Zaproszenie do składania wniosków 2005 - Szczegółowe projekty w dziedzinie spraw konsumentów.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW 2005

Szczegółowe projekty w dziedzinie spraw konsumentów

(2005/C 152/03)

(Dz.U.UE C z dnia 23 czerwca 2005 r.)

1. Cele i opis

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczących szczegółowych projektów odnosi się do wdrażania art. 7 ust. 4 (działanie 18) decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 20/2004/WE z dnia 8 grudnia 2003 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe finansowania działań Wspólnoty wspomagających politykę ochrony konsumentów w latach 2004-2007. Niniejsze zaproszenie zostało przewidziane w pkt 4.2 załącznika 3 rocznego programu pracy w dziedzinie polityki ochrony konsumentów na rok 2005, w którym ustalono również środki budżetowe.

Projekty muszą w znaczący sposób przyczyniać się do osiągnięcia celów europejskiej polityki ochrony konsumentów, zgodnie z art. 3 decyzji nr 20/2004 oraz zgodnie z przygotowaną przez Komisję Strategią ochrony konsumentów na lata 2002-2006.

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy

Dla projektów, w przypadku których wnioskuje się o maksymalne finansowanie przez Wspólnotę w wysokości 50 %: wkład finansowy dla projektów może być udzielony dowolnej osobie prawnej lub stowarzyszeniu osób prawnych, łącznie z odpowiednimi niezależnymi organami publicznymi i regionalnymi organizacjami konsumenckimi, które działają niezależnie od przemysłu i handlu oraz są rzeczywiście odpowiedzialne za realizację projektów. Obok organizacji składającej wniosek, wnioski muszą angażować 12 organizacji partnerskich z różnych krajów, spośród których trzy muszą mieć siedzibę w nowych Państwach Członkowskich/krajach kandydujących.

Dla projektów, w przypadku których wnioskuje się o maksymalne finansowanie przez Wspólnotę w wysokości 75 %: wkład finansowy może być przyznany jedynie projektom przedstawionym przez organizacje konsumenckie z nowych Państw Członkowskich lub krajów kandydujących, które działają niezależnie od przemysłu i handlu oraz są rzeczywiście odpowiedzialne za realizację projektów. Muszą one angażować jako partnerów organizacje konsumenckie z przynajmniej trzech innych kwalifikujących się krajów.

Wnioskodawcy muszą mieć swoją siedzibę w jednym z następujących krajów:

– 25 państw Unii Europejskiej

– krajów należących do EFTA i EOG: Islandia, Liechtenstein, Norwegia

– krajów kandydujących: Bułgaria i Rumunia

3. Budżet i czas trwania projektów

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów szacuje się na 2,5 mln EUR.

Wsparcie finansowe Wspólnoty zasadniczo nie powinno przekraczać 50 % kwoty wydatków związanych z realizacją kwalifikujących się działań. Jednakże art. 6 ust. 5 decyzji nr 20/2004/WE pozwala na wkład finansowy Wspólnoty w wysokości do 75 % kosztów działania w przypadku niektórych projektów, a na okres 2004-2007 Komisja proponuje przyznanie pierwszeństwa projektom angażującym organizacje konsumenckie z nowych Państw Członkowskich i krajów kandydujących.

Czas trwania projektów nie powinien przekroczyć 36 miesięcy.

4. Termin składania wniosków

Wnioski należy przekazać Komisji nie później niż do dnia 16 września 2005 r.

5. Dalsze informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem:

http://europa.eu.int/comm/consumers/tenders/information/grants/projects_en.htm

Wnioski muszą być zgodne z wymogami zawartymi w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024