Publikacja wniosku o rejestrację w znaczeniu art. 6 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych.

Publikacja wniosku o rejestrację w znaczeniu art. 6 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych

(2005/C 331/02)

(Dz.U.UE C z dnia 28 grudnia 2005 r.)

Niniejsza publikacja daje prawo do wyrażenia sprzeciwu w znaczeniu art. 7 i art. 12d wymienionego rozporządzenia. Każdy sprzeciw wobec tego wniosku musi być wniesiony za pośrednictwem właściwych władz Państwa Członkowskiego, państwa będącego członkiem WTO lub państwa trzeciego zatwierdzonego, zgodnie z art. 12 trzecie tiret w terminie sześciu miesięcy od tej publikacji. Publikacja jest uzasadniona następującymi elementami, szczególnie punktem 4.6, w związku z którymi uważa się, że wniosek jest uzasadniony w znaczeniu rozporządzenia (EWG) nr 2081/92.

ZESTAWIENIE STRESZCZAJĄCE

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 2081/92

"PATATAS DE PRADES" lub "PATATES DE PRADES"

Nr WE: ES/00232/25.4.2002

CHNP ( ) CHOG (X)

Niniejsze zestawienie jest podsumowaniem sporządzonym do celów informacyjnych. W celu uzyskania dokładnych informacji, w szczególności na temat producentów produktów objętych daną chronioną nazwą pochodzenia (PDO), należy zapoznać się z pełną wersją opisu produktu udostępnioną przez władze krajowe lub przez służby Komisji Europejskiej(1).

1. Właściwy organ Państwa Członkowskiego:

Nazwa: Subdirección General de Denominaciones de Calidad y Relaciones Interprofesionales y Contractuales. Dirección General de Alimentación. Subsecretaria de Agricultura, Pesca y Alimentación del Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación

Adres: Po Infanta Isabel, 1 - E-28071 Madrid

Telefon: (34-91) 347 53 94

Faks: (34-91) 347 54 10

e-mail: sgcaproagro@mapya.es

2. Grupa składająca wniosek:

Nazwa: Pere Casals i Rofes, on behalf of the Cooperativa Agrícola y Caixa Agrària de Prades, S.

Coop. C. R. Ltda,

Ricard Alabart i Gabriel

C/Verge de l'Abellera, 24 de Prades

Antonio Anselmo i Pons of C/Verge de l'Abellera, 7 de Prades, Ramon Puigdengoles i Clivillé,

C/Mayor, 10 de Prades

Baldomero Casals i Musté

C/Sant Llorenç, 14 de Prades

Joaquim Salvadó i Pocurull, representing the producers

C/Verge de l'Abellera, 8 de Prades

Adres: C/Sant Roc, 10, 1er- 2a, E-43364 Prades (Tarragona)

Telefon: -

Faks: -

e-mail: -

Skład: Producenci/przetwórcy ( X ) inni ( )

3. Rodzaj produktu:

Ziemniaki. Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża nieprzetworzone lub przetworzone.

4. Opis produktu

(podsumowanie warunków, o których mowa w art. 4 ust. 2)

4.1. Nazwa:

"PATATAS DE PRADES" lub "PATATES DE PRADES"

4.2. Opis:

Produktem, który ma zostać objęty ochroną jest bulwa z gatunku Solanum tuberosum L, uprawianej odmiany "KENNEBEC", przeznaczona do spożycia przez ludzi, o rozmiarze między 40 a 80 mm, osiągająca w wyjątkowych wypadkach 100 mm.

Skórka tych ziemniaków jest bardzo gładka, twarda i zbita. Miąższ o strukturze zwartej i mączastej jest białawy, o łagodnym utrzymującym się w ustach smaku i delikatnym zapachu kasztanu.

4.3. Obszar geograficzny:

Obszar produkcji ziemniaków objętych chronionym oznaczeniem geograficznym "Patatas de Prades" znajduje się na terenach gmin Prades, Capafonts, La Febró i Arbolí, należących w całości do okręgu Baix Camp w prowincji Tarragona we Wspólnocie Autonomicznej Katalonii.

Strefa przetwarzania i pakowania znajduje się w strefie produkcji.

4.4. Dowód pochodzenia :

Ziemniaki pochodzą z plantacji znajdujących się na obszarze produkcji i są selekcjonowane, klasyfikowane i pakowane w przedsiębiorstwach działających na tym samym obszarze, wpisanych do odpowiedniego rejestru rady regulacyjnej.

Ziemniaki są poddawane analizie fizycznej oraz organoleptycznej. Jedynie ziemniaki, które przejdą wszystkie etapy kontroli, są pakowane i wprowadzane na rynek oraz opatrzone zapisem chronionego oznaczenia geograficznego PGI i etykietą poświadczającą jakość z numerem, wydawaną przez radę regulacyjną.

4.5. Metoda produkcji:

Ziemniaki sadzi się na powierzchni około 0,50 m x 0,70 m, co umożliwia otrzymanie od 5 do 10 bulw na roślinę; średnia gęstość wynosi 28 000 roślin na ha.

Proces uprawy rozpoczyna się produkcją zatwierdzonych nasion odmiany "Kennebec". Produktywność tej odmiany jest niska, ale odmiana ta cechuje się owocami wysokiej jakości.

Siew rozpoczyna się w kwietniu i polega na umieszczeniu nasion w bruzdach. Bruzdy te są następnie zasypywane podczas orki tworząc zagony, w których rozwija się roślina.

Zbiór odbywa się ręcznie i rozpoczyna się najwcześniej na początku września, gdy roślina obumiera w sposób naturalny. Bulwy wyrywa się z największą starannością dwa tygodnie po naturalnym obumarciu rośliny, aby umożliwić skórce ziemniaka osiągnięcie odpowiedniej dojrzałości, zapewnić utrzymanie jakości, zwiększyć jej odporność na ewentualne uderzenia, które mogą mieć miejsce podczas pakowania oraz wzmocnić jej zdolność do naturalnej ochrony.

Po zbiorze, ziemniaki podlegają następującym procesom: zewnętrznej kontroli jakości oraz klasyfikacji w jednolite partie, pakowaniu w przewiewne papierowe worki od 2 do 5 kg opatrzone logo PGI, przechowywaniu w odpowiednich pomieszczeniach, w których panuje naturalna temperatura i wilgotność oraz etykietowaniu na zewnętrznej stronie worka opatrzonego logo.

4.6. Związek:

Historyczny:

Tradycja uprawy ziemniaków na chronionym obszarze jest bardzo stara, o czym pisze w dziele z końca XIX wieku Emili Morera Llauradó, przypisując jakość bulw szczególnemu klimatowi i wysokości gruntów, na których są one uprawiane.

José Ruy Fernández (1920) odnosi się do Villa de Prades: "jej głównym bogactwem są ziemniaki o najwyższej jakości, i dzięki temu, najbardziej cenione ze wszystkich ziemniaków, nie tylko w Katalonii, ale także na całym Półwyspie Iberyjskim, ponieważ nie tylko zapewniają wysokie plony, ale także bulwy te mają wyborny smak i właściwości mączaste, dzięki którym sprzedaje się je na wszystkich rynkach po wyższej cenie niż inne podobne bulwy".

Naturalny:

Enklawa gór Prades charakteryzuje się cechami geograficznymi: 1 000 m npm, gleby bardzo żyzne, piaszczyste i bogate w krzemionkę o delikatnie kwaśnym odczynie pH, rzadko występujące opady, stosunkowo niskie temperatury i wilgotne wiatry wiejące od strony morza. Wszystkie te czynniki wpływają korzystnie na jakość bulw, tzn.:

Cykl wegetacyjny rośliny jest dłuższy. Pozwala on tylko na jeden zbiór w roku, co umożliwia uzyskanie bulwy bardziej zbitej o wyższej zawartości substancji suchej.

Ziemniaki uprawiane na tym obszarze mają bardzo gładką skórkę, pozbawioną zniekształceń, co odróżnia wyraźnie ziemniaki z Prades od ziemniaków tej samej odmiany uprawianych na innych obszarach.

Bulwy przechowywane są w naturalnej postaci w zatwierdzonych magazynach, bez wykorzystania produktów hamujących kiełkowanie ani innych produktów wpływających na naturalną ochronę ziemniaków.

W związku z tym warunki ukształtowania terenu (a szczególnie wysokość npm.), warunki glebowe (istotny czynnik dla takich upraw) i klimatyczne, połączone z tradycją upraw i doświadczeniem rolników uprawiających ziemniaki z Prades kształtują cechy charakterystyczne bulwy o wysokiej jakości.

4.7 Organ kont rolny:

Nazwa: CALITAX

Adres: Tuset, 10. E-08006 Barcelona

Telefon: (34-93) 217 27 03

Faks: (34-93) 218 51 95

e-mail: calitax@arrakis.es

Przedsiębiorstwo Calitax spełnia wymogi określone w normie EN 45011 dla ziemniaków.

4.8. Etykietowanie:

Ziemniaki objęte ochroną są dostarczane na rynek wraz z etykietą, na której obowiązkowo w sposób wyraźny musi być wydrukowana nazwa chronionego oznaczenia geograficznego, logo i nazwa handlowa, jak również informacje ogólne wymagane na mocy obowiązującego prawa.

Niezależnie od rodzaju opakowania ziemniaków przeznaczonych do spożycia, opakowanie musi zawierać etykietę i etykietę dodatkową z numerem, kontrolowaną, dostarczaną i wydawaną przez radę regulacyjną zgodnie z normami ustanowionymi w podręczniku jakości. W każdym przypadku etykieta ta musi być umieszczona na opakowaniu przed wysyłką ziemniaków w sposób uniemożliwiający powtórne użycie.

4.9. Wymogi krajowe :

Ustawa nr 25/1970 z dnia 2 grudnia 1970 r. w sprawie winnic, win i napojów alkoholowych.

Dekret nr 835/1972 z dnia 23 marca 1972 r. ustanawiający przepisy wykonawcze do ustawy nr 25/1970;

Zarządzenie z dnia 25 stycznia 1994 r. określające zgodność ustawodawstwa hiszpańskiego z rozporządzeniem (EWG) nr 2081/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia dla produktów rolnych i środków spożywczych.

Dekret królewski nr 1643/99 z dnia 22 października 1999 r. określający procedurę rozpatrywania wniosków o wpis do wspólnotowego rejestru nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych.

______

(1) Komisja Europejska - Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa, Jednostka ds. Polityki dotyczącej Jakości Produktów Rolnych, B-1049 Bruksela.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024