Ważna informacja dla osób pragnących zarejestrować się w bazie danych ekspertów indywidualnych prowadzonej przez EuropeAid.

WAŻNA INFORMACJA DLA OSÓB PRAGNĄCYCH ZAREJESTROWAĆ SIĘ W BAZIE DANYCH EKSPERTÓW INDYWIDUALNYCH PROWADZONEJ PRZEZ EUROPEAID

(2005/C 159 A/03)

(Dz.U.UE C z dnia 30 czerwca 2005 r.)

Podaje się do informacji osób pragnących zajerestrować się w bazie danych ekspertów indywidualnych aktualnie prowadzonej przez EuropeAid, że działalność systemu zostaje zlikwidowana we wszystkich dziedzinach i poddziedzinach poza tymi, które odnoszą się do pomocy humanitarnej zarządzanej przez DG ECHO:

– misje wewnętrzne ("intra-muros") przy Przedstawicielstwach Komisji w państwach trzecich zostają zlikwidowane w wyniku przeprowadzanej reformy administracyjnej i finansowej Komisji oraz przyjęcia przez Radę nowych podstaw prawnych mających zastosowanie do urzędników i pracowników Wspólnot Europejskich, które weszły w życie dnia 1 maja 2004 r.;

– misje zewnętrzne ("extra-muros") dotyczące pomocy technicznej w państwach trzecich muszą, począwszy od dnia 30 czerwca 2005 r., podlegać zamówieniom na usługi według reguł i procedur przewidzianych w rozporządzeniach finansowych. Informacja dotycząca zaproszeń do składania ofert w ramach wspomnianych zamówień na usługi jest dostępna pod następującym adresem internetowym:

http://europa.eu.int/comm/europeaid/tender/index_fr.htm

W związku z powyższym, wraz z datą publikacji niniejszej informacji, zaproszenie do składania kandydatur przez ekspertów indywidualnych na świadczenie pomocy technicznej na rzecz państw trzecich w ramach współpracy zewnętrznej Wspólnoty Europejskiej (SCRE/111508/C/SV), opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich nr C 274A z 26.9.2000 r., a także elektroniczny system rejestracji i aktualizacji kandydatur w banku danych, zostają utrzymane wyłącznie w dziedzinach i poddziedzinach niezbędnych do zakończenia misji pomocy humanitarnej zarządzanych przez DG ECHO.

– Dziedzina 04 (Rozwój obszarów wiejskich/Bezpieczeństwo żywności): poddziedziny 01 (Polityki i strategie rozwoju obszarów wiejskich), 07 (Usługi pomocnicze: upowszechnianie/Ochrona upraw/ Badania rolnicze), 09 (Usługi pomocnicze: zdrowie zwierząt i weterynaria) i 11 (Wody i lasy/ Leśnictwo/Lasy tropikalne);

– Dziedzina 05 (Środowisko naturalne): poddziedzina 09 (Zapobieganie katastrofom naturalnym);

– Dziedzina 07 (Rozwój społeczny): poddziedziny 12 (Odnowa (rozwój gospodarczo-społeczny)) i 13 (Strategie łączenia pomocy humanitarnej, odnowy i rozwoju - LRRD);

– Dziedzina 08 (Edukacja i szkolenie/Kultura i informacja): poddziedziny 15 (Strategie komunikacji), 17 (Informacja i media/Dziennikarstwo) oraz 18 (Technologia informacji);

– Dziedzina 09 (Zdrowie): poddziedziny 01 (Koordynacja w dziedzinie zdrowia/Koordynacja darczyńców i partnerów), 06 (Zdrowie publiczne (środowisko naturalne, zdrowie i higiena), 12 (Epidemiologia), 13 (Odżywianie) oraz 18 (Odnowa systemu opieki zdrowotnej po kryzysie);

– Dziedzina 11 (Działania humanitarne i nadzwyczajne): poddziedziny 01 (Organizacja i ogólne zarządzanie obozami dla uchodźców/wysiedleńców), 02 (Przeprowadzanie spisów ludności), 03 (Zaopatrzenie w wodę i nadzwyczajne systemy sanitarne), 04 (Ochrona uchodźców/wysiedleńców), 05 (Działania repatriacyjne i przesiedleńcze), 06 (Plan bezpieczeństwa i ewakuacji pracowników zajmujących się pomocą humanitarną), 07 (Logistyka/Transport humanitarny), 08 (Pomoc/ Dystrybucja żywności), 09 (Humanitarna pomoc medyczna) oraz 10 (Tymczasowe schronienia);

– Dziedzina 14 (Finanse): poddziedziny 01 (Rachunkowość/Kontrola rachunków/Audyt) oraz 02 (Analiza finansowa);

We wszystkich innych dziedzinach nie będą już przyjmowane wnioski o rejestrację. Ponadto, dokumentacja kandydatów, którzy w tym dniu będą już w sposób ważny zarejestrowani w banku danych, zostanie utrzymana w tym samym stanie do dnia 30 kwietnia 2006 r., o ile ekspert nie wskaże inaczej w liście poleconym skierowanym do Komisji. Po tym terminie, dane ekspertów w dziedzinach lub poddziedzinach innych niż wymienione powyżej zostaną usunięte.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024