Zaopatrywanie bulw ziemniaka przeznaczonych do innych państw członkowskich Unii Europejskiej w zaświadczenia potwierdzające, że są one wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 7 grudnia 2020 r.
w sprawie zaopatrywania bulw ziemniaka przeznaczonych do innych państw członkowskich Unii Europejskiej w zaświadczenia potwierdzające, że są one wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus

Na podstawie art. 31 ust. 3 pkt 1-3 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami (Dz. U. poz. 424 i 695) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa obowiązek zaopatrywania bulw ziemniaka wyprodukowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonych do innych państw członkowskich Unii Europejskiej w zaświadczenia potwierdzające, że są one wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus, w tym:
1)
przypadki, w jakich bulwy ziemniaka powinny być zaopatrzone w te zaświadczenia;
2)
wymagania, jakie powinny spełniać bulwy ziemniaka, aby mogły zostać zaopatrzone w te zaświadczenia;
3)
wymagania, jakie powinny zostać spełnione przy uprawie bulw ziemniaka, aby mogły one zostać zaopatrzone w te zaświadczenia.
§  2. 
Bulwy ziemniaka wyprodukowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczone do innych państw członkowskich Unii Europejskiej, zwane dalej "bulwami ziemniaka przeznaczonymi do innych państw członkowskich", zaopatruje się w zaświadczenie potwierdzające spełnienie wymagań określonych w § 3, zawierające imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres oraz numer wpisu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych, podmiotu, któremu wydaje się to zaświadczenie, numer wpisu do tego rejestru podmiotu, który wyprodukował bulwy ziemniaka, oraz imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres odbiorcy tych bulw, wydane przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, zwanego dalej "wojewódzkim inspektorem", nie wcześniej niż 14 dni przed dniem wyprowadzenia tych bulw z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§  3. 
Zaświadczenie, o którym mowa w § 2, może zostać wydane, jeżeli są spełnione następujące wymagania:
1)
wojewódzki inspektor w wyniku badań laboratoryjnych nie stwierdził w bulwach ziemniaka przeznaczonych do innych państw członkowskich występowania bakterii Clavibacter sepedonicus oraz:
a)
wszystkie partie bulw ziemniaka pochodzące z tego samego miejsca produkcji, z którego pochodzą bulwy ziemniaka przeznaczone do innych państw członkowskich, zostały poddane przez wojewódzkiego inspektora badaniom laboratoryjnym na obecność bakterii Clavibacter sepedonicus, w wyniku których nie stwierdził on obecności tej bakterii, lub
b)
miejsce produkcji, z którego pochodzą bulwy ziemniaka przeznaczone do innych państw członkowskich, nie znajduje się w obszarze wyznaczonym ustanowionym ze względu na stwierdzenie występowania bakterii Clavibacter sepedonicus i w tym miejscu produkcji zostały wysadzone jedynie:
sadzeniaki ziemniaka, co potwierdzają paszporty roślin lub dokumenty zakupu sadzeniaków ziemniaka, lub
bulwy ziemniaka poddane przez wojewódzkiego inspektora badaniom laboratoryjnym na obecność bakterii Clavibacter sepedonicus, w wyniku których nie stwierdził on obecności tej bakterii, lub
2)
miejsce produkcji, z którego pochodzą bulwy ziemniaka przeznaczone do innych państw członkowskich, jest uznane za miejsce produkcji wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami.
§  4. 
Wojewódzki inspektor może wydać zaświadczenie, o którym mowa w § 2, mimo że nie zostały spełnione wymagania określone w § 3, jeżeli organ właściwy w sprawach ochrony roślin przed agrofagami państwa członkowskiego, do którego będą przemieszczane bulwy ziemniaka, wyrazi zgodę na niespełnienie tych wymagań lub określi inne wymagania, po których spełnieniu może zostać wydane to zaświadczenie.
§  5. 
Zaświadczenie, o którym mowa w § 2, nie może zostać wydane, jeżeli:
1)
bulwy ziemniaka przeznaczone do innych państw członkowskich zostały uznane przez wojewódzkiego inspektora za porażone lub prawdopodobnie porażone bakterią Clavibacter sepedonicus w decyzji wydanej na podstawie art. 11 ust. 1 lub 2, ust. 6 pkt 2 lub ust. 7 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami lub
2)
bulwy ziemniaka przeznaczone do innych państw członkowskich pochodzą z miejsca produkcji uznanego przez wojewódzkiego inspektora za porażone bakterią Clavibacter sepedonicus w decyzji wydanej na podstawie art. 11 ust. 1 lub 2, ust. 6 pkt 2 lub ust. 7 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami, lub
3)
w miejscu produkcji uznanym za miejsce produkcji wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus nie są wykonywane środki określone w decyzji wydanej przez wojewódzkiego inspektora na podstawie art. 11 ust. 1 lub 2, ust. 6 pkt 2 lub ust. 7 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami w związku ze stwierdzeniem występowania bakterii Clavibacter sepedonicus, lub
4)
nie jest możliwe ustalenie, że zostały spełnione wymagania określone w § 3.
§  6. 
Bulwy ziemniaka przeznaczone do innych państw członkowskich nie mogą być zaopatrzone w zaświadczenie, o którym mowa w § 2, jeżeli:
1)
w przypadku, o którym mowa w § 3 pkt 1 lit. b, miejsce produkcji, z którego pochodzą bulwy ziemniaka przeznaczone do innych państw członkowskich, znajduje się w strefie zagrożenia, w której są podejmowane działania w celu zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus, ustalonej na podstawie przepisów dotychczasowych, lub
2)
bulwy ziemniaka przeznaczone do innych państw członkowskich zostały uznane przez wojewódzkiego inspektora za porażone lub prawdopodobnie porażone bakterią Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus na podstawie przepisów dotychczasowych, lub
3)
bulwy ziemniaka przeznaczone do innych państw członkowskich pochodzą z miejsca produkcji uznanego przez wojewódzkiego inspektora za porażone bakterią Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus na podstawie przepisów dotychczasowych, lub
4)
w miejscu produkcji uznanym za miejsce produkcji wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus nie są wykonywane środki określone w decyzji wydanej przez wojewódzkiego inspektora na podstawie przepisów dotychczasowych w związku ze stwierdzeniem występowania bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus.
§  7. 
Do wydania zaświadczeń potwierdzających spełnienie wymagań określonych w § 3 na podstawie wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy tego rozporządzenia.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1721 i 1928).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024