Środki wykonawcze do aktów prawnych przyjętych zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 189b Traktatu WE.

MODUS VIVENDI
z dnia 20 grudnia 1994 r. między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją dotyczące środków wykonawczych do aktów prawnych przyjętych zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 189b Traktatu WE

(96/C 102/01)

(Niniejszy tekst zastępuje i uchyla tekst opublikowany w Dz.U. C 293 z dnia 8 listopada 1995 r.)

(Dz.U.UE C z dnia 04 kwietnia 1996 r.)

1. Niniejsze wytyczne mają na celu przezwyciężenie trudności, które wynikły z przyjęcia aktów prawnych zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 189b Traktatu z przyczyn związanych z kwestią procedury komitetu.

2. Nie naruszają one w żaden sposób zasadniczych stanowisk wyrażonych przez te trzy instytucje.

3. Trzy wspomniane instytucje ustaliły, że kwestia środków wykonawczych dla dokumentów przyjętych zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 189b Traktatu, w przypadku gdy przyjęcie tych środków jest powierzone Komisji, będzie zbadana w trakcie rewizji Traktatów planowanej na rok 1996, na wniosek Parlamentu Europejskiego, Komisji i niektórych Państw Członkowskich. Grupa rozpatrująca zostanie poproszona o zbadanie tej kwestii.

4. Właściwemu komitetowi Parlamentu Europejskiego, w tym samym czasie i na tych samych warunkach jak komitetowi określonemu w podstawowym akcie prawnym, zostaną przesłane wszelkie projekty ogólnych wykonawczych aktów prawnych przedłożonych przez Komisję oraz harmonogram dla nich.

Komisja powiadamia właściwy komitet Parlamentu Europejskiego, jeżeli istnieje potrzeba szybkiego przyjęcia szczególnego środka, jak również powiadamia go o wszelkich innych możliwych trudnościach. Właściwy komitet Parlamentu Europejskiego zobowiązuje się zastosować w miarę potrzeby pilną procedurę.

Komisja powiadamia właściwy komitet Parlamentu Europejskiego, jeżeli środki przyjęte lub planowane przez Komisję są niezgodne z opinią wydaną przez komitet określony w podstawowym akcie prawnym lub w przypadku braku opinii, Komisja musi przedłożyć Radzie propozycję dotyczącą środków, jakie należy podjąć.

5. Rada przyjmuje projekt ogólnego wykonawczego aktu prawnego, który został jej przekazany zgodnie z procedurą wykonawczą, wyłącznie:

– po powiadomieniu Parlamentu Europejskiego i zakreśleniu rozsądnego terminu na uzyskanie jego opinii, oraz

– w przypadku negatywnej opinii, po należytym i bezzwłocznym rozważeniu punktu widzenia Parlamentu Europejskiego, w celu znalezienia rozwiązania we właściwych ramach.

W każdym przypadku akt prawny zostaje przyjęty przed ostatecznymi terminami, ustanowionymi w przepisach szczególnych podstawowego aktu prawnego.

6. W kontekście niniejszego modus vivendi, Komisja bierze pod uwagę, w miarę możliwości, wszelkie uwagi Parlamentu Europejskiego i powiadamia go na każdym etapie procedury o czynnościach, jakie zamierza podjąć, tak, aby umożliwić Parlamentowi realizację jego obowiązków z pełną znajomością stanu faktycznego.

7. Niniejsze modus vivendi stosuje się z mocą od dnia jego zatwierdzenia przez wymienione trzy instytucje.

Sporządzono w Brukseli, dwudziestego grudnia roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego czwartego.

W imieniu Rady Unii W imieniu Parlametnu W imieniu Komisji
Europejskiej Europejskiego
Klaus KINKEL Nicole FONTAINE Jacques DELORS

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024