Odznaka Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 9 listopada 2022 r.
w sprawie Odznaki Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej"

Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. poz. 2490 oraz z 2022 r. poz. 1301 i 1964) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób nadawania Odznaki Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej", zwanej dalej "odznaką";
2)
tryb przedstawiania wniosków o nadanie odznaki;
3)
wzór odznaki;
4)
tryb wręczania odznaki;
5)
sposób noszenia odznaki.
§  2. 
1. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych, zwany dalej "Ministrem", z własnej inicjatywy lub na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, który odnotowuje ten fakt.
2. 
Wniosek o nadanie odznaki Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej składa z własnej inicjatywy lub z inicjatywy:
1)
wojewody;
2)
komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej;
3)
organu administracji zespolonej lub organu administracji niezespolonej;
4)
organu jednostki samorządu terytorialnego;
5)
Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej;
6)
prezesa ochotniczej straży pożarnej.
3. 
Organy wymienione w ust. 2 pkt 3 i 4 składają wniosek za pośrednictwem właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
4. 
Wniosek o nadanie odznaki zawiera opis zasług, za które kandydat zostaje przedstawiony do wyróżnienia odznaką.
5. 
Wniosek o nadanie odznaki przedstawia się Ministrowi najpóźniej na 60 dni przed przewidywanym terminem jej wręczenia.
6. 
W sytuacjach szczególnie uzasadnionych i wyjątkowych może nastąpić skrócenie terminu, o którym mowa w ust. 5.
7. 
Nadanie odznaki wraz z dyplomem, który jest dokumentem potwierdzającym jej nadanie, następuje na podstawie postanowienia Ministra.
§  3. 
1. 
Odznakę stanowi krzyż maltański o rozpiętości ramion 38 mm, srebrzony i oksydowany, o sfazowanych gładkich bokach i chropawej powierzchni, mający między ramionami złocone od strony lica romby z pojedynczymi promieniami bijącymi w środek krzyża, a we wcięciu górnego ramienia uszko i kółko do zawieszenia. Pośrodku krzyża widnieje wyobrażenie św. Floriana w półpostaci, w antycznym hełmie i zbroi, obejmującego lewą ręką chorągiew, a w prawej trzymającego naczynie z wylewaną wodą. Strona odwrotna jest gładka, z wypukłymi inicjałami z liter "RP" na górnym ramieniu i wypukłym, majuskułowym trójwierszowym napisem "ZA ZASŁUGI/ DLA SPOŁECZNOŚCI/ LOKALNEJ" w poprzek ramion.
2. 
Wstążka z ciemnogranatowego rypsu ma szerokość 36 mm, żółte prążki o szerokości 2 mm po bokach, a pośrodku trzy połączone prążki: czerwony, biały i czerwony, każdy szerokości 3 mm.
3. 
Wzór odznaki wraz ze wstążką jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Odznakę wraz z dyplomem wręcza Minister, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej lub inna osoba upoważniona przez Ministra.
2. 
Wręczenie odznaki odbywa się z okazji "Dnia Strażaka" lub podczas innych uroczystości państwowych lub samorządowych, w sposób i okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu.
3. 
W sytuacjach szczególnych odznaka może zostać wręczona w terminie innym niż określony w ust. 2.
§  5. 
Odznakę nosi się po lewej stronie piersi w kolejności po orderach, odznaczeniach państwowych i wojskowych.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

ODZNAKA ŚWIĘTEGO FLORIANA "ZA ZASŁUGI DLA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ" WRAZ ZE WSTĄŻKĄ

awers

wzór

rewers

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024