Stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 22 grudnia 2017 r.
w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Na podstawie art. 52 pkt 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2020 r. poz. 1366 oraz z 2021 r. poz. 21) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa wysokość oraz tryb wypłacania i zwrotu stypendium przyznanego aplikantowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zwanej dalej "Krajową Szkołą".
2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
§  2. 
1. 
Wysokość stypendium aplikanta wynosi miesięcznie:
1)
w trakcie pierwszych dwunastu miesięcy szkolenia - 3500 zł;
2)
po ukończeniu dwunastu miesięcy szkolenia - 3800 zł.
2. 
W okresie odbywania aplikacji, z wyłączeniem okresów zawieszenia aplikanta w prawach i obowiązkach, wysokość stypendium podwyższa się, w zależności od miejsca zamieszkania aplikanta.
3. 
Kwoty, o które podwyższa się stypendium aplikanta w zależności od jego miejsca zamieszkania, są określone w załączniku do rozporządzenia.
4. 
Stypendium nie podwyższa się, jeżeli aplikant ma miejsce zamieszkania w Krakowie.
5. 
Stypendium nie podwyższa się za miesiąc, w którym nie odbywały się zajęcia w Krajowej Szkole lub w innym miejscu wskazanym przez Dyrektora Krajowej Szkoły lub zajęcia odbyły się w trybie zdalnym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Stypendium podwyższa się, jeżeli odwołanie zaplanowanych zajęć lub zarządzenie ich odbycia w trybie zdalnym nie nastąpiło z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem.
§  3. 
1. 
Miejsce zamieszkania ustala się na podstawie oświadczenia złożonego przez aplikanta wraz z wnioskiem o przyznanie stypendium. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania aplikant niezwłocznie składa nowe oświadczenie. Dyrektor Krajowej Szkoły może zarządzić dokonanie sprawdzenia okoliczności podanych w oświadczeniu.
2. 
Jeżeli aplikant odbywa praktyki w okręgu sądu okręgowego, w którym nie ma swojego miejsca zamieszkania, stypendium podwyższa się wyłącznie o kwotę w wysokości określonej dla siedziby sądu, w którym aplikant odbywa praktyki, jednakże kwota podwyższenia nie może być wyższa niż przysługująca mu w zależności od miejsca zamieszkania.
3. 
Stypendium podwyższone zgodnie z ust. 2 wypłaca się w przypadku, gdy okres odbywania praktyk obejmuje co najmniej połowę miesiąca kalendarzowego.
§  4. 
1. 
Krajowa Szkoła wypłaca stypendium z dołu, do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego za dany miesiąc, na wskazany przez aplikanta rachunek bankowy.
2. 
Za okres, w którym aplikacja obejmuje niepełny miesiąc kalendarzowy, stypendium ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do czasu jej trwania.
§  5. 
1. 
Należność wynikającą z decyzji o zwrocie stypendium zwraca się na rachunek bankowy Krajowej Szkoły.
2. 
W przypadku nieobecności aplikanta na zajęciach kwoty nienależnie pobranego stypendium, ustalone w decyzji o zwrocie stypendium, potrąca się ze stypendium wypłacanego aplikantowi za kolejne miesiące.
3. 
Za dzień nieobecności aplikanta na zajęciach uważa się nieobecność na co najmniej sześciu jednostkach lekcyjnych danego dnia.
§  6. 
1. 
Informacje, o których mowa w art. 41c ust. 6 ustawy, przedstawia się nie później niż w terminie 7 dni od dnia nieprzyjęcia propozycji pracy na stanowisku asesora sądowego albo asesora prokuratury albo rezygnacji z tego stanowiska, albo utraty urzędu i stanowiska asesora sądowego.
2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują wskazanie okresu zatrudnienia aplikanta na stanowiskach wymienionych w ust. 1 oraz innych stanowiskach w sądownictwie powszechnym lub prokuraturze w okresie 6 lat po dniu ukończenia aplikacji, a także wskazanie przyczyn niepodjęcia lub rezygnacji z zatrudnienia na stanowisku asesora sądowego albo asesora prokuratury albo utraty urzędu i stanowiska asesora sądowego.
§  7. 
Do aplikantów, którzy rozpoczęli szkolenie przed dniem 1 stycznia 2018 r., w zakresie wysokości stypendium i terminu jego wypłaty stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

ZAŁĄCZNIK

KWOTY, O KTÓRE PODWYŻSZA SIĘ STYPENDIUM APLIKANTA W ZALEŻNOŚCI OD JEGO MIEJSCA ZAMIESZKANIA

Kwota zwiększająca stypendium Miejsce zamieszkania aplikanta na obszarze właściwości Sądu Rejonowego
650 zł w Goleniowie, Gryficach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Łobzie, Myśliborzu, Stargardzie, Szczecin-Centrum Szczecinie, Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, Świnoujściu, Białogardzie, Drawsku Pomorskim, Kołobrzegu, Koszalinie, Sławnie, Szczecinku, Bytowie, Lęborku, Miastku, Słupsku, Gdańsk-Południe w Gdańsku, Gdańsk-Północ w Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Kościerzynie, Sopocie, Wejherowie, Olecku i Suwałkach.
600 zł w Choszcznie, Wałczu, Człuchowie, Chojnicach, Kwidzynie, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Malborku, Bartoszycach, Biskupcu, Giżycku, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim, Mrągowie, Olsztynie, Piszu, Szczytnie, Ełku, Augustowie, Białymstoku, Sokółce, Grajewie, Łomży, Świeciu, Tucholi, Złotowie, Pile, Chodzieży, Trzciance, Gorzowie Wielkopolskim, Międzyrzeczu, Słubicach, Strzelcach Krajeńskich, Sulęcinie, Krośnie Odrzańskim, Świebodzinie, Zielonej Górze, Żarach, Braniewie, Elblągu, Iławie i Ostródzie.
550 zł w Działdowie, Nowym Mieście Lubawskim, Nidzicy, Bielsku Podlaskim, Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowie, Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnyszu, Pułtusku, Wyszkowie, Ciechanowie, Mławie, Płocku, Płońsku, Sierpcu, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Mogilnie, Nakle nad Notecią, Szubinie, Żninie, Brodnicy, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Grudziądzu, Toruniu, Wąbrzeźnie, Aleksandrowie Kujawskim, Lipnie, Radziejowie, Rypinie, Włocławku, Gnieźnie, Gostyniu, Grodzisku Wielkopolskim, Kościanie, Lesznie, Nowym Tomyślu, Obornikach, Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, Rawiczu, Szamotułach, Śremie, Środzie Wielkopolskiej, Wągrowcu, Wolsztynie, Wrześni, Słupcy, Nowej Soli, Wschowie, Żaganiu, Białej Podlaskiej, Chełmie, Włodawie, Radzyniu Podlaskim, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie, Hrubieszowie, Jarocinie, Bolesławcu, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Lubaniu, Lwówku Śląskim, Zgorzelcu, Głogowie, Jaworze, Legnicy, Lubinie, Złotoryi, Świdnicy, Wałbrzychu i Wołowie.
500 zł w Sochaczewie, Żyrardowie, Gostyninie, Kole, Koninie, Turku, Kraśniku, Lubartowie, Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, Lublin-Zachód w Lublinie, Łukowie, Opolu Lubelskim, Puławach, Rykach, Grójcu, Kozienicach, Lipsku, Przysusze, Radomiu, Szydłowcu, Zwoleniu, Garwolinie, Mińsku Mazowieckim, Biłgoraju, Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Tomaszowie Lubelskim, Zamościu, Grodzisku Mazowieckim, Piasecznie, Pruszkowie, dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, dla Warszawy-Woli w Warszawie i dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie, Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie, dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie, Wołominie, Brzezinach, Kutnie, Łęczycy, dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, Łowiczu, Pabianicach, Rawie Mazowieckiej, Skierniewicach, Zgierzu, Kaliszu, Kępnie, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie, Pleszewie, Tomaszowie Mazowieckim, Łasku, Sieradzu, Wieluniu, Zduńskiej Woli, Dzierżoniowie, Kłodzku, Ząbkowicach Śląskich, Miliczu, Oleśnicy, Oławie, Strzelinie, Środzie Śląskiej, Trzebnicy, dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu, Brzegu, Prudniku, Nysie, Kluczborku, Opolu, Jarosławiu, Lubaczowie, Przemyślu, Przeworsku, Leżajsku, Łańcucie, Nisku, Stalowej Woli, Lesku i Sanoku.
450 zł w Bełchatowie, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Głubczycach, Kędzierzynie-Koźlu, Oleśnie, Strzelcach Opolskich, Kolbuszowej, Mielcu, Tarnobrzegu, Dębicy, Ropczycach, Rzeszowie, Strzyżowie, Brzozowie, Jaśle, Krośnie, Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu, Częstochowie, Lublińcu, Myszkowie, Zawierciu, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Tarnowskich Górach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu, Żorach, Będzinie, Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Katowice-Wschód w Katowicach, Katowice-Zachód w Katowicach, Mikołowie, Mysłowicach, Pszczynie, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach, Dąbrowie Tarnowskiej, Tarnowie, Zakopanem, Nowym Sączu, Gorlicach, Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Kielcach, Końskich, Opatowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Staszowie, Włoszczowie i Pińczowie.
150 zł w Bochni, Brzesku, Limanowej, Nowym Targu, Chrzanowie, Miechowie, Myślenicach, Olkuszu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej, Wadowicach i Wieliczce.

Zmiany w prawie

Przeróbka samochodu nie pomoże uniknąć akcyzy

Za niecały miesiąc zaczną obowiązywać nowe zasady opodatkowania akcyzą sprowadzanych samochodów. Przeróbka samochodu osobowego na ciężarowy nie będzie już łatwym sposobem na uniknięcie podatku. Za rozliczenie akcyzy odpowie nie tylko osoba sprowadzająca lub przerabiająca samochód, ale również posiadacz pojazdu.

Krzysztof Koślicki 04.06.2021
Udział młodzieży w życiu publicznym i więcej zadań w samorządach - prezydent podpisał ustawę

Wzmocnienie młodzieżowych rad i sejmików to cel zmian w ustawach samorządowych, których nowelizację podpisał we wtorek prezydent Andrzej Duda. Ułatwienie powoływania i funkcjonowania takich organów ma być szansą dla młodzieży na zdobycie doświadczeń w aktywności publicznej i społecznej.

Katarzyna Kubicka-Żach 01.06.2021
Zmiany w opłatach za przejazd autostradą z podpisem prezydenta

Wkrótce za przejazd autostradami będzie można płacić za pomocą elektronicznego biletu autostradowego, a także na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu. Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał zmiany przepisów ustawy o autostradach płatnych.

Krzysztof Koślicki 01.06.2021
Prezydent podpisał nowelizację - dwie ustawy o służbie zagranicznej mogą wejść w życie

Prezydent podpisał ustawę, której celem jest przystosowanie służby zagranicznej do nowych ram prawnych jej funkcjonowania oraz doprecyzowanie niektórych zapisów ustawy ze stycznia, a także rozstrzygnięcie potencjalnych wątpliwości interpretacyjnych oraz uzupełnienie przepisów przejściowych jeszcze przed przewidzianym na połowę czerwca wejściem tej regulacji w życie.

Grażyna J. Leśniak 01.06.2021
Ustawa podpisana, możliwe będzie wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego dla energetyki

Prezydent podpisał w poniedziałek 31 maja nowelizację ustawy o handlu emisjami gazów cieplarnianych, która określa zasady ubiegania się o wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego. Wdrożenie tego finansowania ma przyczynić się do modernizacji polskiego sektora energetycznego.

Krzysztof Sobczak 01.06.2021
Szczepienia w aptekach możliwe już od soboty

Od soboty 29 maja przepisy dopuszczają możliwość organizowania punktów szczepień w 12 tysiącach aptek ogólnodostępnych. Nowelizacja prawa farmaceutycznego w tej sprawie została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Szczepienia będą mogły być wykonywane tylko w tych aptekach ogólnodostępnych, które spełnią określone wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe określone w rozporządzeniu.

Krzysztof Sobczak 29.05.2021