Opinia w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1868/94 ustanawiające system kwot na produkcję skrobi ziemniaczanej.

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1868/94 ustanawiające system kwot na produkcję skrobi ziemniaczanej

COM(2004) 772 końcowy - 2004/0269 (CNS)

(2005/C 234/06)

(Dz.U.UE C z dnia 22 września 2005 r.)

Dnia 20 stycznia 2005 r. Rada, zgodnie z art.37 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, postanowiła zasięgnąć opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wspomnianej powyżej

Sekcja ds. Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Środowiska Naturalnego, odpowiedzialna za przygotowanie prac na ten temat, wydała swoją opinię w dniu 17 lutego 2005 r. Sprawozdawcą był Kostakis KONSTANTINIDIS.

Na 415 sesji plenarnej w dniach 9 i 10 marca 2005r. (posiedzenie z dn. 9 marca 2005 r.) Komitet 127 głosami przy 7 głosach wstrzymujących się, przyjął następującą opinię.

1. Istota wniosku Komisji

1.1 Celem niniejszego wniosku jest rozdzielenie kwoty na lata gospodarcze 2005/2006 i 2006/2007 pomiędzy państwa członkowskie będące producentami skrobi ziemniaczanej na podstawie sprawozdania Komisji dla Rady w sprawie systemu kwot na produkcję skrobi ziemniaczanej, zmieniając tym samym rozporządzenie (WE) nr 1868/94.

1.2 Proponuje się utrzymanie obecnych kwot w okresie następnych dwóch lat.

1.3 Powodem, dla którego Komisja proponuje pozostawienie w następnych dwóch latach kwot na produkcję skrobi ziemniaczanej na niezmienionym poziomie jest fakt, iż za wcześnie jest jeszcze na ocenę skutków reformy WPR (tzn. "płatności niepowiązanych") oraz rozszerzenia UE dla sektora produkcji skrobi ziemniaczanej. W kilku państwach członkowskich produkujących skrobię ziemniaczaną reforma WPR zostanie faktycznie wprowadzona dopiero w 2006 r.(tzn. w roku gospodarczym 2006-2007).

1.4 Komisja przedstawi z tego względu do dnia 30 września 2006 r. nowe sprawozdanie wraz z nowym wnioskiem.

2. Uwagi ogólne

2.1 Według sprawozdania Komisji, produkcja skrobi ziemniaczanej w UE była zbliżona do poziomu ustalonej kwoty, zaś całkowity wywóz skrobi zbożowej i skrobi ziemniaczanej pozostawał względnie stabilny. Udział skrobi ziemniaczanej w całkowitej produkcji skrobi zmniejszył się do ok. 20 %. Jak już stwierdzono wcześniej, Komisja proponuje utrzymanie wysokości kwot przyznanych na rok 2004/2005. Większość europejskich producentów skrobi ziemniaczanej (z wyjątkiem producentów polskich, litewskich i czeskich) popiera wniosek Komisji, jakkolwiek woleliby oni przedłużenie stosowania systemu kwotowego o zwykle przyjęty okres czasu (trzy lata).

2.2 Popierając wniosek Komisji, EKES podziela obawy producentów skrobi ziemniaczanej co do tego, że okres przeznaczony na omówienie i przyjęcie wniosku Komisji stał się dość krótki, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż rolnicy rozpoczną sadzenie ziemniaków w marcu 2005 r. Komitet wzywa z tego względu Parlament Europejski i Radę, aby przy rozpatrywaniu wniosku uwzględniły wspomniane ograniczenia czasowe.

3. Wnioski

3.1 EKES popiera propozycję Komisji odnośnie rozszerzenia obecnych kwot na lata gospodarcze 2005/2006 i 2006/2007 oraz zaleca ścisłe przestrzeganie terminu, w którym ma zostać dokonana ocena przyszłego wniosku.

Bruksela, 9 marca 2005 r.

Przewodnicząca
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
Anne-Marie SIGMUND

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024