Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/40/05 - Projekt "promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" adresowany do związków zawodowych z różnych sektorów gospodarki biorących udział w europejskim dialogu społecznym w roku 2006.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC/40/05

Projekt "promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" adresowany do związków zawodowych z różnych sektorów gospodarki biorących udział w europejskim dialogu społecznym w roku 2006

(2005/C 195/07)

(Dz.U.UE C z dnia 10 sierpnia 2005 r.)

1. CELE I OPIS

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków służy wspieraniu inicjatyw poświęconych określonym tematom związanym z celami programu promującego aktywne obywatelstwo europejskie ze szczególnym zamiarem włączenia obywateli do budowania Europy. Inicjatywy te są prowadzone przez związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki(1), biorące udział w europejskim dialogu społecznym.

Proponowane projekty powinny mieć związek z przynajmniej jednym z poniższych obszarów tematycznych oraz zachęcać do rozważań i debaty na temat struktury Unii Europejskiej i/lub promować i propagować jej wartości i cele:

1) Rozwijanie i przedstawienie partnerstw z organizacjami pozarządowymi przy promocji europejskiego modelu społecznego:

2) Wspieranie młodych ludzi (w wieku 15 - 25 lat) w rozwijaniu ich aspiracji jako obywateli europejskich, z odniesieniem do Paktu na rzecz Młodzieży i naciskiem na ich integrację w życie zawodowe.

3) Produkcja nowych narzędzi edukacyjnych i szkoleniowych związanych z działalnością związków zawodowych, promujących ideę aktywnego obywatelstwa europejskiego.

2. KWALIFIKOWALNOŚĆ WNIOSKODAWCÓW

Wnioski mogą składać związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki, uczestniczące w europejskim dialogu społecznym zarówno na poziomie UE, jak i krajowym.

Wnioskodawcy muszą mieć swoją siedzibę w jednym z następujących krajów:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej na dzień 1 maja 2004 r. (Austria, Belgia, Cypr, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Republika Słowacka, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Zjednoczone Królestwo);

– Państw EFTA/EOG zgodnie z warunkami ustalonymi w Porozumieniu EOG;

– Rumunii i Bułgarii zgodnie z protokołami podpisanymi z każdym z tych państw;

– Turcja, dla której warunki uczestnictwa zostaną określone zgodnie z Umową Ramową zawartą między Wspólnotą Europejską a Republiką Turecką w sprawie ogólnych zasad udziału Republiki Tureckiej w programach Wspólnoty(2).

3. BUDŻET ORAZ CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów szacuje się na 1,21 mln EUR.

Projekty powinny zawierać wniosek o finansowanie między 35.000 i 150.000 EUR.

Pomoc finansowa od Komisji nie może przekroczyć 60 % łącznych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Maksymalna kwota dotacji wyniesie 150.000 EUR.

Działania należy rozpocząć między 1 maja 2006 r. i 31 października 2006 r. i należy je zakończyć nie później niż 30 kwietnia 2007 r.

4. TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy przesłać do Komisji nie później niż do dnia 25 listopada 2005 r.

5. INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem:

http://europa.eu.int/comm/dgs/education_culture/activecitizenship/index_en.htm

Wnioski muszą być zgodne z wymogami zawartymi w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Związki zawodowe uznane za uprawnione zgodnie z załącznikiem 5 do komunikatu z 12 sierpnia 2004 r. (COM (2004) 557 wersja ostateczna), który zastępuje załącznik 1 do komunikatu z 26 czerwca 2002 r. (COM (2002) 341 wersja ostateczna); na zasadzie odstępstwa od postanowień art. 114 rozporządzeń finansowych związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki, uczestniczące w europejskim dialogu społecznym, są uprawnione, nawet jeżeli nie mają osobowości prawnej.

(2) Dz.U. L 61 z 2.3.2002, str. 29.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.195.8

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/40/05 - Projekt "promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" adresowany do związków zawodowych z różnych sektorów gospodarki biorących udział w europejskim dialogu społecznym w roku 2006.
Data aktu: 10/08/2005
Data ogłoszenia: 10/08/2005