Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa nr C12/2005 (ex N 611/2003) - Pomoc dla dużego projektu inwestycyjnego realizowanego przez E-Glass AG w Osterweddingen (Saksonia-Anhalt, Niemcy) - MSF z 1998 r. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - NIEMCY

Pomoc państwa nr C12/2005 (ex N 611/2003) - Pomoc dla dużego projektu inwestycyjnego realizowanego przez E-Glass AG w Osterweddingen (Saksonia-Anhalt, Niemcy) - MSF z 1998 r.

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 220/03)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 8 września 2005 r.)

Pismem z dnia 20 kwietnia 2005 r., zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niemcy o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE, dotyczącego wyżej wymienionego środka pomocy.

W ciągu jednego miesiąca od dnia publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na następujący adres lub numer faksu:

European Commission/Komisja Europejska

Directorate-General for Competition/ Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji

State Aid Greffe

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Niemcom. Zainteresowane strony przekazujące uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

1.
Procedura

20 kwietnia 2004 r. Komisja zatwierdziła intensywność pomocy dla E-Glass AG, zgłoszoną w ramach wielosektorowych zasad ramowych dotyczących pomocy regionalnej dla dużych projektów inwestycyjnych z 1998 r.

W październiku 2004 r. władze niemieckie poinformowały Komisję, iż informacja zawarta we wstępnym powiadomieniu, dotycząca właścicieli E-Glass AG, była błędna. Informacja ta została użyta w uzasadnieniu decyzji w celu określenia odnośnego(-ych) rynku(-ów).

Zgodnie z art. 9 rozporządzenia Rady nr 659/1999, Komisja - przed cofnięciem poprzedniej i wydaniem nowej decyzji - jest zobowiązana wszcząć formalne postępowanie wyjaśniające, określone w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

2.
Opis

Celem projektu inwestycyjnego jest budowa nowej fabryki produkującej nieobrobione szkło typu "float". Całkowite kwalifikowane koszty inwestycyjne wynoszą 121 mln EUR. Intensywność pomocy brutto wynosi 35 %.

Szkło typu "float" jest najbardziej powszechną formą szkła płaskiego. Rynek szkła typu "float" należy uznać za oddzielny rynek produktowy podzielony na dwa poziomy: produkcja nieobrobionego szkła typu "float" (poziom 1) i przetwórstwo nieobrobionego szkła typu "float" (poziom 2).

W decyzji z dnia 20 kwietnia 2004 r. Komisja uznała, że rynek nieobrobionego szkła typu "float" (poziom 1) EOG jest jedynym rynkiem odnośnym. W świetle tej nowej informacji i zgodnie z wyjaśnieniami przedstawionymi w piśmie zamieszczonym na stronach następujących po niniejszym streszczeniu Komisja uważa obecnie, iż rynek przetwórstwa (poziom 2) powinien być włączony do definicji rynków odnośnych.

3.
Ocena środka pomocy

Po wstępnej analizie rynku przetwórstwa (poziom 2), rozwój rynku przetwórstwa EOG (w oparciu o dane odzwierciedlające widoczną konsumpcję pod względem wartości za okres referencyjny 1997-2002) wydaje się być na pierwszy rzut oka pozytywny, ze stopą wzrostu przekraczającą średnią stopę wzrostu w przemyśle produkcyjnym.

Włączenie rynku przetwórstwa (poziom 2) do oceny środka pomocy mogłoby skutkować takimi samymi wnioskami, jak te przedstawione w początkowej decyzji. W związku z powyższym intensywność pomocy zatwierdzona przez Komisję w początkowej decyzji nie musiałaby zostać zmieniona.

Jednakże, ponieważ nowa informacja ma wpływ na uzasadnienie określenia odnośnego(ych) rynku(ów) i mogłaby wobec tego wpłynąć na czynnik konkurencji oraz, tym sposobem, na maksymalną dopuszczalną intensywność pomocy, wyżej wymieniona nowa informacja jest czynnikiem decydującym w procesie podjęcia decyzji w rozumieniu art. 9 rozporządzenia Rady nr 659/1999, w związku z czym Komisja jest zobowiązana wszcząć formalne postępowanie wyjaśniające.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.220.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa nr C12/2005 (ex N 611/2003) - Pomoc dla dużego projektu inwestycyjnego realizowanego przez E-Glass AG w Osterweddingen (Saksonia-Anhalt, Niemcy) - MSF z 1998 r. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 08/09/2005
Data ogłoszenia: 08/09/2005