie nadzoru nad prawidłowym użyciem chronionego oznaczenia geograficznego. W przypadku braku konsorcjum nadzoru, powyższe funkcje sprawować będzie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa, jako organ władzy państwowej odpowiedzialny za stosowanie rozporządzenia (WE) nr 510/2006.

Użycie odnośnego chronionego oznaczenia geograficznego, które nie ma charakteru wyłącznego, jest dozwolone zgodnie z obowiązującymi przepisami tylko jako wzmianka w wykazie składników danego produktu, w którego skład wchodzi cebula lub na który została przetworzona.

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, str. 12.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.160.15

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 13/07/2007
Data ogłoszenia: 13/07/2007