Program konwergencji Słowenii 2004-2007.

OPINIA RADY
z dnia 5 lipca 2004 r.
w sprawie programu konwergencji Słowenii 2004-2007

(2004/C 320/09)

(Dz.U.UE C z dnia 24 grudnia 2004 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1466/97 z dnia 7 lipca 1997 r. w sprawie wzmocnienia nadzoru pozycji budżetowych oraz nadzoru i koordynacji polityk gospodarczych(1), w szczególności jego art. 9 ust. 2,

uwzględniając zalecenie Komisji,

po zasięgnięciu opinii Komitetu Ekonomiczno-Finansowego,

WYDAJE NINIEJSZĄ OPINIĘ:

W dniu 5 lipca 2004 r. Rada zbadała program konwergencji Słowenii obejmujący okres od 2004 r. do 2007 r. Program jest w znacznym stopniu zgodny z wymogami zrewidowanego "kodeksu postępowania w zakresie treści i formy programów stabilności i konwergencji" dotyczącymi danych.

Strategia budżetowa leżąca u podstaw tego programu ma na celu osiągnięcie dobrego stanu finansów publicznych określonych przez bliską równowagi pozycję budżetową. W tym celu, program przewiduje stopniowe ograniczenie deficytu w sektorze instytucji rządowych i samorządowych w objętym nim okresie, co będzie zgodne ze zmniejszeniem wskaźników dochodów i wydatków pierwotnych, przy czym te ostatnie będą obniżane poprzez ograniczanie wydatków obowiązkowych. Zgodnie z metodą korekty, deficyt ma się zmniejszyć o połowę w ciągu kolejnych czterech lat do nieco poniżej 1 % w 2007 r. Zmierzając do stopniowego zmniejszenia deficytu strukturalnego, władze umożliwią działanie automatycznych stabilizatorów fiskalnych - choć w ograniczonym zakresie - w przypadku niekorzystnej sytuacji gospodarczej.

Scenariusz makroekonomiczny stanowiący podstawę programu na okres po 2005 r. zdaje się odzwierciedlać realistyczne założenia dotyczące wzrostu i przewiduje wzrost realnego PKB nieco powyżej potencjalnej produkcji. Niemniej jednak założenia dotyczące wzrostu na 2004 r. są raczej optymistyczne. Prognozowana inflacja mieści się w dolnych granicach aktualnie prognozowanego zakresu w 2004 r., ale przewidywania na późniejszy okres są realistyczne, o ile polityka gospodarcza wciąż będzie koordynowana w celu trwałego obniżenia inflacji.

Deficyt w sektorze instytucji rządowych i samorządowych - po niewielkim wzroście do 1,9 % PKB w 2004 r., a następnie stopniowym spadku do 0,9 % PKB do 2007 r. - ma pozostawać w poszczególnych latach na poziomie niższym od wartości odniesienia wynoszącej 3 % PKB. Cele budżetowe przedstawione w programie nie wystarczą do zapewnienia średnioterminowego celu Paktu na rzecz Stabilności i Wzrostu, którym jest pozycja budżetowa bliska równowagi; tempo konsolidacji fiskalnej jest raczej powolne i kraj ma się zbliżyć do celu średnioterminowego dopiero pod koniec okresu objętego programem. Ponadto wynik budżetu może być gorszy od przewidywanego, zwłaszcza z uwagi na ryzyko makroekonomiczne związane z wyżej określoną optymistyczną prognozą wzrostu w 2004 r. Ponadto, konsolidacja fiskalna będzie realizowana pod koniec okresu. Dlatego stanowisko budżetowe w programie nie zapewnia dostatecznego zabezpieczenia przed przekroczeniem progu deficytu wynoszącego 3 % PKB przy normalnych wahaniach makroekonomicznych, zwłaszcza w pierwszych latach programu.

Dług publiczny brutto jest stosunkowo niski i taki pozostanie w przyszłości. Po wzroście do 29,5 % PKB do 2005 r., przewiduje się, że wskaźnik zadłużenia obniży się do 28,4 % PKB w 2007 r. Co się tyczy długoterminowej stabilności, Słowenia ryzykuje brakiem równowagi budżetowej w związku z pokrywaniem kosztów starzenia się społeczeństwa. Całkowite wdrożenie reformy emerytur i wprowadzenie stabilnego systemu ochrony zdrowia oraz zapewnienie odpowiedniej nadwyżki pierwotnej mają podstawowe znaczenie dla zapewnienia stabilności finansów publicznych.

Najważniejsze prognozy zawarte w programie konwergencji Słowenii

2003 2004 2005 2006 2007
Realny wzrost PKB (%) 2,3 3,6 3,7 3,8 3,9
Wzrost zatrudnienia (%) - 0,2 0,4 0,6 0,6 0,7
Inflacja ZWCK (%) 5,7 3,3 3,0 2,7 2,6
Saldo sektora instytucji rządowych i samorządowych (% PKB) - 1,8 - 1,9 - 1,8 - 1,5 - 0,9
Zadłużenie publiczne brutto (% PKB) 28,6 29,1 29,5 29,4 28,4

______

(1) Dz.U. L 209 z 2.8.1997, str. 1. Dokumenty, o których mowa w niniejszym tekście, są dostępne na stronie:

http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024