Pomoc państwa - Grecja - Pomoc C 16/2004 (ex NN29/2004) - Zmiany planu inwestycyjnego Stoczni Helleńskich - Zaproszenie do składania komentarzy na mocy art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - GRECJA

Pomoc C 16/2004 (ex NN29/2004) - Zmiany planu inwestycyjnego Stoczni Helleńskich

Zaproszenie do składania komentarzy na mocy art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/C 202/03)

(Dz.U.UE C z dnia 10 sierpnia 2004 r.)

Listem z dnia 20 kwietnia 2004 r. zamieszczonego w języku oryginalnym na stronach następujących po niniejszym streszczeniu Komisja powiadomiła Grecję o swojej decyzji o wszczęciu procedury ustanowionej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej pomocy dla stoczni helleńskich. Procedura zostaje wszczęta bez uszczerbku dla art. 296 Traktatu.

Zainteresowane strony mogą przedstawiać swoje komentarze na temat środka, w stosunku do którego Komisja wszczyna procedurę, w ciągu miesiąca od dnia publikacji niniejszego streszczenia i poniższego pisma na adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji

Kancelaria ds. Pomocy Państwa

Rue de la Loi/Wetstraat, 200

B-1049 Brussel/Bruxelles

Fax (32-2) 296 12 42

Komentarze te zostaną przekazane Grecji. Wniosek o poufne traktowanie tożsamości zainteresowanej strony można przedstawić w formie pisemnej, wskazując powody takiego wniosku.

STRESZCZENIE

I.

PROCEDURA

1. We wrześniu 2003 r. władze greckie zwróciły się do Komisji z wnioskiem Stoczni Helleńskich o zmiany planu inwestycyjnego ich restrukturyzacji. Władze greckie wyjaśniły następnie, że zmieniony plan został przekazany Komisji "dla jej informacji" i nie stanowił zgłoszenia.

2. W kolejnych komunikatach Komisja poprosiła władze greckie o wyjaśnienie, czy zamierzają przyznać bądź udzielić Stoczniom Helleńskim pomocy dla celów zmienionego planu inwestycyjnego. Komisja przypomniała również władzom greckim, że w takim przypadku pomoc należy zgłosić i że nie można dokonać jej przed zatwierdzeniem przez Komisję.

3. Władze greckie odpowiedziały Komisji, że zamierzają przyznać pomoc dla celów planu inwestycyjnego Stoczni Helleńskich, że jest to "pomoc istniejąca", objęta warunkami decyzji Komisji z roku 1997, oraz że zatwierdzanie zmian w planie restrukturyzacji podlega kompetencjom władz greckich. Władze greckie poinformowały Komisję, że Stoczniom Helleńskim nie została przyznana żadna pomoc dla celów planu inwestycyjnego do dnia ich ostatniego komunikatu z dnia 27 lutego 2004 r.

II.

OPIS ŚRODKÓW

4. Po zatwierdzeniu odpisu zadłużenia Stoczni Helleńskich na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1013/97 z dnia 2 czerwca 1997 r., które ustanowiło pomoc dla określonych stoczni będących w trakcie restrukturyzacji(1), Komisja zatwierdziła pomoc inwestycyjną mającą na celu restrukturyzację stoczni na podstawie planu inwestycyjnego przedstawionego Komisji zgodnie z siódmą dyrektywą stoczniową(2).

5. Plan stanowił, że żywotność stoczni zostanie przywrócona w "roku 2000". Do tego momentu Stocznie Helleńskie powinny osiągnąć obrót roczny w wysokości około 26 miliardów drachm (GRD) (około 76 milionów EUR), przy zysku netto rzędu 7 % swoich obrotów. Plan inwestycyjny miał być finansowany z pomocy państwa w kwocie 7.812,5 miliona GRD, w drodze podwyższenia kapitału akcyjnego w wysokości 3.137,5 miliona GRD i pożyczek bankowych na kwotę 4.675 miliona GRD. Wspomniane pożyczki bankowe miały zostać udzielone na zwykłych warunkach rynkowych, bez gwarancji państwa. Decyzja zezwalająca na plan inwestycyjny zobowiązywała również Grecję do przedstawiania raportów rocznych na temat wdrożenia planu i wypłacania pomocy. Plan inwestycyjny dotyczący restrukturyzacji stoczni miał zostać wdrożony od września 1997 do końca roku 1999.

6. W ciągu trzech lat, w trakcie których miał być wdrażany plan inwestycyjny (1997 do 2000), Komisja nie otrzymała raportów na temat wdrożenia planu inwestycyjnego i wypłat pomocy, mimo wyraźnego wymogu zawartego w decyzji z roku 1997. W odpowiedzi na żądanie Komisji dotyczące przedłożenia takiego raportu w roku 2001 władze greckie stwierdziły, że do tego terminu firma wdrożyła plan do kwoty 10.006 miliona GRD oraz że odpowiednie władze zatwierdziły pierwszą ratę pomocy w kwocie 1 552,5 miliona GRD, która to kwota nie została jednakże przekazana Stoczniom Helleńskim.

7. Zgodnie z informacją uzyskaną od władz greckich w odpowiedzi na wezwanie Komisji do udzielenia informacji po oficjalnej skardze złożonej 23 maja 2002 r. i kolejnych wezwaniach do udzielenia informacji plan inwestycyjny został zmieniony. W szczególności harmonogram realizacji planu został przedłużony z pierwotnego terminu 31 grudnia 1999 na 30 czerwca 2004, na mocy trzech formalnych decyzji władz greckich.

8. Jeżeli chodzi o finansowanie planu, władze greckie poinformowały Komisję, że dla dotychczas wdrożonego planu nie została udzielona żadna pomoc. Ponadto władze greckie stwierdziły, że podwyższenie kapitału akcyjnego zostało osiągnięte zgodnie z zaleceniami decyzji zezwalającej na pomoc. Władze greckie poinformowały również Komisję o szeregu pożyczek i gwarancji państwowych otrzymanych przez Stocznie Helleńskie. Określone pożyczki zostały udzielone dla celów planu inwestycyjnego stoczni z gwarancjami państwowymi, co pozostawało w sprzeczności z wyraźnymi warunkami decyzji zatwierdzającej plan inwestycyjny w roku 1997.

III.

OCENA

9. Komisja ma poważne wątpliwości, czy warunki, na jakich zatwierdzona została pomoc jej decyzją z roku 1997, zostały spełnione w trakcie wdrażania planu inwestycyjnego. W szczególności wątpliwości Komisji dotyczą wdrożenia planu inwestycyjnego zgodnie z decyzją zatwierdzającą z roku 1997, zgodności pomocy przyznanej bez akceptacji Komisji z jej przeznaczeniem oraz poszanowania władz greckich dla określonych warunków powiązanych z decyzją zatwierdzającą.

10. Dokonując jednostronnej zmiany planu inwestycyjnego stoczni, władze greckie nie dotrzymały warunków siódmej dyrektywy stoczniowej, na mocy której Komisja zatwierdziła plan inwestycyjny w roku 1997, stanowiącej, iż Komisja musi zostać powiadomiona o wszelkich zmianach w zakresie istniejącej pomocy objętej dyrektywą(3).

11. Komisja stwierdza również, że władze greckie nie dotrzymały warunków wytycznych na temat ratowania i restrukturyzacji firm borykających się z trudnościami, które przy spełnieniu określonych warunków dopuszczają zmiany w planie restrukturyzacji. Jako że władze greckie nie starały się uzyskać akceptacji Komisji dla zmian w planie inwestycyjnym oraz jako że zmiany te nie nastąpiły w trakcie okresu restrukturyzacji, warunki te nie zostały spełnione.

12. Komisja ma poważne wątpliwości odnośnie do oświadczenia władz greckich, iż dla celów planu inwestycyjnego nie została udzielona żadna pomoc. Informacje przedstawione przez władze greckie wskazują, że Stoczniom Helleńskim udzielono szeregu pożyczek z gwarancjami państwa dla celów planu inwestycyjnego, co nie zostało uprzednio zatwierdzone przez Komisję. Stanowiłyby one nową pomoc. Komisja ma wątpliwości, czy pomoc ta byłaby zgodna ze wspólnym rynkiem, w szczególności zważywszy na fakt, że Stocznie Helleńskie nie mogą dłużej otrzymywać pomocy restrukturyzacyjnej w związku z "zasadą jednego ostatniego razu" i wyraźnym wymogiem rozporządzenia Rady (WE) nr 1013/97, zabraniającym pomocy dla wszystkich stoczni, które skorzystały z jego postanowień.

IV.

WNIOSEK

W świetle powyższych rozważań Komisja zdecydowała o wszczęciu procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE, zgodnie z art. 6 i 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, w stosunku do zmian w planie inwestycyjnym Stoczni Helleńskich. Komisja uważa, iż opisane wyżej środki mogą stanowić nadużycie pomocy bądź też mogą skutkować nową pomocą. Komisja ma wątpliwości, czy taka nowa pomoc mogłaby być zgodna ze wspólnym rynkiem.

_____

(1) Dz.U. L 148 z 6.6.1997, str. 1.

(2) Artykuł 6 ust. 1 dyrektywy Rady 90/684/EWG z dnia 21 grudnia 1990 r. dotyczącej pomocy dla stoczni (Dz.U. L 380 z 31.12.1990, str. 27).

(3) Artykuł 11 ust. 1 siódmej dyrektywy stoczniowej.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024